Manga "Touch". "To nie jest wesoły komiks"

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2022 18:47
"Touch" to manga o sporcie, przyjaźni i rezygnacji z własnych marzeń na rzecz brata. - Komiks budził wiele kontrowersji ze względu na dramatyczny zwrot akcji - mówiła blogerka, mieszkająca na co dzień w Japonii, Ewelina Garbicz. 
Rysowanie animezdj. ilustracyjne
Rysowanie anime/zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

Odcinki mangi poświęcone są zupełnie różnym tematom, dotykać mogą czasem wesołych i zabawnych sytuacji, innym razem opowiadają o sprawach dramatycznych i ostatecznych, mają też odrywać od rzeczywistości albo motywować czytelników do życia i działania, sprawiać, by Japończycy mogli poczuć się mniej samotni, co jest ogromnym problemem w Kraju Kwitnącej Wiśni. Tak jest z mangą "Touch", komiksem o poświęceniu własnych marzeń dla brata.

Fabuła koncentruje się wokół trzech postaci - Uesugi Kazuyi, jego starszego brata bliźniaka Tatsuyi oraz Asakury Minami, ich przyjaciółki. Kazuya, jako utalentowany, pracowity gimnazjalista i jednocześnie gwiazda szkolnej drużyny baseballowej, jest ulubieńcem swojego miasta. Tatsuya to beznadziejny próżniak, którego celem życia jest poświęcanie uwagi bratu, mimo że mógłby być bardziej utalentowany od niego.

- Jeden z braci bliźniaków świetnie się uczy, udziela w sporcie i dzięki temu cieszy się ogromną popularnością w szkole i zainteresowaniem dziewcząt. Jego brat bliźniak wydaje się leniwy, mało się uczy, nie uprawia sportu - opowiadała Ewelina Garbicz. Dopiero po czasie okazuje się, że ukrywa on swoje naturalne zdolności lekkoatletyczne i talenty naukowe, by brat miał szansę podrywać przyjaciółkę.

Posłuchaj
03:28 _PR4_AAC 2022_09_20-10-48-38.mp3 O komiksie "Touch" opowiada Ewelina Garbicz (Stacja Kultura/Czwórka) 

- Ta manga budzi ogromne kontrowersje, bo bardziej utalentowany brat, czyli Kazuya ginie w wypadku samochodowym. Wówczas Tatsuya postanawia dokończyć jego dzieło i zdobyć mistrzostwo - podkreślała Ewelina Garbicz. Choć w języku japońskim "manga" oznacza "ruchomy obrazek" albo "śmieszny rysunek" w tym przypadku, czytając "Touch", musimy przygotować się na emocjonalny rollercoaster. - To poważna manga, nie ma w niej nic zabawnego - mówiła gość Czwórki.

***

Audycja: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Ewelina Garbicz (autorka bloga "Zielona herbata z cukrem")

Data emisji: 20.09.2022

Godzina emisji: 10.45

kd

Czytaj także

"Slum Dunk" - historia kultowej mangi

Ostatnia aktualizacja: 07.09.2022 14:18
"Slum Dunk" to tytuł mangi o młodych koszykarzach, wydawanej w latach 1990 - 1996. Cykl należał do "złotego okresu" magazynu Weekly Shounen Jump i do tej pory na całym świecie zaliczył sprzedaż tomów przekraczającą 157 mln egzemplarzy.
rozwiń zwiń