Londyn, Oslo i Nowy Jork - co słychać w galeriach na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2022 15:02
Zaprosiliśmy do Nowego Jorku na wystawę "Jean-Michel Basquiat: King Pleasure", do Rzymu, by poznawać kulturę Japonii, wyruszyliśmy też do Oslo, by podziwiać prace niszowych artystów i londyńskiej Royal Academy of Arts - w której pokazano dzieła Miltona Avery'ego.
Wystawa w muzeumzdj. ilustracyjne
Wystawa w muzeum/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Pla2na

Jak podkreślała dziennikarka Czwórki Adrianna Janiszewska, w najbliższym czasie warto wybrać się - także wirtualnie - m.in. do Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych, by tam odwiedzić Starrett-Lehigh Building, w którym odbywa się wystawa "Jean-Michel Basquiat: King Pleasure". Zobaczymy 200 nigdy wcześniej niewidzianych obrazów, rysunków, instalacji, fotografii i reliktów. - Całą prezentację zaaranżowała rodzina Basquiat - mówiła dziennikarka. - Możemy tu zanurzyć się w jego niezwykłej twórczości, dostrzec, jak Jean-Michel Basquiat zmieniał się na przestrzeni lat - podkreślała. "King Pleasure" to jednocześnie tytuł obrazu, stworzonego przez artystę w 1987 roku - opowiadała. 

We Włoszech zaś poznać można sztukę fotografii rodem z Japonii. W Narodowym Muzeum Sztuki XXI wieku - MAXXI oglądać możemy wystawę "Tokyo Revisited" i zdjęcia dwóch fotografów, dokumentalistów: Daido Moriyama i Shomei Tomatsu. Poświęcili oni swoje prace dokumentowaniu ewolucji powojennego społeczeństwa japońskiego i na czarno-białych kadrach pokazują, jak wygląda tamtejsza codzienność tętniącej życiem metropolii. - Każdy ma swój własny sposób patrzenia na zdjęcia. Chciałbym, żeby moja publiczność zobaczyła tu coś istotnego, nie tylko to, co faktycznie te zdjęcia prezentują, ale i to, co sobą symbolizują - mówił Shomei Tomatsu.

Posłuchaj
10:16 wystawy czwórka 2022_06_29-10-14-41.mp3 Które galerie warto odwiedzić? (Stacja Kultura/Czwórka) 

Zobacz także: 

The National Museum w Oslo to muzeum o powierzchni 2400 metrów kwadratowych, znajdujące się na szczycie nowego budynku. Tu na wystawie "I Call It Art" dotyczącej płci, tożsamości, przynależności kulturowej i polityki, wystawionych jest aż 150 prac przeróżnych, także wschodzących artystów. - Kuratorzy tego muzeum zaczęli przeczesywać mniejsze instytucje w niewielkich miejscowościach, by poszerzyć ofertę. Wystawione dzieła można oglądać do 11 września, bardzo dużo się tu dzieje, jest kolorowo - podkreślała dziennikarka. - Ma zostać także zaprezentowany duży program performance, szereg innych wydarzeń. 

Zaś w londyńskim Royal Academy of Arts zobaczymy "Milton Avery: American Colourist". To pierwsza kompleksowa wystawa prac Avery'ego w Europie. Zawiera wybór około 70 obrazów z lat 30. i 60., które należą do jego najbardziej znanych.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 29.06.2022

Godzina emisji: 10.15

kd