Ponadczasowy trencz - jaka jest jego historia?

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2022 16:15
Trencz to idealne okrycie na słotę i niepogodę. Przez wiele lat był synonimem męskości, klasy i stylu - znakiem rozpoznawczym twardzieli. Potem sięgnęły po niego także kobiety, a surowy, dwurzędowy wzór z pagonami przetrwał dekady w niezmienionej formie. Jaka jest jego historia?
Trencz i jego ponadczasowy wzór, który inspiruje najsłynniejszych projektantów.
Trencz i jego ponadczasowy wzór, który inspiruje najsłynniejszych projektantów.Foto: shutterstock/Summer loveee

Trencz został wymyślony podczas I wojny światowej dla brytyjskich żołnierzy, którzy walczyli w błotnistych okopach całej Europy. Stąd też jego nazwa, angielskie słowo "trench" oznacza "okop".


Skuteczna ochrona

Wykonany był z nieprzemakalnego i odpornego na wiatr materiału, który miał skutecznie chronić walczących przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. - Pierwsze wersje tkaniny, mimo że częściowo spełniały swoją rolę - nie zachwycały. A to nie przepuszczały powietrza, a to roztapiały się pod wpływem słońca. Dopiero Thomas Burberry stworzył materiał, który się sprawdził i jest znany do dziś - mówi autorka cyklu Ada Janiszewska. - Lekka, wodoodporna tkanina była postępem technologicznym w tamtym okresie, podobnie jak później goretex. Trencz, mimo że nie był gruby, był ciepły i wielu wojskowych zaczęło go używać. Kolor khaki został wybrany dla lepszego kamuflażu wojsk.


Kariera w Hollywood

W latach 40. trencz rozpoczął swój triumfalny pochód. Wyszedł z okopów i trafił do Hollywood, a rozsławił go Humphrey Bogart w słynnej "Casablance". W trencze odziani byli twardzi, wyraziści bohaterowie filmowych produkcji. Tak najsłynniejszy płaszcz świata na stałe zagościł w stolicy filmu i w zbiorowej wyobraźni widzów.

Nieco później sięgnęły po niego także kobiety, które tym samym podkreślały swoją niezależność i siłę. W kinie jako pierwsza założyła go Audrey Hepburn w "Śniadaniu u Tiffany'ego". Nosiła go też Maryl Streep w "Sprawie Kramerów", a także supermodelki fotografowane przez Helmuta Newtona.


Źr. Youtube/ Movieclips/ Here's Looking At You, Kid - Casablanca (5/6) Movie CLIP (1942) HD


Z trenczem przez dekady

Mimo że trencz ma już ponad 100 lat, jego krój i look jest w dalszym ciągu zaskakująco aktualny. Zawładnął wyobraźnią współczesnych projektantów, którzy prześcigają się w tworzeniu nowych wersji tego klasyka. Jego motyw od lat rozwijają znane marki, ale też sieciówki. Zmieniają się kolory, materiały i długość, jednak mianownik pozostaje wspólny.

- Trencz inspiruje do tworzenia innych kreacji. Możemy spotkać marynarki, sukienki i inną odzież stylizowaną na słynny płaszcz - opowiada Ada Janiszewska. - To kreacja klasyczna, prosta, ale jednocześnie niezwykle elegancka. Jeżeli jednak chcemy mieć oryginał, to Burberry jest niezastąpiony. Trencz chyba nigdy nie wyjdzie z mody - dodaje.


Posłuchaj
09:39 Czwórka/Stacja Kultura - moda - trencz 21.02.2022.mp3.. O historii trencza opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Ada Janiszewska

Data emisji: 21.04.2022

Godzina emisji: 10.40

aw