Arktyka - białe piekło. O serialu "Na wodach północy"

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2021 15:00
Jest rok 1859. Patrick Sumner dołącza do załogi statku The Volunteer jako chirurg okrętowy i ma nadzieję, że podczas wyczerpującej fizycznie wyprawy wielorybniczej po morzach Arktyki będzie mógł zapomnieć o przeszłości. Tak rozpoczyna się serial "Na wodach północy", w którym główne role grają Jack O’Donnell i Collin Farrell.
Jack OConnell na Festiwalu Filmowy w Wenecji w 2019 roku
Jack O'Connell na Festiwalu Filmowy w Wenecji w 2019 rokuFoto: Denis Makarenko/Shutterstock.com

To jest opowieść spowita w mroku i w fetorze. Przypomina mi horror "Lighthouse", w której dwóch latarników w zamknięciu dociera do granicy szaleństwa i człowieczeństwa Kaja Klimek 

Twarde reguły, męski świat

Pierwowzorem literackim serialu była książka brytyjskiego pisarza i naukowca Iana McGuire’a. Krytycy porównywali ją do "Jądra ciemności" Conrada, do powieści Dickensa, ale też do filmu "Zjawa". - To jest bardzo męska produkcja, która opowiada o spotkaniu dwóch mocnych postaci, z pękniętymi życiorysami - opowiada Kaja Klimek. - Chirurg Patrick Sumner próbuje uciec od wojennej traumy i uzależnienia, które go toczy, a brutalny harpunnik Henry Drax to demon w ludzkiej postaci.

Posłuchaj
15:37 CZWÓRKA Stacja Kultura - seriale 18.11.2021.mp3 Kaja Klimek ocenia serial "Na wodach północy" (Stacja Kultura/Czwórka)

Patrick Sumner i Henry Drax reprezentują dwa bieguny człowieczeństwa. Pierwszy z nich próbuje zmierzać w stronę światła, drugi jest mroczny i brutalny Kaja Klimek

Ile Farrella w Draksie?

W rolę Draxa wcielił się Colin Farrell. Hollywoodzki aktor jest tutaj ledwo rozpoznawalny - ma gęstą brodę oraz długie i przetłuszczone włosy, jest poorany bliznami i tatuażami. - Farell jest świetnym aktorem i w kontekście tego serialu znów jego nazwisko jest odmieniane przez wszystkie przypadki. Ale ja jednak zachęcam, żeby zapoznać się z jego wcześniejszym dorobkiem, bo są tam role, z których naprawdę dawał z siebie wszystko - dodaje rozmówczyni Kasi Dydo.

Sprawdź także:

Świat, z którym mamy do czynienia w serialu: skuty lodem i zalany krwią zwierząt, nie powiedział mi nic nowego. To wszystko już było Kaja Klimek

Ucieczka od przyjemności

Reżyserią serialu zajął się Andrew Haigh. - I dobrze sobie z tym zadaniem poradził. Krytycy chwalą go za to, że podarował sobie efekciarskie fabularne twisty i nakręcone z rozmachem sceny akcji. Doceniają, że wraz z ekipą pracował na Oceanie Arktycznym, a nie w studiu - podkreśla krytyczka filmowa. - "Na wodach północy" zbiera bardzo dobre recenzje. Ale ja nie wiem, czy w dzisiejszych czasach mam ochotę na taki mrok i zaduch. Czy takich opowieści szukam we współczesnym świecie...

Na wodach północy - zwiastun serialu / HBO Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (dziennikarka, krytyczka)

Data emisji: 18.11.2021

Godzina emisji: 10.15

kul/pj

Czytaj także

Seriale w sieci: "Znoszone historie" i "Wąż"

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 12:30
- "Znoszone historie" to serial, który skupia się na ubraniach, ale nie mówi nic o modzie. Zamiast wielkich projektantów, mamy tutaj fascynujące historie sukienek, płaszczy i swetrów. I mnóstwo emocji, bo często są to także opowieści o ludziach, których nie ma już z nami - mówi krytyczka filmowa Kaja Klimek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Seriale online: "Sceny z życia małżeńskiego", "Na skraju", "Dystopia"

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 11:40
Platformy streamingowe - uzbrojone w nowe produkcje i kontynuacje sprawdzonych tytułów - zaczynają chwalić się swoim orężem. 17 października odbędzie się premiera kolejnego sezonu "Sukcesji", a już teraz w sieci możemy oglądać serial inspirowany twórczością Ingmara Bergmana oraz "Na skraju" w reżyserii Julie Delpy.
rozwiń zwiń