Pięć smaków w Twoim domu. Startuje nowa platforma filmowa

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 13:50
8 kwietnia w sieci rozpocznie działalność platforma Pięć Smaków w Domu. - Sukces ubiegłorocznej odsłony Festiwalu Pięć Smaków, która odbyła się online, zmobilizował nas do działania. Stworzyliśmy tę platformę, by każdy miał dostęp do osiągnięć azjatyckiej kinematografii - mówi Jagoda Murczyńska, współorganizatorka festiwalu.
Opowieść o gotującym samuraju reż. Yuzo Asahara
Opowieść o gotującym samuraju reż. Yuzo AsaharaFoto: mat. prasowe

Azjatyckie kino jest bardzo różnorodne. Każdy znajdzie w nim coś dla siebie Jagoda Murczyńska

Pięć Smaków w Domu to premiery oraz filmy, które szczególnie mocno poruszyły widzów dotychczasowych edycji festiwalu. - Nie chcemy tworzyć prostego katalogu wielu niepowiązanych ze sobą tytułów. Nasz pomysł jest taki, żeby wspólne odkrywać wybrane tematy, twórców i zjawiska - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. -  Co kilka tygodni prezentować będziemy spójne, składające się ze starannie wybranych filmów przeglądy, które pozwolą nam przyjrzeć się szczególnie ciekawym nurtom azjatyckiego kina.

Posłuchaj
12:06 CZWÓRKA Stacja Kultura - piec smakow 07.04.2021.mp3 Pięć Smaków w Domu - które filmy warto zobaczyć? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Nowe kino koreańskie przyciąga coraz większą uwagę widzów i krytyków na całym świecie, bo proponuje świeże spojrzenie na sprawy, które dotyczą nas wszystkich Jagoda Murczyńska

Działalność platformy zainaugurują "Koreanki" - cykl filmów o niezwykłych, charyzmatycznych bohaterkach, kroczących przez życie własną drogą, mierzących się z wyzwaniami współczesnego świata i wybierających zaskakujące sposoby na zmianę własnego losu. - W programie uwzględniliśmy też kino Korei Północnej, które właściwie nie istnieje w światowym obiegu. Reprezentować go będzie urzekająca historia o górniczce marzącej o karierze akrobatki - zapowiada Jagoda Murczyńska. - "Towarzyszka Kim w przestworzach" utrzymana jest w duchu "girl power". To międzynarodowa koprodukcja stworzona przez pasjonatów, którzy nie chcieli szukać sensacji i politycznych treści. Wręcz odwrotnie - ich zamierzeniem było zrobienie filmu dla lokalnych widzów. Tak powstała ta inspirująca i podnosząca na duchu historia o dziewczynie, która uparcie dąży do tego, by zrealizować swoje marzenie. Po obejrzeniu tego filmu zostaje się z takim wielkim uśmiechem na twarzy - dodaje.

Towarzyszka Kim w przestworzach (Comarde Kim Goes Flying) / Festiwal Filmowy Pięć Smaków

Platforma Pięć Smaków w Domu daje użytkownikom dostęp do ciekawych, autorskich treści: tekstów, wywiadów, podcastu Azja kręci, tematycznych newsletterów, a także kuratorskich prelekcji i zapowiedzi przed każdym filmem. Dzięki temu widzowie będą mieli szansę poszerzyć swoją wiedzę przed i po wirtualnym seansie. Na zainteresowanych czeka także facebookowa grupa skupiona wokół azjatyckiego kina. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Jagoda Murczyńska (Festiwal Pięć Smaków)

Data emisji: 07.04.2021

Godzina emisji: 11.30

kul


Czytaj także

Jak ratować kulturę? Odpowiedź znajdziesz w poradniku

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2020 11:40
W audycji opowiemy o "Poradniku dla instytucji kultury na czas pandemii", w którym cenne rady znajdą wszyscy twórcy kultury.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Historie zapomnianych artystek - sztuka kobiet z Chorwacji, Łotwy, Słowenii i Polski

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2020 21:50
W ramach europejskiego projektu badawczego Not Yet Written Stories: Women Artists' Archives Online grupa kuratorów z warszawskiej ASP podąża śladami zapomnianych biografii artystek, próbując zbadać ich losy.
rozwiń zwiń