Polskie Radio
Section05
Magdalena Abakanowicz

Bunkier Sztuki znów otwarty. "Warunki pozwolą na prezentację najlepszych dzieł świata"

- To dla mnie ogromne wyzwanie. Obejmuję stanowisko w całkiem nowej instytucji, która z jednej strony ma bogatą historię, a z drugiej jest po remoncie i już niedługo zostanie tam zainaugurowana ogromna wystawa. To znaczy, że warunki i infrastruktura w galerii będą pozwalały na prezentację najlepszej światowej sztuki - mówiła w Dwójce Delfina Jałowik, która 1 marca obejmie stanowisko dyrektorki Bunkra Sztuki w Krakowie.
Zobacz więcej na temat:  SZTUKA Paweł Siwek Kraków Bunkier Sztuki wystawa jerzy nowosielski sztuki wizualne KULTURA Delfina Jałowik

Sztuka a zabytkowa przestrzeń. Dzieła Magdaleny Abakanowicz na Zamku Królewskim

Surowe formy sztuki współczesnej umiejscowione w zabytkowym, XVIII-wiecznym wnętrzu to zestawienie niecodzienne. Taki charakter ma wystawa "Abakanowicz. Konfrontacje". Dzieła jednej z najważniejszych polskich artystek XX wieku można oglądać w historycznych murach Biblioteki Królewskiej - jedynego ocalałego od wojennych zniszczeń pomieszczenia na Zamku Królewskim w Warszawie.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Trójka Michał Żołądkowski wystawa Zamek Królewski

Polska sztuka ponad granicami na wystawie NordArt 2022 w Niemczech

Dzieła 200 artystów plastyków z całego świata są prezentowane w Kunstwerk Carlshuette w Buedelsdorfie (Szlezwik-Holsztyn) podczas jednej z największych dorocznych wystaw sztuki współczesnej w Europie – NordArt, odbywającym się od 23 lat przeglądzie najnowszych tendencji sztuk plastycznych z całego świata. Polska ma na wystawie swój pawilon narodowy.
Zobacz więcej na temat:  Katarzyna Cygler Trójka KULTURA SZTUKA wystawa rzeźba Niemcy

"Abakanowicz. Totalna" - zaproszenie na wrocławską wystawę

"Abakanowicz. Totalna" to prezentacja dorobku artystycznego Magdaleny Abakanowicz, najbardziej znanej na świecie współczesnej polskiej artystki. W Pawilonie Czterech Kopuł wystawione zostały wszystkie dzieła artystki znajdujące się w zbiorach Muzeum Narodowego we Wrocławiu, które może pochwalić się największą i najbardziej reprezentatywną kolekcją jej prac.
Zobacz więcej na temat:  Michał Montowski rzeźba SZTUKA KULTURA Wrocław

Magdalena Abakanowicz. Artystka totalna

- Pokazujemy około 50 prac, a dzieła Magdaleny Abakanowicz często składają się z kilku części. Fragment ekspozycji stałej ustąpił miejsca tej wystawie, a jej tytuł wiążemy z historią naszej kolekcji. Mogą Państwo u nas zobaczyć prace, które stały się zaczątkiem wielkiego międzynarodowego sukcesu artystki, czyli słynne abakany. Magdalena Abakanowicz odpowiadała za całą swą karierę, była swoim menadżerem - mówiła w Dwójce dr Barbara Banaś z Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Jakub Kukla rzeźba