"Pięknie odmienni". Jak stworzyć szczęśliwy związek mimo różnic?

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2020 12:48
 - Na początku znajomości jesteśmy zauroczeni drugą osobą, przeżywamy etap randek, spotkań. Inaczej wygląda późniejsza, codzienna rzeczywistość - tłumaczy Monika Janiszewska, współautorka książki "Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień".
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Ann Haritonenko/Shutterstock.com

shutterstock miłość złamane serce Taimit 1200.jpg
Gdy miłość staje się nałogiem. Jak się z niej wyleczyć?

- Każdy z nas ma swoje przyzwyczajenia i rytuały, które są dla nas naturalne, wynosimy je z domu rodzinnego. I nagle okazuje się, że partner wyniósł z domu zupełnie inne nawyki. Na różne sposoby obchodzimy święta, wydajemy pieniądze. Na początku te różnice nie są przez nas dostrzegane, albo uważamy je za urocze, ale z czasem pojawia się "zgrzyt", konieczność dogadania się i wypracowania kompromisu - tłumaczyła Monika Janiszewska. - Na początku działa też "marketing", czyli pokazywanie się wyłącznie z dobrej strony, dostosowywanie się do partnera - mówiła zaś psycholog Katarzyna Kucewicz, współautorka książki. - Tu trzeba bardzo uważać, bo jeśli nie będziemy czujni, możemy przegapić ważne sygnały. Na przykład to, że dana osoba jest zupełnie z innego świata, ma totalnie inne wartości.  

Posłuchaj
11:40 2020_09_15-20-09-06_CZWÓKA strefa1.mp3 O książce "Pięknie odmienni" i tworzeniu jej opowiada Monika Janiszewska (Strefa Prywatna/Czwórka)

mózg psychologia 1200.jpg
Co się dzieje z naszym mózgiem, kiedy jesteśmy zakochani?

Dlatego też, zdaniem gości Czwórki, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy przeciwieństwa rzeczywiście się przyciągają. - Szczęście nie do końca zależy od odmienności. Są pary, które bardzo fajnie funkcjonują mając zupełnie inne temperamenty i pasje. Najważniejsze jest pytanie "gdzie się spotkamy" i czy fundamentalne, najważniejsze elementy w związku mamy wspólne  - mówiła Monika Janiszewska. 

Posłuchaj
24:35 2020_09_15-20-30-11_CZWÓRKA_Strefa prywatna.mp3 Jak wejść w zdrową relację i utrzymać szczęśliwy związek - mówi Katarzyna Kucewicz (Strefa Prywatna/Czwórka)

Już na początku znajomości warto jednak zwracać uwagę na elementy, które w zasadzie - jak tłumaczyła ekspert - "przekreślają szanse związku na powodzenie". - Wszelkie zachowania agresywne, nałogi, bądź po prostu traktowanie nas z góry, albo częste opowiadanie o swoich byłych. Także ogromny rozdźwięk w oczekiwaniach wobec życia i planów na to życie. Jeśli jedna ze stron chce mieć dzieci, a druga nie, to mają problem - mówiła Monika Janiszewska. - Warto wchodząc w relację nauczyć się kochać przede wszystkim wady partnera - podkreślała zaś Katarzyna Kucewicz. - Często wkładamy bardzo dużo energii w sam początek, potem "osiadamy na laurach". Tymczasem o związek trzeba dbać cały czas.

Czytaj także:

W książce "Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień" autorki udowadniają, że... właściwie nie ma jednej recepty na szczęśliwy związek. - Badania przeprowadziłyśmy na ponad 60 parach. Przekrój przypadków był ogromny. Jednak, choć pojawiało się wiele punktów wspólnych, każda z historii była inna - tłumaczyła w rozmowie z Czwórką Monika Janiszewska. 

***

Tytuł audycji: "Strefa prywatna"

Prowadzi: Jakub Jamrozek

Gość: Katarzyna Kucewicz (psycholog, psychoterapeuta z Ośrodka Psychoterapii i Coachingu Innergarden), Monika Janiszewska - współautorki książki "Pięknie odmienni. Jak uwolnić związek od codziennych sprzeczek i nieporozumień" 

Data emisji: 15.09.2020

Godzina emisji: 20.09

kul

Czytaj także

Koniec miłości. Czy można temu zapobiec?

Ostatnia aktualizacja: 14.11.2018 09:00
Eksperci dowodzą, że statystycznie aż 70 proc. związków rozpada się już w ciągu pierwszych dwóch lat znajomości. - Główną przyczyną jest tu brak rozmów - mówi Dorota Minta, psycholożka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Budowanie prawdziwych relacji. "Zaczyna się, kiedy jeszcze o tym nie wiesz"

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2019 12:42
 - Ludzie, którzy nie potrafią kochać samych siebie są jak worek z dziurką. Bez względu na to, ile będziemy sypać do niego z zewnątrz, zawartość będzie się wysypywać. Więc, zanim wejdziemy w relację, trzeba "zacerować" samego siebie - mówił Andrzej Śmiech, doradca personalny, psycholog.
rozwiń zwiń