MAD about Hollywood, Gra z Kantorem i Ha!wangarda 2020 - Kraków zaprasza

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2020 16:00
W ostatnim odcinku wakacyjnego cyklu "Kraków na lato" o wydarzeniach kulturalnych opowiada Szymon Jaworski.
Panorama krakowskiego rynku Shutterstock.com TTstudio
Panorama krakowskiego rynku Shutterstock.com/ TTstudioFoto: Shutterstock.com/ TTstudio

Na początek coś dla tych, którzy już piszą, albo chcą pisać profesjonalnie. Czasopismo naukowe antropologów kultury Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego prowadzi nabór tekstów do kulturalnego działu MONTAŻE. Tematyka ma dotyczyć życia po pandemii, a czasopismo zachęca autorów do dzielenia się swoimi przeżyciami, przemyśleniami i obserwacjami dotyczących otaczającej nas rzeczywistości. Teksty można pisać w formie esejów, recenzji i krótkich interpretacji tekstów kultury. 

Posłuchaj
09:37 _PR4_AAC_kultura_all_ 2020_09_29.mp3 O wydarzeniach kulturalnych Krakowa opowiada Szymon Jaworski (Stacja Kultura/Czwórka)

Hollywood w Madrycie

W Krakowie można zobaczyć hollywoodzkie gwiazdy i kadry z superprodukcji. To wszystko za sprawą wystawy fotograficznej "MAD about Hollywood", która opowiada o tym, jak Madryt stał się planem filmowym światowej fabryki snów. Wydarzenie, zorganizowane przez Instytut Cervantesa, towarzyszy  Tygodniowi Kina Hiszpańskiego i ma na celu identyfikację i odnalezienie śladów, jakie po sobie zostawiły w Madrycie i okolicach hollywoodzkie gwiazdy, takie jak Ava Gardner, Elizabeth Taylor czy Marlena Dietrich. Ekspozycja przybliża również sylwetki tych, którzy nie tylko pracowali, ale również zamieszkali w Hiszpanii po powołaniu tam do życia studia filmowego.

Posłuchaj także:

W latach 50. zaczynają się pojawiać w Madrycie pierwsze plany superprodukcji, takich jak "Aleksander Wielki", czy "Duma i namiętność". Wystawa jest podzielona na dwie sekcje „Of The Set”, która opowiada o życiu codziennym Star System i obecności w Madrycie Avy Gardner, druga „On The Set” prezentuje aktorów, reżyserów oraz najsłynniejsze plany filmowe stworzone w Hiszpanii.

Kantor wciąż żywy

Również w Krakowie "Gra z Kantorem" - cykl projekcji spektakli teatralnych najważniejszych światowych reżyserów, odwołujących się poprzez formę, treść lub ideę do twórczości Tadeusza Kantora. Tegoroczna edycja programu została poszerzona o polskich twórców. Każdą projekcję poprzedza krótka prelekcja na temat twórczości prezentowanego artysty w kontekście nurtu "Teatru śmierci" Kantora. Pokazy odbywają się raz w miesiącu.

Twórczość awangardowa

Ha!wangarda 2020 - to platforma do prezentowania twórczości awangardowej i eksperymentalnej, w ramach której odbędą się m.in. warsztaty komiksowe w Café Szafé. Na zajęcia może przyjść każdy, ci, co już rysowali, i ci, którzy dopiero chcą spróbować. 

Media Art Show to również wydarzenie, podczas którego przedstawione zostaną nowe projekty medialne polskich autorów m.in. powieść graficzna "November" Jakuba Wojnarowskiego i projekt audio o doświadczeniu życia w czasie pandemii "Between Land and Sea"  Sorena Gaugera i Alexa Rotha. Zapoznamy się również z eksperymentalnymi i subwersywnymi grami i programami na komputer retro Atari Kamila "Gorgha" Trzaski.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Szymon Jaworski

Data emisji: 29.09.2020

Godzina emisji: 10:16

aw

 

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak