Kino do słuchania. Rozgrzewka przed Oscarami

Ostatnia aktualizacja: 19.04.2021 15:50
- W ramach przygotowań do Oscarów warto zajrzeć do sieci, ale nie tylko po to, by nadrabiać filmowe zaległosci, ale również po to, by uporządkować swoją wiedzę o kinie - namawia Maciej Kędziora, pasjonat kina i student katowickiej Filmówki. 
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Posłuchaj
08:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - Maciek Kedziora 19.04.2021.mp3 Filmowe webinary i podcasty - na które warto zwrócić uwagę? (Stacja Kultura/Czwórka)

Posłuchaj także
sidney lumet pap 1200.jpg
Sidney Lumet - emocjonalny manipulator

Dr Dawid Głownia specjalizuje się w kinematografii Kraju Kwitnącej Wiśni i jest m.in. autorem książki "Początki kina w Japonii na tle przemian społeczno-politycznych kraju", która przynosi szczegółowe omówienie wczesnego okresu funkcjonowania kina w Japonii, zwłaszcza procesów formowania się i profesjonalizacji branży filmowej, oraz śledzi relacje zachodzące między kinem a szerszymi zjawiskami kulturowymi, społecznymi i politycznymi, jakie wystąpiły w Japonii od chwili zarzucenia przez jej władze w połowie XIX w. ponad dwustuletniej restrykcyjnej polityki izolacji i otwarcia się kraju na wpływy zachodnie. - Kinematografia z tamtego rejonu jest obecnie najszybciej rozwijającą się na świecie. Dała nam nie tylko Akiro Kurosawę ale też wielu współczesnych reżyserów, którzy konstruują zachwycające filmowe światy - mówi gość czwórki. - Spotkanie z Dawidem Głownią odbędzie się we wtorek 20 kwietnia, o godz. 18.00 na stronie Polskiego Towarzystwa Badań nad Filmem i Mediami.

Zobacz:

Posłuchaj także
przyjaciele kolacja jedzenie relaks shutterstock Monkey Business Images.jpg
Włoska tożsamość - kuchnia, kino i piłka nożna

Filmoznawczyni Diana Dąbrowska o kinie i kulturze Włoch wie chyba wszystko. - Ta kinematografia jest mi szczególnie bliska, gdyż urodziłam się w Italii - w pięknie, malutkiej mieścinie Santa Maria Capua Vetere. Mieszkałam w okolicach Neapolu przez całe lata 90. - mówiła w jednym z wywiadów. Teraz Diana Dąbrowska zabierze nas za kulisy włoskiej kinematografii, dzięki autorskiemu podcastowi Accademia Włoskiego Kina. - Będą to cotygodniowe wykłady o tym, jak rozwijało się kino włoskie. Na początek będzie to Vittorio De Sica i komedia "Il Boom" - zapowiada Maciej Kędziora.

Il BOOM - Trailer / Rialto Pictures

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Maciej Kędziora (student katowickiej Filmówki, Filmawka.pl)

Data emisji: 19.04.2021

Godzina emisji: 10.15

kul

Czytaj także

Pięć smaków w Twoim domu. Startuje nowa platforma filmowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:50
8 kwietnia w sieci rozpocznie działalność platforma Pięć Smaków w Domu. - Sukces ubiegłorocznej odsłony Festiwalu Pięć Smaków, która odbyła się online, zmobilizował nas do działania. Stworzyliśmy tę platformę, by każdy miał dostęp do osiągnięć azjatyckiej kinematografii - mówi Jagoda Murczyńska, współorganizatorka festiwalu.
rozwiń zwiń