Polskie Radio
Section05
legendy

Krótka historia basów...

W zeszłym tygodniu porozmawialiśmy z barabanem, w tym poznamy kolejny bardzo tradycyjny instrument... Jak zapewne już zauważyliście redaktor Piotr Dorosz wie sporo o tradycyjnych instrumentach. Sam z chęcią gra na wielu z nich, na przykład na harmonii czy piszczałkach. Tym razem pan Piotr opowie nam o instrumencie niegdyś popularnym niemal w całej Polsce, bardzo ważnym w każdej kapeli!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy wieś Nowa Tradycja Piotr Dorosz

"Wiking" czyli Hamlet Barbarzyńca

W kwietniu 2022 roku na ekranach polskich kin pojawił się film "Wiking" w reżyserii Roberta Eggersa. Autor zabiera widzów w krwawy i okrutny świat księcia Amletha, skandynawskiego wojownika, który szuka zemsty na mordercy swojego ojca. Opowieść ta inspirowana jest "Hamletem" Szekspira oraz duńską kroniką pochodzącą z początku XIII wieku. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino Skandynawia Islandia Dania Hamlet William Szekspir literatura legendy mitologia średniowiecze Wikingowie Słowianie premiera historia Europy

Wiosenne święta w tradycjach świata!

Kwiecień to w tym roku miesiąc wielkiej radości, bo właśnie w kwietniu ludzie z wielu kultur obchodzą swoje tradycyjne święta! A wszystkie te święta związane są z wiosną i odradzającym się życiem! Żydzi świętują Pesach – Święto Wolności, chrześcijanie – Wielkanoc, muzułmanie – ramadan, a Persowie… Nowy Rok!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak wieś Wielkanoc

Legendarny Święty Graal. Poszukiwali go arturiańscy rycerze i naziści

Najczęściej kojarzony jest z kielichem z Ostatniej Wieczerzy, czasem opisywany jest też jako magiczny kamień pochodzący z korony Lucyfera. Jego niezwykłe moce zachęcały do poszukiwań wielu - od legendarnych rycerzy króla Artura aż po Heinricha Himmlera, prawą rękę Adolfa Hitlera. Według tradycji chrześcijańskiej Święty Graal nie jest jednak magiczny. Co więcej, nigdy nie został utracony i od ponad 500 lat znajduje się w kościele w Walencji. 
Zobacz więcej na temat:  Wielkanoc Jezus Chrystus wiara Kościół Kościół katolicki legendy religia średniowiecze święta

Kiedy po raz pierwszy urwał się hejnał, czyli zdobycie Krakowa przez Tatarów

Ze zdobyciem Krakowa przez Tatarów wiąże się legenda o przerwanym hejnale. Strażnik pełniący wartę na wieży Kościoła Mariackiego miał dostrzec zbliżające się do miasta hordy. Grą na trąbce zdołał ostrzec mieszkańców przed niebezpieczeństwem, ale czyn ten przypłacił życiem. Tatarska strzała przeszyła mu gardło. Na pamiątkę tego wydarzenia do dziś melodia hejnału urywa się niespodziewanie. Tyle legenda. Ile w niej prawdy?
Zobacz więcej na temat:  średniowiecze Jan Długosz Tatarzy Kraków legendy HISTORIA historia Polski

Na czym grać w Wielkim Poście?

W minioną środę rozpoczął się Wielki Post. A w Źródełku przyjrzeliśmy się obyczajom z nim związanym. Kim jest Pan Żurowski? Czy da się zagrać na fujarce, która nie ma otworów? Co działo się z instrumentami muzycznymi w czasie Postu? I czy na niektórych z nich da się mazać, zamiast grać? Posłuchajcie!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Dorosz Wielki Post

O walentynkach na ludowo!

O walentynkach, które na wsi wcale nie były obchodzone 14 lutego, o tym, dlaczego chłopcy oblewali dziewczyny wodą, a dziewczyny haftowały chusteczki usłyszeliśmy w niedzielnym Źródełku! Co jeszcze? Opowieści z Regionu Kozła od Karoliny Ociepki, kolejny odcinek przygód kłobuka Pietucha od Witolda Vargasa. A skoro już o kłobuku mowa, co może oznaczać przysłowie „I kura za darmo nie gdacze”? Sprawdźmy to!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz wielkopolskie legendy Hanna Szczęśniak miłość