Jak znaleźć prawdziwą miłość w sieci? "Obiecuj mniej, dawaj więcej"

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2022 15:26
- Mamy dziś bardzo wielu singli i nie wszyscy są nimi z wyboru. Ciężko jest dziś znaleźć miłość, choćby z powodu pandemii. Relacje zrobiły się bardziej wirtualne. Jednak da się rozpocząć trwałą i udaną relację w sieci i przenieść ją do prawdziwego świata - przekonywała psychoterapeutka Joanna Godecka. 
Jak przekonują autorki książki Miłość na celowniku online także znaleźć można prawdziwe uczucie
Jak przekonują autorki książki "Miłość na celowniku" online także znaleźć można prawdziwe uczucieFoto: shutterstock.com/Studio Romantic

Jak przekonują Joanna Godecka i Sylwia Stodulska-Jurczyk, autorki książki "Miłość na celowniku", by przetrwać zimę, warto się zakochać. - To książka dla singli, będąca jednocześnie praktyczną i wyczerpującą instrukcją obsługi randek w internecie - mówiła w Czwórce Joanna Godecka. Jak tłumaczyła współautorka, książka jest "poradnikiem dla osób, które chciały kogoś znaleźć", zawiera autentyczne wypowiedzi osób korzystających z portali i aplikacji randkowych oraz praktyczne porady dotyczące poszukiwania partnera. - Spory obszar w tej publikacji zajmują po prostu sposoby na to, by znaleźć wartościową znajomość przez internet. To dziś dość oczywiste narzędzie do szukania miłości - mówiła gość Czwórki.

Jak podkreślała, podstawową zasadą na skuteczne działanie w sieci jest: obiecuj mniej, dawaj więcej. - To oznacza, by nie starać się sztucznie kolorować swojego wizerunku. Zawsze, gdy druga osoba będzie miała nierealną wizję nas, po spotkaniu twarzą w twarz będzie się czuła rozczarowana - podkreślała ekspert. - Dlatego nie odmładzajmy się, nie dodawajmy sobie prestiżu. Bądźmy sobą - tłumaczyła.

Jak mówiła, najważniejsze w każdej relacji są wspólne wartości. - Zakochujemy się i naturalnie znaczenie ma tu "ta chemia", jednak w rzeczywistości chodzi o to, by można było budować wspólny świat oparty na tych samych wartościach. By znajomości wirtualne rokowały, musimy więc mieć do siebie zaufanie. Dlatego nie należy bać się oceny drugiej osoby, ale otworzyć się - oczywiście w granicach rozsądku - nie ukrywać swoich poglądów i preferencji. Zastanówmy się, co jest dla nas ważne i prowadźmy rozmowę tak, by dowiedzieć się, czy ta druga osoba patrzy na świat podobnie - podkreślała gość Czwórki. 

Czytaj także:

Jeśli boimy się spotkania z drugą osobą, może to świadczyć, zdaniem Joanny Godeckiej, o niskim poczuciu własnej wartości. - Lęki wynikają z obniżonej samooceny, wrażenia, że jesteśmy nie dość atrakcyjni. Powinniśmy iść na spotkanie z ciekawością tej drugiej osoby, a nie jak na egzamin z własnej atrakcyjności - podkreślała. - Oczywiście, że nowym sytuacjom w naszym życiu towarzyszy zawsze jakiś rodzaj napięcia, jednak chodzi o to, by randka była ekscytującą przyjemnością, a nie stresem. Jeśli więc nie nakłamaliśmy wcześniej na swój temat, nie mamy się czego obawiać. 

Posłuchaj
06:47 _PR4_AAC 2022_02_09-10-35-48.mp3 Jak znaleźć miłość przez internet - tłumaczy Joanna Godecka (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak radziła, znajomość z online'u warto jak najszybciej przenieść do realu. - Są ludzie, którzy boją się spotkań w rzeczywistości i warto weryfikować takie rzeczy na początku relacji. Dajmy sobie chwilę, by poczuć, czy dana osoba rzeczywiście nas do siebie przekonuje, jednak to nie powinno trwać dłużej niż trzy-cztery tygodnie. Potem często zaczynamy nadinterpretować i tworzyć sobie wyobrażenia, które nie są zgodne z prawdą - radziła gość Czwórki.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Małgorzata Jakubowska

Gość: Joanna Godecka (współautorka książki "Miłość na celowniku")

Data emisji: 09.02.2022

Godzina emisji: 10.35

kd