Czujesz się wciąż zmęczony i zestresowany? "Taniec dobrym sposobem na zimę"

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2022 16:49
- Taniec to świetny sposób na poprawę humoru, redukcję stresu, a także na zadbanie o zdrowie - mówiła w Czwórce Edyta Bonk, psycholog, nauczyciel akademicki i certyfikowany terapeuta tańcem.
Tańczyć można niemal wszędzie i o każdej porze roku.
Tańczyć można niemal wszędzie i o każdej porze roku. Foto: Stocksnap/Pixabay

Jak opowiadała gość Czwórki, taniec już w kulturach pierwotnych był doskonałym narzędziem do ekspresji emocji, ale także świętowania - od oficjalnych, tradycyjnych obrzędów, aż po uroczystości rodzinne. - Wszyscy tańczyli i nie było to związane z estradą i występami. Dopiero w XVIII - XIX wieku zmienił się odbiór społeczny tańca i został on zamknięty "na salonach". Dziś następuje swoiste "odczarowanie" tej sztuki i powrót do jej pierwotnych funkcji - podkreślała gość Czwórki. 

Jak tłumaczyła, współcześnie tańczyć może każdy, niezależnie od poczucia rytmu i umiejętności. - To jak ze śpiewaniem pod prysznicem - mówiła Edyta Bonk. - Po prostu warto to robić. Taniec to ekspresja emocji, praca ze stresem, obrazem własnego ciała i napięciem w tym ciele - podkreślała.

Jak tłumaczyła, jeśli chcemy tańczyć z innymi, warto zastanowić się nad tym, co chcemy uzyskać tańcząc i wybrać właściwe dla siebie zajęcia. Bo warsztaty taneczne czy lekcje różnią się od zajęć terapeutycznych, w których taniec także jest wykorzystywany. - W tym drugim przypadku nie trzeba znać kroków, celem nie jest też jakość ruchu - tłumaczyła. - Oczywiście sam ruch powoduje wyrzut endorfin, czyli poprawia nastrój i obniża poziom hormonu stresu, ale tu do pracy z ciałem dochodzi jeszcze jeden ważny element, czyli rozmowa. Warto też słuchać swojego ciała, które przecież się z nami komunikuje. Nie zagłuszajmy informacji, które nam wysyła, kolejną kawą, tylko otwórzmy się na nie i reagujmy. Zaprośmy ciało do ruchu.

Czytaj także:

Terapia tańcem. Czy da się wytańczyć stres?

Posłuchaj
04:38 _PR4_AAC 2022_02_16-10-38-25.mp3 Jak działa terapia tańcem i czy można przeprowadzić ją samodzielnie w domu? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Do jakiej muzyki najlepiej zacząć tańczyć? - Ulubionej - podpowiadała gość Czwórki. - To jest szczególnie ważne przy rozgrzewce, by nie zastanawiać się nad rytmem, tylko ćwiczyć. Potem warto eksperymentować, na przykład z muzyką etniczną czy filmową - radziła. - Warto też wykorzystać filmy, umieszczone w sieci, by popróbować, co nam odpowiada i co będzie dla nas dobre - mówiła Edyta Bonk. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Edyta Bonk (psycholog, instruktor tańca)

Data emisji: 16.02.2022

Godzina emisji: 10.35

kd