Premiery filmowe: "Smak głodu", "Wesele", "Hiacynt"

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2021 14:00
Wojciech Smarzowski wraca do filmowego debiutu, Piotr Domalewski opowiada o akcji "Hiacynt", a Duńczyk Christoffer Boe przygląda się małżeństwu, które dążeniu do osiągnięcia celu traci z oczu to, co już ma.
Kadr z filmu Wesele 2 Wojciecha Smarzowskiego
Kadr z filmu "Wesele 2" Wojciecha SmarzowskiegoFoto: mat. prasowe/Kino Świat

Boli, ale może znudzić

Najnowszy film Wojciecha Smarzowskiego nosi ten sam tytuł, co jego debiut z 2004 roku, ale nie jest to kontynuacja, tylko całkowicie inna historia. - Pierwsze "Wesele" było poczciwą komedią, to z 2021 roku skupia się na tym, co najgorsze w Polsce: rasizm, ksenofobię, antysemityzm, toksyczne rodziny i znęcanie się nad zwierzętami - mówi krytyk Łukasz Muszyński. - W filmach Smarzowskiego nie ma taryfy ulgowej dla widza, wszystko pokazane jest z najdrobniejszymi szczegółami. W moim odczuciu jest to jednak film trochę nudny, bo mam wrażenie, że reżyser od 15 lat kręci tę samą opowieść - wykorzystuje te same chwyty formalne, te same pomysły scenariuszowe, a nawet te same dialogi. W rolach głównych w "Weselu" występują: Agatę Kuleszę, Roberta Więckiewicza, Michalinę Łabacz, Agatę Turkot, Mateusza Więcławka, Arkadiusza Jakubika czy Andrzeja Chyrę. 

Posłuchaj
16:10 CZWÓRKA Stacja Kultura - premiery 08.10.2021.mp3 Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery (Stacja Kultura/Czwórka)

W drodze po gwiazdki

"Smak głodu" w reżyserii Christoffera Boe to opowieść o małżeństwie, które postanawia poświęcić wszystko, aby zdobyć najwyższe odznaczenie w kulinarnym świecie - gwiazdkę Michelin.

SMAK GŁODU zwiastun PL | HAGI FILM

"Tamte dni, tamte noce" skąpane w mroku Finchera

Jeśli jednak ktoś chciałby spędzić czas przed małym ekranem, to 13 października na jednej z platform streamingowych odbędzie się premiera filmu "Hiacynt" Piotra Domalewskiego. - Po pokazie pomyślałem, że "Hiacynt" wygląda jak remake "Tamtych dni, tamtych nocy" zrobiony przez Davida Finchera - mówi gość Czwórki. - Mamy tutaj kryminalną, mroczną historię, która rozgrywa się w późnym PRL-u. A z drugiej strony - film miłosny, czyli opowieść o spotkaniu dwóch mężczyzn, którzy wywodzą się z zupełnie różnych światów, ale nagle stają się dla siebie bardzo bliscy. 

Hiacynt | Oficjalny Zwiastun | Netflix Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb.pl)

Data emisji: 08.10.2021

Godzina emisji: 10.17

kul