Japonia. Zanim pojedziesz - poznaj zasady

Ostatnia aktualizacja: 22.08.2020 12:04
Został rok do igrzysk w Japonii. Kultura kraju kwitnącej wiśni jest trochę inna, od tej znanej nam z Europu. Przed podróżą do Tokio warto poznać podstawowe zasady. 
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/ Jay.Phuc Photography

park rozrywki wesołe miasteczko rollercoaster free 663.jpg
Nie krzycz na rollercosterze! Nowe rady dla Japończyków

Warto poznać kulturę Japonii jeszcze przed wyjazdem do tego kraju, by nie wyjść na typowego gaijina, czyli obcokrajowca. Jedną z zasad, która u nas nie istnieje, jest ta dotycząca zachowania w komunikacji miejskiej. 


Posłuchaj
04:13 czwórka sobotologia 22.08.2020 japonia.mp3 O zasadach kraju kwitnącej wiśni opowiada przedstawiciel ambasady Japonii (Sobotologia/Czwórka)

 

- Niemile widziane są głośne rozmowy przez telefon - mówi przedstawiciel Ambasady Japonii. - U nas w Japonii w metrze, w pociągu lepiej nie dzwonić do kogoś, nie rozmawiać głośno - dodaje. 

Japonia słynie z gorących źródeł, ale zanim do nich wejdziemy musimy się umyć. - U nas w Japonii bardzo popularna jest ta ciepła, źródlana woda. W łaźniach publicznych są duże wanny. Japończycy najpierw myją swoje ciało przed wejście do wanny, dopiero potem wchodzą do niej, odpoczywają i relaksują się - mówi rozmówca Ady Janiszewskiej. - Do wanny nie wchodza po to by się wykąpać - dodaje. 

Na japońskich ulicach nie znajdziemy też zbyt wielu śmietników. Mieszkańcy tego kraju przyzwyczajeni są, że swoje śmiecie chowają w kieszeni, do toreb, aby potem wyrzucić je w domu. 

Czytaj także:

Inaczej niż my też się witają. Uścisk dłoni nie jest tam popularny. Japończycy trzymają dystans, kłaniają się sobie nawzajem. 

Warto też pamiętać o zasadach panujących w restauracjach. W kraju kwitnącej wiśni jemy pałeczkami. Nie wolno jednak wbić ich pionowo w miskę ryżu, to kojarzy się z pewnym pogrzebowym rytuałem. Nie dzielimy się też pałeczkami, każdy ma swoje. Co ciekawe w Japonii nie ma też kultury dawania napiwków, płacimy tyle, ile wynosi rachunek. 

Polaków z pewnością nie zszokuje kultura zdejmowania butów, gdy wchodzimy do czyjegoś mieszkania. Trudniejszym jednak może okazać się publiczne wydmuchiwanie nosa - to w Japonii oznaka złego wychowania. 

***

Tytuł audycji: Sobotologia

Prowadzi: Patryk Kuniszewicz

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 22.08.2020

Godzina emisji: 09:37

pj

Czytaj także

Jak cesarz Mutsuhito zrewolucjonizował Japonię?

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 13:34
- Fenomen cesarza Mutsuhito polegał na tym, że potrafił on otoczyć się właściwymi ludźmi, którzy wraz z nim zmienili Japonię z feudalnego, rolniczego kraju w wielkie imprerium przemysłowe - mówił Mariusz Dąbrowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wakacje w Polsce jak wyprawa dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2020 12:20
Wieża Eiffla w Gliwicach, czeska Praga w Krakowie i Kaszuby jak Szwajcaria. W naszym kraju są miejsca, które wyglądają jak z zagranicznych pocztówek.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Zanim zaczniemy oglądać anime, żeby nauczyć się japońskiego, sięgnijmy po podcasty dla początkujących - zachęca Barbara Kocot-Ilka z bloga Japonia-info.pl. - Kultowe kreskówki też będą pomocne, ale na późniejszym etapie.
rozwiń zwiń