"Downton Abbey" czy nowy "Doctor Strange"? Co warto obejrzeć?

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2022 17:12
Polska produkcja "F***ing Bornholm", z Maciejem Stuhrem i Agnieszką Grochowską, "Doctor Strange w multiwersum obłędu" Marvela, w którym powraca Benedict Cumberbatch, i "Downtown Abbey: Nowa epoka" w kinach. Krytyk Łukasz Muszyński ocenia filmowe premiery.
Doktor Strange w multiwersum obłędu
Doktor Strange w multiwersum obłęduFoto: mat prasowe

To polska produkcja, której akcja rozgrywa się w czasie weekendu majowego. - "F***ing Bornholm" to film Anny Kazejak, a jego historia jest skomplikowana. Początkowo miał to być serial audio z powodu braku inwestorów. Potem powstała książka, a dopiero później pełnometrażowy film. W obsadzie występują Maciej Stuhr, Agnieszka Grochowska czy Grzegorz Damięcki i Jaśmina Polak - wyliczał Łukasz Muszyński. 

Akcja rozrywa się na tytułowej duńskiej wyspie, na którą przyjeżdżają dwie pary - jedna z długim stażem, druga z nieco krótszym - by spędzić wspólnie uroczy weekend. - Obie pary przyjeżdżają tu z dziećmi i te dzieci uruchamiają lawinę zdarzeń. Na skutek szokującego incydentu miła atmosfera wyparowuje, nakręca się spirala wzajemnych oskarżeń, a bohaterowie zaczynają zadawać sobie fundamentalne pytania o zasadność swoich relacji - opowiadał gość Czwórki. 

Zdjęcia kręcone były w Polsce, w jednej z nadmorskich miejscowości. - Fantastyczną robotę robią tu operatorzy, ale też aktorzy. Postacie są złożone, momentami odpychające, irytujące, nie takie, do których od razu czujemy sympatię. Mamy cały krajobraz podświadomości tych ludzi, odrzucenie sztywnego wachlarza konwenansów - wyliczał Łukasz Muszyński. - To zdecydowanie bardziej dramat niż komedia. Opowieść o jednym mocnym zdarzeniu, które napędza lawinę, sprawia, że zdejmujemy maski i odsłaniamy nasze prawdziwe oblicze - podkreślił.

Źr. NextFilmPl/F***ing Bornholm"/oficjalny zwiastun

"Doctor Strange w multiwersum obłędu" to produkcja Marvela, w której powraca Benedict Cumberbatch. - To film obfitujący w zwroty akcji. Tym razem na drodze dr. Strange staje nastolatka, która ma umiejętność podróżowania po równoległych rzeczywistościach - opowiadał Łukasz Muszyński.

Za reżyserię odpowiada Sam Raimi, scenariusz napisał Michael Waldron. - Raimi swoją karierę rozpoczął od kina grozy, zaistniał w masowej świadomości dzięki kultowemu cyklowi "martwe zło", a największy sukces kasowy przyniosła mu trylogia "Spider-Man", która zmieniła ekranizację komiksów - opowiadał gość Czwórki. - W zagranicznych mediach pojawiają się recenzje, że nowy "Doctor Strange" to pierwszy horror w ramach uniwersum Marvela. Mamy tu widoczny stempel artystyczny, a także rozmach i szaleństwo Raimiego - mówił. 

Źr. Marvel Studios Polska - "Doktor Strange w multiwersum obłędu"/zwiastun

"Downton Abbey: A New Era", w polskim tłumaczeniu "Nowa epoka", to dramat historyczny z 2022 roku i kontynuacja filmu "Downton Abbey" z 2019 roku. - Serial pod tym tytułem cieszył się gigantyczną popularnością - mówił Łukasz Muszyński. Głównymi bohaterami w pierwszej odsłonie są członkowie arystokratycznej rodziny Crowleyów, którzy władają tytułową posiadłością. Na drugim planie mamy mocny wątek służby. To zderzenie dwóch światów w czasie XX-lecia międzywojennego. Tym razem akcja przenosi się na francuską Riwierę - mówił Łukasz Muszyński.

Posłuchaj
14:27 czwórka marvel 2022_05_06-10-13-33.mp3 Filmy "F***ing Bornholm", "Doctor Strange w multiwersum obłędu" i "Downtown Abbey: Nowa epoka" omawia Łukasz Muszyński (Stacja Kultura/Czwórka) 

Jak podkreślił, ci, którzy potrzebują takiego kina w swoim życiu i wybiorą się na ten film, wcale nie muszą oglądać pierwszych odsłon. - Społeczność fanów tego serialu jest gigantyczna, ale to nie jest hermetyczna historia, więc jeśli nie widzieliście serialu ani pierwszego filmu, to "załapiecie", co dzieje się na ekranie - powiedział. - Mocnym punktem tego filmu są piękne krajobrazy francuskiego wybrzeża.

Źr. Downtown Abbey: Nowa epoka - oficjalny zwiastun

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Gosia Jakubowska

Gość: Łukasz Muszyński (krytyk filmowy, Filmweb)

Data emisji: 05.05.2022

Godzina emisji: 10.15

kd

Czytaj także

W weekend idziemy do kina. Przegląd filmowych premier

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2021 13:05
Przez ostatnie kilkanaście miesięcy filmy oglądaliśmy głównie w domu. Od ubiegłego tygodnia znów możemy chodzić do kina i to na najbardziej wyczekiwane premiery.
rozwiń zwiń