Co łączy dom handlowy z potopem szwedzkim? Co robi Czarny Ninja w Warszawie?

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2020 19:27
Któż nie zna opowieści o czarnej wołdze i Bazyliszku? To już historia. Współczesna Warszawa doczekała się nowych legend miejskich na miarę XXI wieku.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Juliusz Klosowski

- Przed wynalezieniem druku i rozwojem mediów służyły ku pocieszeniu, rozrywce, ubarwieniu życia codziennego. Legendy pełniły kiedyś niemal terapeutyczną rolę. Opowiadanie sobie niesamowitych, dziwnych, tajemniczych historii o tym co wokół, o tym co niby dobrze znane i opatrzone, pomagało ludziom oswoić różnego rodzaju rzeczy niewyjaśnione. Miały zatem ważną funkcję w budowaniu kultury miasta, ale także w życiu codziennym - mówi gość audycji Agnieszka Rasmus - Zgorzelska, redaktor książki "Rzeczy dzieją się w Warszawie".  

Posłuchaj

13:49 CZWORKA_legendy_miejskie_ 9 wrzesień 2020_caly.mp3 Rozmawiamy o nowych legendach warszawskich (Stacja Kultura/Czwórka)

Nawet dzisiaj w dobie nowych technologii legendy miejskie funkcjonują w naszej świadomości. W dalszym ciągu je sobie opowiadamy, przesyłamy jako wiadomości, lub czytamy o nich w internecie. Są to również historie, które oswajają nieznane, pozwalają bliżej poznać miasto i poczuć z nim więź.

Właśnie ukazała się trzecia książka z warszawskimi opowiadaniami, która została wydana przez Muzeum Warszawy. Oznacza to, że stolica i jej mieszkańcy cały czas dostarczają inspiracji do tworzenia opowieści.

Czytaj także:


- Legendy można tworzyć w nieskończoność na nowo. Co jest pod pasażem Wiecha? Co tak naprawdę mają w swoich wielkich plecakach kurierzy, którzy wożą posiłki? Takie zabawy można mnożyć i dlatego postanowiliśmy w trzecim tomie opowiadań warszawskich postawić na nowe legendy miejskie. Chcieliśmy dodatkowo zainspirować zaproszonych do współpracy pisarzy, prosząc ich o wykorzystanie w opowieściach jakiejś rzeczy z wystawy głównej Muzeum Warszawy - opowiada gość Czwórki.

Nowe legendy

Twórcy przyjęli zaproszenie z dużym zaciekawieniem i zaangażowaniem. Zbiór o nowych legendach miejskich zawiera szesnaście opowiadań sześciu autorów, między innymi Agaty Passent, Macieja Łubieńskiego czy Błażeja Brzostka.

Część autorów w swoich opowieściach odnosiła się do bohaterów już istniejących legend oraz postaci i miejsc, o których się mówi w mieście. Część z nich zaś wykreowała zupełnie nowe, swoje własne historie. Pojawia się między innymi dość ciekawa wizja Warszawy. Stolica bez holocaustu i getta, gdzie dzielnica żydowska w dalszym ciągu funkcjonuje i to z własną stacją metra.

Nowe legendy miejskie opowiedziane w nowatorskiej formie, są również nowatorskie, jeśli chodzi o szatę graficzną. Okładkę zdobią rysunki Aleksandry Cieślak, a dzięki specjalnemu algorytmowi każda z nich jest zupełnie inna.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Michał Piwowarek

Gość: Agnieszka Rasmus - Zgorzelska, redaktor książki "Rzeczy dzieją się w Warszawie"

Data emisji: 09.09.2020

Godzina emisji: 11.14

aw