Serial "Kim jest Anna?". To dziewczyna, której na moment się udało

Ostatnia aktualizacja: 17.02.2022 11:30
Anna Sorokin od pięciu lat przebywa w więzieniu. Wiadomo, że dopuściła się wielu oszustw, ale ciągle pozostaje zagadką, kim tak naprawdę jest. O historii Anny Delvey, dziedziczki europejskiej fortuny, która przebojem zdobyła nowojorską socjetę, opowiada najnowszy serial Shondy Rhimes.
Julia Garner w serialu Kim jest Anna, reż. Shonda Rhimes
Julia Garner w serialu "Kim jest Anna", reż. Shonda RhimesFoto: mat prasowe/Netflix

Ściemniara z Instagrama

Ta historia zdarzyła się naprawdę. Anna Sorokin/Delvey urodziła się w 1991 roku w Rosji, w rodzinie z niemieckimi korzeniami. Ukończyła londyńską uczelnię artystyczną Central Saint Martins, a 2013 roku przeprowadziła się do Nowego Jorku. Tam - podając się za spadkobierczynię fortuny - zaczęła brylować wśród nowojorskiej śmietanki towarzyskiej i oszukała jej przedstawicieli na 200 tysięcy dolarów. - Oglądanie seriali o oszustach, złoczyńcach i malwersantach to nie jest nic nowego. Robimy to od lat. Tyle że teraz to są historie o ściemach z Instagrama albo z Tindera - opowiada krytyczka filmowa Kaja Klimek. - Dla mnie "Kim jest Anna?" to opowieść systemowa. O tym, że we współczesnym świecie bardzo liczy się "dobre wrażenie". Wystarczy, że zobaczymy na zdjęciach, że ktoś wsiada do prywatnego samolotu, i od razu przyjmujemy, że to osoba, która musi być bogata.  

"W życiu chodzi o to, by wyglądać bogato"

W główną rolę wciela się Julia Garner. Aktorka znana m.in. z seriali "Zawód: Amerykanin", "Ozark" i filmów "Sin City" i "Asystentka" jest zdobywczynią dwóch nagród Emmy. Natomiast twórczynią 9-odcinkowego serialu "Kim jest Anna" jest Shonda Rhimes - scenarzystka i reżyserka znana z cieszących się dużą popularnością w sieci seriali "Bridgertonowie" i "Chirurdzy".  

Posłuchaj
18:50 CZWÓRKA Stacja Kultura - kaja klimek 17.02.2022.mp3 "Kim jest Anna?" - o serialu opowiada krytyczka Kaja Klimek (Stacja Kultura/Czwórka)

Za mało masła, za dużo kromek

- Cały czas zachodzę w głowę, jak Shondzie udało się zrobić serial tak nudny i tak magnetyzujący - przyznaje Kaja Klimek. - Cytując Bilbo Bagginsa, czuję się tak, jakbym miała do czynienia z małą ilością masła, które zostało rozsmarowane na za dużo kromek. Mamy dziewięć odcinków (niektóre trwają nawet 70 minut), a spokojnie mogłoby być sześć. Co więcej, materiał wyjściowy był bardzo obiecujący, a dostaliśmy klisze narracyjne i klasyczny, serialowy sposób realizacji.  

Sprawdź także:

Kim jest Anna? | Oficjalny zwiastun | Netflix Polska

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 17.02.2022

Godzina emisji: 10.15

kul