Opowiadania Brunona Schulza w Czwórce - dzisiaj odcinek 20.

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2022 06:30
Z okazji obchodów Roku Brunona Schulza, od 1 do 28 lutego zapraszamy do wysłuchania opowiadań m.in. "Sanatorium pod Klepsydrą", "Edzio", czy "Dodo". Od poniedziałku do piątku o 10.45 czyta je Mateusz Rusin, aktor Teatru Narodowego. 
Mateusz Rusin podczas nagrywania w Teatrze PR
Mateusz Rusin podczas nagrywania w Teatrze PRFoto: Kamil Jasieński, Czwórka

Rok 2022 ustanowiono Rokiem Brunona Schulza, jak czytamy w uchwale Senatu, "człowieka o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności, piszącego z podziwem o Józefie Piłsudskim, zaprzyjaźnionego z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, artysty o żydowskich korzeniach, który - wraz z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim - trwale zapisał się na kartach polskiej literatury i z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie".

W 2022 roku przypada 130. rocznica urodzin i 80. rocznica tragicznej śmierci Schulza.

W Czwórce będzie można usłyszeć opowiadania

  • "Sanatorium pod Klepsydrą"
  • "Mój ojciec wstępuje do strażaków" 
  • "Edzio" 
  • "Dodo"
  • "Emeryt"

Adaptacji i wyboru dokonał Teatr Polskiego Radia.

W audycji "Stacja kultura" regularnie można usłyszeć fragmenty książek, wpisujących się w zainteresowania licealistów, maturzystów oraz miłośników dobrej literatury. W 2022 roku,  w ofercie Czwórki będą w dalszym ciągu pojawiać się dzieła pisarzy polskich i zagranicznych, czytane przez najlepszych aktorów młodego pokolenia, opracowywane we współpracy z Teatrem Polskiego Radia.

Dotychczas usłyszeliśmy m.in. "Opowieści niesamowite" Edgara Allana Poe, "Pożegnanie jesieni" Stanisława Ignacego Witkiewicza w interpretacji Jakuba Kordasa. W listopadzie "Kronikę wypadków miłosnych" czytał Grzegorz Kwiecień, aktor Teatru Narodowego w Warszawie, a w październiku opowiadanie Jarosława Iwaszkiewicza "Panny z wilka" można było usłyszeć w interpretacji Justyny Kowalskiej, laureatki nagrody Arete za najlepszy debiut aktorski w Teatrze Polskiego Radia w 2019 roku.

POSŁUCHAJ WIĘCEJ Radiopowieść w Czwórce >>>

***

Na kolejne odcinki opowiadań Brunona Schulza zapraszamy do audycji "Stacja kultura" od 1 do 28 lutego 2022, od poniedziałku do piątku po godz. 10.35.

mat. pras./kd