Polecamy książki. "Gdzie jesteś, piękny świecie" Sally Rooney

Ostatnia aktualizacja: 26.04.2022 16:03
Powieść "Gdzie jesteś, piękny świecie" pisarki Sally Rooney, określanej często mianem "Sallingera doby Snapchata", to historia młodych ludzi, którzy u progu dorosłości mierzą się problemami, lękami i trudnościami, które przynosi im życie. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: YanLev/Shutterstock

Sally Rooney w powieści "Gdzie jesteś, piękny świecie", podobnie jak we wcześniejszych "Normalnych ludziach" i "Rozmowach z przyjaciółmi", opisuje rzeczywistość czworga osób. Bohaterami są: pisarka Alice, która w młodym wieku osiągnęła sławę, pracownik magazynu wysyłkowego Felix, Eileen, która pracuje w magazynie literackim i nie jest dobrze sytuowana, i jej przyjaciel z dzieciństwa Simon. - Zadają sobie podstawowe pytania o to, co ich czeka w przyszłości. Martwią się o tę przyszłość, ale jednocześnie bawią się, pracują i nawiązują relacje - mówiła Kinga Michalska. 

"Gdzie jesteś piękny świecie?" to zdaniem gościa Czwórki powieść, która doskonale pokazuje, jak "trudno jest określić relacje między ludźmi". - Sally Rooney podkreśla w swoich książkach, jak skomplikowana jest komunikacja, jak jedno słowo może wiele zmienić. Te relacje się zmieniają i wzajemnie na siebie wpływają - podkreślała Kinga Michalska. - Książka pokazuje, że to, co mamy, jest na chwilę, a nasz świat jest nietrwały - nawet fundamenty naukowo-kulturowo-społeczne, które wydają się ponadczasowe. Z kart tej książki wyłania się także obraz nierówności społecznych, mamy tu kontekst wojen ostatnich wieków - wymieniała gość Czwórki.

ZOBACZ WIĘCEJ Kinga Michalska poleca książki >>>

Jak tłumaczyła Kinga Michalska, krytycy wciąż zastanawiają się nad fenomenem Sally Rooney. - Studiowała politologię, skończyła studia z literatury angielskiej i amerykańskiej, ale pracowała też w restauracji. Pierwsze próby pisarskie miała jako 15-latka i potem oceniała je jako "absolutne śmieci". Nie wydawało się początkowo, że taką sławę zdobędzie już swoją pierwszą powieścią - opowiadała gość Czwórki. 

Sprawdź także:

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kinga Michalska

Data emisji: 26.04.2022

Godzina emisji: 11.40

kd

Czytaj także

Polecamy książki: Georgi Gospodinow i jego "Schron przeciwczasowy"

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2022 17:38
- Powieść "Schron przeciwczasowy" to niezwykle oryginalna wizja odwiecznego ludzkiego marzenia o podróżowaniu w czasie - mówiła Kinga Michalska. Autor, bułgarski poeta i pisarz Georgi Gospodinow, jest m.in. laureatem Nagrody Angelusa. 
rozwiń zwiń