Radiobook. "Otwieramy drzwi do nowego, pięknego świata"

Ostatnia aktualizacja: 12.10.2020 17:20
Dzieła Henryka Sienkiewicza, Josepha Conrada, Marcela Prousta czy Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji m.in. Janusza Gajosa, Jerzego Stuhra, Adama Ferencego i Krzysztofa Kolbergera. Dostępne "od ręki" w sieci. Taki jest "Radiobook" - nowa inicjatywa Polskiego Radia. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/Maglara

Posłuchaj
13:44 [CZWORKA]Stacja Kultura 12 październik 2020 radiobook.mp3 Radiobook. Powieści online dostępne "od ręki" (Stacja Kultura/Czwórka)

 - Chcemy udostępnić słuchaczom to, co w archiwach Polskiego Radia jest najpiękniejsze. Radiobooki otwierają drzwi do nowego, pięknego świata - przekonuje Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 

Świat, w którym istnieją tylko język i wyobraźnia

Jak podkreśla gość Czwórki "Radiobook" nie istniałby bez Teatru Polskiego Radia. - Wszystkie powieści zostały nagrane w naszym studiu. W miejscu, w którym poza czasem istnieją tylko język i świat wyobraźni - opowiada Janusz Kukuła. I przyznaje, że w "Radiobooku" znajdą coś dla siebie także młodzi słuchacze. - Pod warunkiem, że będą chcieli dowiedzieć się czegoś więcej o świecie i o sobie samych. Bo bez czytania i słuchania nie można wykształcić w sobie gotowości do ocalenia tego, co w nas najpiękniejsze, czyli dziecięcego zdziwienia światem - dodaje. 

Kulisy Kultury. Jak wygląda praca w Teatrze Polskiego Radia?

"Popioły" czyta Mariusz Bonaszewski

"Krzyżacy", "Potop", "W poszukiwaniu straconego czasu", "Widnokrąg" - to tylko niektóre z licznych propozycji, które znajdą się w "Radiobooku". Premiery kolejnych powieści będą odbywać się w każdy poniedziałek. Od dziś dostępny jest nowy tytuł - to "Popioły" Stefana Żeromskiego w interpretacji Mariusza Bonaszewskiego. Największa historyczna powieść tego autora miała stanowić pierwszą część trylogii, która jednak nigdy nie została ukończona. Przedstawia panoramę epoki, obrazując tło kształtowania się świadomości narodowej w XIX wieku oraz różnorodność zjawisk kulturowych i obyczajowych.

Stefan Żeromski - Popioły #001 / Radiobook

Czytanie - najczystsza forma sztuki 

- Proces tworzenia powieści online zasadza się przede wszystkim na spotkaniu kilku wielkich artystów: autora dzieła, realizatora i interpretatora - wyjaśnia rozmówca Kasi Dydo. - Z wszystkich form sztuki, które realizujemy w Teatrze Polskiego Radia, ta czytana jest formą najprostszą i najczystszą. Bo oto gasimy światło, na stoliku zostaje tylko lampka, tak by wytworzyła się intymność. Wchodzi aktor i rozpoczyna się ta niezwykła podróż.   

"Radiobook" jest dostępny na nowym kanale na YouTube, na Facebooku oraz w serwisach z audiobookami  (Empik Go, Storytel, Audioteka).

YouTube: https://www.youtube.com/channel/UCQWyjXNGwJ4Nv2C5IMNSqMg

Facebook: https://www.facebook.com/radiobookpr

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Janusz Kukuła (dyrektor Teatru Polskiego Radia)

Data emisji: 12.10.2020

Godzina emisji: 11.15

kul