Polskie Radio
Section05

legendy

"Hobbit", czyli początek wielkiej czytelniczej przygody

87 lat temu w brytyjskich księgarniach ukazało się pierwsze wydanie książki "Hobbit, czyli tam i z powrotem" Johna Ronalda Reuela Tolkiena. Obok trylogii "Władca Pierścieni" tego samego autora to jedna z najsłynniejszych powieści fantasy, dzieło kultowe, które spopularyzowało gatunek i utrwaliło jego czołowe miejsce w kulturze masowej XX i XXI wieku.
Zobacz więcej na temat:  Tolkien Hobbit fantasy fantastyka KSIĄŻKA książki książki dla dzieci literatura Wielka Brytania Oxford HISTORIA władca pierścieni baśnie bajki J.R.R. Tolkien literatura fantasy literatura dziecięca

Chrześcijański bohater Hiszpanii, który służył u muzułmanów

Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania średniowiecze islam chrześcijaństwo literatura religia polityka

Zielone Świątki, Indianie i rusałki

Jakie stworzenia zamieszkują wartkie strumyki? Czy warto być w ich obecności ostrożnym? W „Źródełku” Hania i Kaja Prusinowskie opowiedziały nam o długowłosych, przebiegłych rusałkach i zdradziły, jak można się przed nimi obronić! Wyjaśniliśmy też, w czym mieszkali Indianie na Wielkich Równinach w Ameryce. Czy wiecie, że nie zawsze były to namioty? Brygida Sordyl i Kuba Gołdyn zdradzili nam zaś, jakie magiczne obrzędy miały miejsce podczas Zielonych Świątek na Żywiecczyźnie.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor Hanna Szczęśniak kultura ludowa

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy Kraków historia Polski

Park Legend, Łysa Góra i Pielgrzym. Czy Świętokrzyskie faktycznie czaruje?

- W Górach Świętokrzyskich nie mamy Wawelu i wielkich atrakcji historycznych, ale za to mieliśmy cudowne historie o czarownicach, babach jagach i madejowym łożu. Tak narodziła się idea tego miejsca - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Jarosław Panek z Parku Legend. "Jedyne takie miejsce" odwiedziło Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich "Łysa Góra" w Nowej Słupi.
Zobacz więcej na temat:  Sława Bieńczycka Park Dziedzictwa Gór Świętokrzyskich Łysa Góra Góry Świętokrzyskie Łysa Góra Nowa Słupia Park Legend

Prastare drzewa i ich rola w życiu człowieka. "Opowieści ludów świata"

10 października, przypada w Polsce Dzień Drzewa. To wyjątkowe święto obchodzone jest u nas od prawie 20 lat, a jego głównym elementem są akcje sadzenia drzew w całym kraju. Jednak początki święta sięgają prawie 150 lat wstecz kiedy to zwyczaj zasadzania młodych drzewek w wybranym dniu roku zainicjowano w Stanach Zjednoczonych.
Zobacz więcej na temat:  opowiadanie baśnie drzewa drzewo mitologia radio dla dzieci radio dla rodziców

Dwie godziny z legendami warszawskimi

Legenda o złotej kaczce opowiada o królewnie zaklętej w złotą kaczkę. Temu, który zdoła ją odnaleźć, obiecane zostały bogactwa, jednak wielu próbowało na próżno. Dopiero biednemu szewczykowi udało się odnaleźć kaczkę, która obiecała życie w dostatku pod jednym warunkiem – otrzymaną sakiewkę dukatów miał wydać w ciągu jednego dnia tylko na siebie, nie dzieląc się z nikim. Chłopakowi nie udało się spełnić warunku.
Zobacz więcej na temat:  Warszawa Poranek Polskiego Radia Dzieciom radio dla dzieci