Nauka języka japońskiego. Anime dla zaawansowanych

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2020 13:00
- Zanim zaczniemy oglądać anime, żeby nauczyć się japońskiego, sięgnijmy po podcasty dla początkujących - zachęca Barbara Kocot-Ilka z bloga Japonia-info.pl. - Kultowe kreskówki też będą pomocne, ale na późniejszym etapie.
Fanki mangi z Tokio
Fanki mangi z TokioFoto: Sean Pavone/Shutterstock.com

Czytaj także
shutterstock włochy skuter lato FXQuadro 1200.jpg
La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Japoński z mangi, jak polski z "Kiepskich"

Jak przekonuje rozmówczyni Ani Hardej, osoby, które dopiero zaczynają uczyć się języka japońskiego, nie powinny za szybko sięgać po mangę. Bo choć jej bohaterowie zazwyczaj używają prostych słów - takich jak m.in. gomen (przepraszam) i ohayou (dzień dobry) - to jednak potrzebne jest tu już pewne wyczucie  językowe. - Oprócz potocznych zwrotów postaci operują także slangiem albo bardzo wyrafinowanymi konstrukcjami. Jeśli nie zna się niuansów, można wyrobić sobie złe nawyki - ostrzega Barbara Kocot-Ilka.

Posłuchaj
13:52 [CZWORKA]Dajesz rade 13 sierpień 2020 japonski.mp3 Język japoński dla początkujących (Dajesz radę/Czwórka) 

Japonia jest kawaii

Jednym z najczęściej używanych słów w anime jest kawaii (pol. słodki, milutki, uroczy). Jak się okazuje, to określenie zakorzenione jest nie tylko w języku, ale też w japońskiej kulturze. W Japonii na każdym kroku można spotkać przejawy bycia kawaii, bo to jeden z licznych sposobów wyrażania siebie. - Jeśli powiemy o dziewczynie lub kobiecie, że jest "kawaii", to będzie to dla niej duży komplement, bo w języku japońskim "kawaii" to symbol kobiecości - wyjaśnia gość Czwórki. - Tego słowa używa się także w stosunku do małych kotków, małych dzieci, sama zaś kultura kawaii jest dziś jednym z najważniejszych trendów w Japonii - dodaje.

100 Years of Japanese Fashion | Glamour

Posłuchaj
04:42 [CZWORKA]Dajesz rade 13 sierpień 2020 anime.mp3 Najlepsze japońskie anime, które warto obejrzeć (Dajesz radę/Czwórka) 

Czytaj także
dark.jpg
Seriale do nauki języków obcych. "Dark" jak lekcja niemieckiego

Japoński dla Polaków

Jeśli chodzi o wymowę, Polacy uczący się japońskiego są w dużo lepszym położeniu niż osoby anglojęzyczne, ponieważ japońska wymowa tylko nieznacznie różni się od wymowy polskiego. - Mamy tutaj identycznie brzmiące głoski. A jeśli chodzi o najczęstsze problemy, wskazałabym na wymowę japońskiego "u". Ale uspokajam, nawet jeśli nie uda nam się jej dobrze wyćwiczyć, Japończycy i tak to zrozumieją - dodaje Barbara Kocot-Ilka.

***

Tytuł audycji: Dajesz radę

ProwadziAnna Hardej

Gość: Barbara Kocot-Ilka (blog Japonia-info.pl)

Data emisji: 13.08.2020

Godz. emisji: 14.09

kul

Czytaj także

Matura po kaszubsku. "Najtrudniejsza była gramatyka"

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2020 12:00
W tym języku można zdawać maturę rozszerzoną. Język kaszubski jest traktowany na maturze jako przedmiot dodatkowy, a więc nieobowiązkowy, jako język mniejszości narodowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

La dolce vita. Lekcje włoskiego z TikToka i "Suburrii"

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2020 15:50
Podobno języka włoskiego najszybciej uczą się ci, którzy interesują się muzyką, filmem albo kuchnią. 
rozwiń zwiń