Polskie Radio
Section05
legendy

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

86 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie legendy bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Dwie godziny z legendami warszawskimi

Legenda o złotej kaczce opowiada o królewnie zaklętej w złotą kaczkę. Temu, który zdoła ją odnaleźć, obiecane zostały bogactwa, jednak wielu próbowało na próżno. Dopiero biednemu szewczykowi udało się odnaleźć kaczkę, która obiecała życie w dostatku pod jednym warunkiem – otrzymaną sakiewkę dukatów miał wydać w ciągu jednego dnia tylko na siebie, nie dzieląc się z nikim. Chłopakowi nie udało się spełnić warunku.
Zobacz więcej na temat:  legendy Warszawa Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy Kraków legendy historia Polski

Szczecin: Otwarto motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji

Symulator jazdy po środkach odurzających, mikrosamochód Smyk i stanowisko pozwalające poczuć zderzenie pojazdów w ruchu znalazły się w interaktywnym motoeksperymentarium w Muzeum Techniki i Komunikacji w Szczecinie. Nowa przestrzeń została w środę udostępniona zwiedzającym.
Zobacz więcej na temat:  kierowca kierowcy motoryzacja samochody HISTORIA POLSKA ŚWIAT technologia marka Polskie Radio Polskie Radio Kierowców Radio kierowców ford legendy Klasyczna historie HISTORIA

"Opowieści ludów świata". Północna Afryka

W "Opowieściach ludów świata" opuszczamy brzegi Europy i płyniemy przez Morze Śródziemne na południe, prosto do Afryki. Ta część kontynentu od wielu wieków zamieszkiwana jest przez plemiona arabskie wyznające islam. Nazywana jest Maghrebem, co w języku arabskim oznacza miejsce zachodu słońca, ale mimo ekspansji muzułmanów, ziemie te wciąż zamieszkują starodawne ludy Berberów, wędrownych Tuaregów i Beduinów, jeźdźców największej pustyni świata, Sahary. W naszych czasach swoje granice mają tu przede wszystkim: na zachodzie Maroko, pośrodku Algieria, Tunezja i Libia oraz Egipt na wschodzie. 
Zobacz więcej na temat:  Opowieści ludów świata radio dla dzieci radio dla rodziców podróże legendy