Premiery filmowe: "C'mon C'mon", "Hazardzista" i "Gierek"

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2022 18:40
"Film, który daje nadzieję", obraz o winie i odkupieniu w świecie rządzonym przez pieniądz i fragment polskiej historii na dużym ekranie. - W ten weekend miłośnicy kina z pewnością nie będą się nudzić - zapewniał Łukasz Muszyński, krytyk filmowy.
Film Gierek przedstawi kulisy drogi Edwarda Gierka od objęcia funkcji pierwszego sekretarza po wycofanie się z życia publicznego po internowaniu w 1982 roku.
Film "Gierek" przedstawi kulisy drogi Edwarda Gierka od objęcia funkcji pierwszego sekretarza po wycofanie się z życia publicznego po internowaniu w 1982 roku.Foto: mat. prasowe/ Jarosław Sosiński

"C'mon C'mon" to wielki powrót Joaquina Phoenixa. Amerykański czarno-biały dramat, napisany i wyreżyserowany został przez Mike'a Millsa, twórcy m.in. "Debiutantów". W rolach głównych, obok Phoenixa, wystąpili Gaby Hoffmann, Scoot McNairy, Molly Webster, Jaboukie Young-White i Woody Norman. - Joaquin Phoenix to wielki artysta, który po prostu jest kameleonem, to jeden z najzdolniejszych aktorów swojego pokolenia. Wielokrotnie tworzył role, których nie dało się zaszufladkować - oceniał Łukasz Muszyński. - Ci, którzy zapamiętali go w roli Jokera, teraz mogą być zaskoczeni, bo zobaczą go w roli ciepłego radiowca, który musi zaopiekować się swoim siostrzeńcem. To spotkanie odmieni - a jednocześnie nie odmieni - życie ich obu. Ruszą oni wspólnie w podróż, podczas której będą ze sobą po prostu rozmawiać. To film na dwie wspaniale rozpisane role, a siostrzeńca zagrał fenomenalnie Woody Norman - opowiadał Łukasz Muszyński.

Film to także portret współczesnych młodych ludzi. - Mają oni takie same lęki i obawy, a także pragnienia, jak poprzednie pokolenia, zastanawiają się, co powinni zrobić z własnym życiem, zastanawiają się też nad swoimi rodzicami, którzy przez lata byli wzorami i ten czas mija i pojawiają się wątpliwości - mówił Łukasz Muszyński. - Okazuje się, że najprostsze pytania są jednocześnie najtrudniejsze. Ten film uczy wrażliwości otwartości i tego, jak ze sobą rozmawiać - podkreślał Łukasz Muszyński.

Źr. A24/C'mon C'mon|Official Trailer 2 HD

"Hazardzista" to amerykański dramat kryminalny, za którym stoi Paul Schrader, który dotychczas odpowiedzialny był m.in. za scenariusz "Taksówkarza". - To frapujący obraz, tym razem Paul Schrader po raz kolejny opowiada o grzeszniku, który próbuje odkupić swoje winy, do tego wpleciony jest wątek polityczny - mówił Łukasz Muszyński. - Głównym bohaterem, w którego postać wciela się Oscar Isaac, jest weteran, który opracował system liczenia kart, więc jeździ od kasyna do kasyna i zawsze wygrywa. Nie jest jednak chytry, potrzebuje więc tylko tyle pieniędzy, by było go stać na hotel, jedzenie i pełen bak benzyny - opowiadał gość Czwórki.

Posłuchaj
16:55 kultura czwórka 21 styczeń 2022 10_15_07x.mp3 O filmach "C'mon C'mon", "Hazardzista" i "Gierek" opowiada Łukasz Muszyński (Stacja Kultua/Czwórka) 

- Uporządkowane życie mężczyzny zmienia się, gdy na jego drodze staje grany przez Tye'a Sheridana syn kolegi z wojska. To spotkanie wcale nie jest przypadkowe, a główny bohater pomaga mu w prywatnej wendecie. Film zaczyna się troszkę jak dreszczowiec, jednak to opowieść o naszych grzechach, które - pomimo upływu lat - wciąż ciągną się za nami, i o tym, czy w świecie w którym - teoretycznie - Boga nie ma i rządzi pieniądz, jest miejsce na odkupienie win - mówił krytyk. W tej produkcji funkcję producenta wykonawczego pełnił Martin Scorsese, a na ekranie zobaczymy także m.in. Tiffany Haddish czy Willema Dafoe.

Źr. M2 Films/"Hazardzista", zwiastun PL

Twórcy filmu "Gierek", który na ekrany kinowe wszedł 21 stycznia, zapewniają, że poznamy sekrety I sekretarza KC PZPR, który rządził w ubiegłym stuleciu. - Przypuszczam, że to film głównie dla starszego pokolenia, które miało okazję żyć w latach 60. i 70. ubiegłego wieku. Jednak to także film dla Michała Koterskiego, który dotychczas znany był głównie z ról w filmach swojego ojca, czyli Marka Koterskiego i nie kojarzył się z wielkimi rolami dramatycznymi. Teraz gra główną, tytułową rolę i to postać autentyczna, która mocno zapisała się w świadomości Polaków. To wielka odpowiedzialność i jednocześnie wielkie wyzwanie, a sam aktor wielokrotnie podkreślał, że skrupulatnie się do niej przygotowywał - opowiadał Łukasz Muszyński. - Jeśli będzie to świetna rola, awansuje to Koterskiego automatycznie do grona najbardziej utalentowanych polskich aktorów. 

W powstaniu scenariusza do tego filmu pomóc miał m.in. Janusz Iwanowski, który - podobno - osobiście znał Edwarda Gierka. W wywiadach zapewniał on jednak, że film nie będzie polityczny, a sam sekretarz pokazany będzie z zupełnie prywatnej strony.

 Źr. Kino Helios Polska/Gierek - zwiastun PL

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy)

Data emisji: 21.01.2022

Godzina emisji: 11.15

kd