Rzemiosło łączy siły: "Noc Rzemiosła" i "Nów w Pełni"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 14:25
24 września startują jednocześnie dwie imprezy promujące rzemiosło. Punktem wspólnym "Nocy Rzemiosła" i wystawy "Nów w Pełni", oprócz prezentacji polskich rzemieślników, jest adres Mysia 3, gdzie można oglądać prace najlepszych twórców.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/maxbelchenko

"Nów w Pełni" to przewrotny tytuł przeglądu najlepszych prac polskich rzemieślników zrzeszonych w Stowarzyszeniu "Nów. Nowe Rzemiosło". Podczas wystawy będzie można obejrzeć m.in. ceramiczne naczynia i rzeźby, drewniane stoły, naszyjniki z nietypowych materiałów, kilimy, noże i świeczniki.


Posłuchaj
12:05 Czwórka/Stacja kultura - rzemiosło 21.09.21.mp3 W audycji mówimy o rzemiośle i zbliżającej się Nocy Rzemiosła (Stacja Kultura/Czwórka)

- Stowarzyszenie "Nów. Nowe Rzemiosło" zostało powołane do życia kilka lat temu, to jest trzecia odsłona "Nowiu w pełni" i cieszymy się, że udało nam się kontynuować tę ideę - mówi współtwórczyni stowarzyszenia Małgorzata Herman. - Jest to stowarzyszenie, które zrzesza rzemieślników trudniących się różnymi fachami rzemieślniczymi, pracujących w różnych materiałach. Dzięki temu pokazywane prace są bardzo różnorodne i ukazują kunszt pracy rzemieślniczej.

Wystawę można będzie oglądać do 3 października. Jednak Stowarzyszenie wspiera rzemieślników przez cały rok, zajmując się promowaniem polskiego rzemiosła zarówno w kraju, jak i za granicą. - Podejmujemy liczne działania. To nie tylko wystawy, które mają przybliżyć procesy projektowania i wytwarzania produktów rzemieślniczych, pomagamy również zrzeszonym rzemieślnikom wypłynąć na szerokie wody - tłumaczy gość Czwórki.


pierścionek biżuteria jubiler 663
Zawód jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?


Wraz z rozpoczęciem wystawy startuje "Noc Rzemiosła", która tylko symbolicznie jest nocą, bo rozciąga się w czasie i łączy z dniem. - Od 24 do 26 września zapraszamy na "Noc Rzemiosła". Nie sposób byłoby zamknąć wydarzenia tylko w jednej nocy, bo ponad 40 pracowni otworzy swoje podwoje dla zwiedzających - mówi Paula Markowska, współorganizatorka wydarzenia. - Można będzie zobaczyć ich przestrzenie i wziąć udział w warsztatach m.in. ceramicznych, linorytu, wiązania kadzideł, lepienia czarek czy wykorzystania potłuczonych talerzy do robienia biżuterii.

W ramach "Nocy Rzemiosła" odbędzie się również wystawa "Rzemiosło w Procesie". - Oprócz prac rzemieślniczych będzie dostępna ścieżka dydaktyczna, która przybliży nie tylko materialne produkty, ale też świadome postawy konsumenckie - dodaje gość audycji.


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Małgorzata Herman (promotorka rzemiosła, współtwórca Stowarzyszenia Nów, założycielka Projektu Pracownie),
Paula Markowska (Stowarzyszenie "Z Siedzibą w Warszawie", współorganizatorka "Nocy Rzemiosła")

Data emisji: 21.09.2021

Godzina emisji: 10.15

aw