Polskie Radio
Section05
rzemiosło

Anioły rzemiosła. Szansa na zaistnienie dla twórców rękodzieła

- Trzeba chwytać i spełniać swoje marzenia, Pomyślałam, że trzeba się podzielić tym, czym mogę - czyli znajomością sfer medialnych i branży, i trzeba stworzyć warunki, by ci twórcy znakomici nieznani twórcy mogli zaistnieć - mówiła w Polskim Radiu 24 Izabela Łapińska, twórczyni konkursu Anioły Rzemiosła dla nieznanych twórców rękodzielniczych. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Maja Kluczyńska rzemiosło rękodzieło

Przedwojenny film z Legnicy: zabytek kinematografii i cenna pamiątka rzemieślników

Ten film trwa siedem minut, jest czarno-biały i został nakręcony w 1937 roku w Legnicy. Odnaleziono go jakiś czas temu w archiwach Cechu Rzemiosł Różnych w Legnicy i przedstawia przemarsz różnych cechów zawodowych działających w tamtych czasach: m.in. szewców, piwowarów i kołodziejów. Obecnie działający rzemieślnicy jeszcze w tym roku chcą zorganizować w tym samym miejscu podobny marsz.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA społeczeństwo Legnica historia Polski rzemiosło film dokumentalny Andrzej Andrzejewski Piotr Firan Trójka

Europejskie Dni Dziedzictwa: doskonała okazja do odkrywania historii ludzi i miejsc

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej. To największy w Europie projekt społeczno-edukacyjny, którego idea narodziła się w 1985 roku w Granadzie. Polska jest jednym z 50. krajów biorących udział w akcji, a dołączyła do niej w 1993 roku. Myślą przewodnią tego święta jest edukacja historyczna i kulturalna, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej, angażowanie europejskiej społeczności w opiekę nad regionalnym dziedzictwem kulturowym, prezentowanie jego różnorodności oraz propagowanie i wzmacnianie dialogu międzykulturowego.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA rzemiosło Europejskie Dni Dziedzictwa Narodowy Instytut Dziedzictwa Katarzyna Cygler Trójka

Małe i średnie firmą tracą na przerwanych łańcuchach dostaw. Jest najnowsze badanie

Zerwane łańcuchy dostaw m.in. w wyniku wojny na Ukrainie wpłynęły negatywnie na działalność blisko 47 procent małych i średnich firm - wskazano w badaniu Skaner MŚP. W tej grupie niemal co trzeci przedsiębiorca wskazał na konieczność szukania nowych dostawców i zamienników.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekonomia społeczna ekonomia małe i srednie przedsiębiorstwo sklep sklepy sklepy stacjonarne rzemiosło szewc zegarmistrz żywność POLSKA społeczeństwo

Instytut Wzornictwa Przemysłowego czeka na zgłoszenia projektów w konkursie "Dobry Wzór" i "Young Design"

 - Zostało coraz mniej czasu na zgłoszenie się do konkursu "Dobry Wzór". To najstarszy polski konkurs promujący najlepiej zaprojektowane produkty i usługi dostępne na polskim rynku - przypominała Elżbieta Furmańska z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA wzornictwo projektowanie design rzemiosło