Serwis "Bitwa Warszawska 1920" - pozwala wejść w głąb historii

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 12:30
BitwaWarszawska1920.gov.pl to serwis internetowy poświęcony Bitwie Warszawskiej, rozegranej w 1920 roku. - Chodzi o to, by odbiorca mógł dzięki temu portalowi przeżyć to, co tamci ludzie, sto lat temu - tłumaczył w Czwórce Bartłomiej Makowski, koordynator projektu. 
Serwis bitwa1920.gov.pl
Serwis bitwa1920.gov.plFoto: Polskie Radio

Serwis specjalny BitwaWarszawska1920.gov.pl powstał w setną rocznicę stoczenia Bitwy Warszawskiej. Przygotowały go portal Polskieradio.pl i biuro serwisu Niepodległa.pl. - Ta rocznica była wyjątkowa, bo stulecie zdarza się raz. Poza tym ubiegły rok był niezwykły także ze względu na lockdown, którego doświadczyliśmy - mówi Bartłomiej Makowski, koordynator projektu.

Posłuchaj
11:28 2021_08_13-10-38-19 czworka bitwa.mp3 O serwisie specjalnym "Bitwa Warszawska 1920" opowiada Bartłomiej Makowski (Stacja Kultura/Czwórka) 

ZOBACZ WIĘCEJ Serwis specjalny "Bitwa Warszawska 1920" >>>

Jak podkreślał, 15 sierpnia to wyjątkowe święto w polskim kalendarzu. - Bardzo radosne, i skłaniające do wspólnego celebrowania, wychodzenia na ulicę i świętowania - mówił Bartłomiej Makowski. - W ubiegłym roku nie mieliśmy okazji, by to robić, więc chcieliśmy stworzyć przestrzeń online, która będzie łączyć ludzi mimo wszystko. Nie było lepszego sposobu, by to zrobić, niż przywracając żywą pamięć o tych, którzy uczestniczyli w tamtych wydarzeniach - podkreślał gość Czwórki. 

Zobacz także:

Jak opowiadał, twórcy serwisu chcieli więc oddać głos ludziom, którzy przeżyli Bitwę Warszawską w 1920 roku, ale zamiast tworzyć "nudną lekcję historii" zależało im, by zbudować wielowarstwowy, dynamiczny serwis, który wciąga jak gra komputerowa albo dobry film. - Treść wielowątkowa, ale nie wieloakapitowa. Przekazujemy wiedzę za pośrednictwem emocji, ale także elementów interaktywnych - mówił Bartłomiej Makowski. - Grając w jedną z gier, można się wcielić w oficera polskiego kontrwywiadu i próbować złamać bolszewicki szyfr. To są zupełnie inne emocje niż zwykłe czytanie dat - podkreślał. Jak tłumaczył ekspert, chodzi o to, by "odbiorca mógł dzięki temu portalowi przeżyć to, co tamci ludzie sto lat temu". 

Czytaj także:

Przekazanie specjalistycznej i szczegółowej wiedzy w sposób przystępny nawet dla osób, które dotychczas nie pasjonowały się historią Polski, było jednym z wyzwań, przed którym stanęli twórcy serwisu. - To było najtrudniejsze przy projektowaniu i tworzeniu koncepcji tego serwisu - mówił gość Czwórki. - Z jednej strony serwis można przejść bez problemu w ok. cztery minuty, scrollując po prostu w dół. Ale jeśli odbiorca ciekaw jest szczegółów i chce dowiedzieć się czegoś więcej, to serwis - ma budowę szkatułkową - pozwala wejść w głąb siebie i historii. Liczy ponad 140 podstrony - mówił Bartłomiej Makowski. 

Serwis specjalny BitwaWarszawska1920.gov.pl został nagrodzony w prestiżowym konkursie branży mobilnej Mobile Trends Awards 2020, ale otrzymał też nagrodę Srebrnego BohaterONa 2020 i został zakwalifikowany do finału konkursu Prix Italia w kategorii "Web Fiction". 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Bartłomiej Makowski (serwis Historia.Polskieradio.pl, koordynator projektu "Bitwa Warszawska 1920")

Data emisji: 13.08.2021

Godzina emisji: 11.15

kd

Zobacz więcej na temat: Czwórka