Kolaże od Vienia, światowe galerie i taniec na zimę - co słychać w kulturze?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2022 11:13
Zaprosimy m.in. na pierwszą wystawę kolaży Piotra "Vienia" Więcławskiego. Sprawdzimy też, co słychać w galeriach sztuki na świecie i powiemy, dlaczego warto przetańczyć zimę. 
Vienio
VienioFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Po godz. 10.15 zaprosimy na przegląd wystaw w galeriach światowych. Ada Janiszewska przygotuje autorską selekcję ekspozycji, które możemy zobaczyć wirtualnie oraz na żywo w galeriach, muzeach i centrach kultury na całym świecie.

W cyklu "Zimowanie -  sztuka odpoczywania" po godz. 10.35 sprawdzamy, jak skutecznie odpoczywać lub wychodzić z trudnych sytuacji w życiu. Tym razem podrzucimy wam kilka specjalnych tanecznych propozycji na zimowe, mroźne dni. Gościem Czwórki będzie Edyta Bonk, psycholog, nauczyciel akademicki, certyfikowany terapeuta tańcem, a także instruktor improwizacji tańca i symboliki ciała. Interesuje się arteterapią, wpływem ruchu, muzyki i tańca na ciało i psychikę. Na sopockim wydziale Uniwersytetu SWPS prowadzi zajęcia z zakresu psychologii rozwojowej, badań empirycznych, aktywizacji potencjału osób w wieku senioralnym oraz metod radzenia sobie ze stresem.

Po godz. 10.45 zaprosimy do wysłuchania kolejnego opowiadania B. Schulza. Codziennie, od poniedziałku do piątku wybrane teksty - Sanatorium pod Klepsydrą, Mój ojciec wstępuje do strażaków, Edzio, Dodo, Emeryt - czyta Mateusz Rusin. Rok 2022 Rokiem Brunona Schulza. Uchwałę podjęto w związku z przypadającą w 2022 roku 130. rocznicą urodzin i 80. rocznicą śmierci Brunona Schulza - "człowieka o niezwykłej wyobraźni, inteligencji i kreatywności, piszącego z podziwem o Józefie Piłsudskim, zaprzyjaźnionego z najwybitniejszymi polskimi pisarzami, artysty o żydowskich korzeniach, który – wraz z Julianem Tuwimem i Antonim Słonimskim - trwale zapisał się na kartach polskiej literatury i z pewnością zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury na świecie" - wynika z publikacji na stronach Senatu RP. 

W drugiej części audycji, po godz. 11.15 zapowiedź otwarcia Funzeum, a gościem Czwórki będzie szef tej placówki Adam Wicher. Wydarzenie zaplanowano na koniec lutego, a Funzeum ma być największym w Polsce miejscem oferującym multimedialne instalacje inspirowane magią światła i kolorów. To miejsce gdzie poruszane są wszystkie zmysły, a technologie odgrywają kluczową rolę. Jak zapowiadają organizatorzy podczas otwarcia będzie można spotkać influencerów takich jak @MartiRenti, @Saszan, @Dry.Risers i wielu innych.

Po godz. 11.40 zaprosimy na pierwszą wystawę kolaży Vienia. Piotr Więcławski to raper, wokalista, autor tekstów, DJ i producent muzyczny, aktor, reżyser i dziennikarz radiowy. Członek Akademii Fonograficznej ZPAV. W 2011 znalazł się na 19. miejscu listy 30 najlepszych polskich raperów. Jest laureatem wielu nagród muzycznych. Ostatnio mocno rozwija się jego pasja do aktorstwa i sztuki. Od zawsze pasjonował się grafiką. Projektuje logotypy i okładki czy plakaty swoich płyt. "Tworzenie kolaży to swoisty coming out i pokazanie światu swoich pomysłów. Artyście pomogła w tworzeniu pandemia. Gdyby nie ona, psychokolaże by nie powstały" - pisze artysta. 

Wśród artystycznych inspiracji Vienia można wymienić dzieła m.in. Salvadora Dali, Davida Lyncha, Darrena Aronofsky’ego, Jeana-Michela Basquiata, Wilhelma Sasnala, Marinę Abramović, Davida Bowiego, Wojtka Bąkowskiego, Zbyszka Liberę.

***

***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy w środę (09.02) po godz. 10.05. Program poprowadzi Kasia Dydo

Czytaj także

Graffiti - piękne murale kontra ordynarne bazgroły

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2012 14:43
Dla jednych graffiti to sposób na wyrażanie siebie i symbol naszych czasów, zdaniem innych – takie bazgroły tylko paskudzą osiedlowe elewacje.
rozwiń zwiń