Zawód - jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2021 11:17
Zerwane łańcuszki, przetarte pierścionki, zablokowane zapięcia w bransoletkach. Jeśli nasza biżuteria wymaga naprawy - pomoże nam w tym jubiler. Tylko czy warto naprawiać każdy zniszczony element? 
Zawód - jubiler. Czy każdą biżuterię można naprawić?
Foto: squidonius/sxc.hu/cc

biżuteria fabryka manufaktura 1200.jpg
Cienie i blaski jubilerstwa. Czy piękno może się opatrzeć?

- Jubilerzy wykonują oczywiście prace naprawcze w biżuterii z wartościowym materiałów, ale nie tylko. Przychodzą do nas ludzie z zerwanymi łańcuszkami z różnych tworzyw - podkreślał jubiler Arkadiusz Sypniewski. - Poza biżuterią trafiają do nas inne drobne "gadżety", które można naprawiać, bądź uzupełniać. Nawet, jeśli elementy nie są zepsute warto je czasem odświeżyć, albo nadać im nowy blask - podkreślał.

Posłuchaj
07:11 Czworka Sobotologia jubiler 13.03.2021.mp3 Odświeżanie i naprawa biżuterii - jak to robi jubiler? (Sobotologia/Czwórka)

Ekspert opowiadał w rozmowie z Czwórką, jak przebiega praca nad naprawą biżuterii, na przykład zerwanego łańcuszka. - Układamy odpowiednio oczka, by je połączyć i zaczynamy lutować. Srebro topi się pod wpływem ciepła. Potem wkładamy elementy do polerki igiełkowej - opowiadał ekspert. I jak podkreślał, tu najważniejsza jest precyzja. - Poza tym to zwykłe narzędzia jubilerskie - tłumaczył.

Czytaj także:

Każdy z nas jednak sprawdzić może czy biżuteria, którą mamy w naszych domowych skarbcach na pewno jest ze złota, srebra, bądź innego cennego kruszcu. Wystarczy, że zerkniemy na "próbę", czyli niewielki znaczek, wybity z boku, albo w dole. - Próby są różne i warto zapoznać się z kilkoma z nich, niektóre bywają też niestety sfałszowane. Zanim wybierzemy się na zakupy proponuję na przykład sprawdzić, jak powinny wyglądać polskie próby i jakiej są wielkości - podkreślał ekspert. 

Czytaj także: Historia torebki. Opowieści z życia kobiet

Złoto, zanim wyląduje na naszym palcu bądź szyi, wcale nie wygląda jak szlachetny kruszec. - Należy je wypolerować, co wyczyści powierzchnię i nada połysk, który znamy potem ze sklepowych wystaw - tłumaczył ekspert w Czwórce. Dziś w gabinetach jubilerskich nie brak jednak coraz bardziej nowoczesnego sprzętu, a ukruszone albo wyłamane elementy biżuterii łączy się albo uzupełnia także za pomocą laserów.  

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 13.03.2021

Godzina emisji: 10.24

kd


Czytaj także

Formuła 1. Jak ścigać się amatorsko?

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2020 13:30
Mistrz kierownicy ucieka? Zanim jednak "da w długą" musi nauczyć się zasad panujących na torze wyścigowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Książki do zwiedzania świata: Joanna Bator, Grażyna Plebanek i Zadie Smith

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2021 12:30
Odkąd wybuchła pandemia podróżujemy coraz mniej, jeśli w ogóle i na coraz krótszych dystansach. O egzotycznych wyprawach możemy tylko pomarzyć. Albo poczytać - do czego zachęcają Sylwia Stano i Zofia Karaszewska z Książniczek.
rozwiń zwiń