Polskie Radio
Section05
Magdalena Abakanowicz

Polska sztuka ponad granicami na wystawie NordArt 2022 w Niemczech

Dzieła 200 artystów plastyków z całego świata są prezentowane w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn) podczas jednej z największych dorocznych wystaw sztuki współczesnej w Europie – NordArt, odbywającym się od 23 lat przeglądzie najnowszych tendencji sztuk plastycznych z całego świata. Polska ma na wystawie swój pawilon narodowy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA SZTUKA wystawa Magdalena Abakanowicz rzeźba Niemcy

"Abakanowicz. Totalna" - zaproszenie na wrocławską wystawę

"Abakanowicz. Totalna" to prezentacja dorobku artystycznego Magdaleny Abakanowicz, najbardziej znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. W Pawilonie Czterech Kopuł wystawione zostały wszystkie dzieła artystki znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które może pochwalić się największą i najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski Magdalena Abakanowicz rzeźba SZTUKA KULTURA Wrocław

Magdalena Abakanowicz. Artystka totalna

- Pokazujemy około 50 prac, a dzieła Magdaleny Abakanowicz często składają się z kilku części. Fragment ekspozycji stałej ustąpił miejsca tej wystawie, a jej tytuł wiążemy z historią naszej kolekcji. Mogą Państwo u nas zobaczyć prace, które stały się zaczątkiem wielkiego międzynarodowego sukcesu artystki, czyli słynne abakany. Magdalena Abakanowicz odpowiadała za całą swą karierę, była swoim menadżerem - mówiła w Dwójce dr Barbara Banaś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Magdalena Abakanowicz Dwójka Jakub Kukla rzeźba

Słynne, polskie rzeźbiarki. Rozmowa z Jerzym Kaliną

- Była to próba zachowania człowieka, jego osobowości, wrażliwości, cielesności. To było zmaganie się z materią, która ulega destrukcji, przemijaniu - powiedział w Polskim Radiu 24 rzeźbiarz Jerzy Kalina o twórczości Aliny Szapocznikow. W audycji także o dwóch innych słynnych, polskich rzeźbiarkach: Katarzynie Kobro i Magdalenie Abakanowicz. 
Zobacz więcej na temat:  Maryna Miklaszewska rzeźba Alina Szapocznikow Katarzyna Kobro Magdalena Abakanowicz Jerzy Kalina