"Drony". Płyta, na której Fisz zaczyna śpiewać

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2022 16:30
- Na płycie "Drony" Fisz po raz pierwszy nie rapuje, tylko śpiewa i udowadnia, że jest niezłym wokalistą. Potwierdza także to, że jest uważnym komentatorem rzeczywistości. A refleksje, które snuje, są aktualne do dziś - mówi dziennikarz muzyczny Damian Sikorski. 
Fisz Emade Tworzywo byli jedną z gwiazd Offensywy De Luxe
Fisz Emade Tworzywo byli jedną z gwiazd Offensywy De Luxe Foto: W. Kusiński/ PR

Płyta świetnych refrenów

Album Fisz Emade Tworzywo "Drony" ukazał się jesienią 2016 roku, dwa lata po premierze "Mamuta". - Tuż po zakończeniu pracy nad płytą "Mamut" wiedzieliśmy, że nie wyczerpaliśmy połączenia muzyki elektronicznej z melodią - mówił w Polskim Radiu Fisz, czyli Bartek Waglewski. Album wyprodukował Emade, Mariusz Obijalski napisał piękne aranżacje smyczkowe, Marcin Pendowski soczyste riffy basowe, a Michał Sobolewski zgrał wyśmienite sola gitarowe. - "Drony" to płyta świetnych refrenów i krążek, który z rapowego składu uczynił niemalże popowy band - dodaje rozmówca Kasi Dydo. - W muzyce słychać odwołania do lat 90. i inspiracje brytyjską sceną trip-hopową spod znaku Massive Attack i Tricky’ego. Na płycie, po raz pierwszy w historii grupy, pojawiły się smyczki, i one na tym krążku brzmią naprawdę pięknie. 

Pogrążeni w cyfrowym chaosie

"Drony" to opowieść o samochodach, telefonach, komputerach i dronach - wynalazkach, które ułatwiają życie, ale często wpychają w świat iluzji, neurozy, odrywają od natury, uzależniają, a czasami wręcz zabijają. - W 2016 roku coraz częściej sięgaliśmy po te nowe wynalazki i zachłysnęliśmy się mediami społecznościowymi. Zasypialiśmy z komórkami w ręce, a po przebudzeniu od razu logowaliśmy się do sieci. Myślę, że to poczucie utraty kontroli nad technologią zaczęło przerażać Fisza - opowiada autor cyklu "Winylowe białe kruki". - Warstwa liryczna tego krążka okazała się bardzo uniwersalna i jest aktualna także w 2022 roku. Zresztą Fisz od zawsze był bacznym obserwatorem rzeczywistości i jej bezwzględnym komentatorem.

Fisz Emade Tworzywo - Biegnij dalej sam (official video) | ART2 Music

Sprawdź także:


Fisz Emade Fisz Emade

"Drony" podzieliły słuchaczy


Album został wydany również w wersji limitowanej, która zawiera dodatkowo płytę z remiksami utworów, plakat oraz naklejki. - "Drony" były zaskoczeniem dla fanów Fisz Emade Tworzywo. Album podzielił ich na dwa obozy: tych, którzy byli za, i tych, którym nie spodobał się nowy kierunek. Ale płyta odniosła duży sukces i to w czasach, w których polska muzyka alternatywna była w coraz lepszej kondycji - podsumowuje Damian Sikorski. 

Posłuchaj
09:58 CZWÓRKA Stacja Kultura - fisz 27.09.2022.mp3 Jak powstawał album "Drony" zespołu Fisz Emade Tworzywo? (Stacja Kultura/Czwórka)

Fragment okładki płyty "Drony" Fisz Emade Tworzywo Fragment okładki płyty "Drony" Fisz Emade Tworzywo

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 27.09.2022

Godzina emisji: 11.15

kul

Czytaj także

"Dwa psy przeżyły". Ten Typ Mes napisał pamiętnik z czasów dojrzewania na przełomie XX i XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:10
Nazywa się Piotr Szmidt i jest dobrze zapowiadającym się debiutantem. Przynajmniej jeśli chodzi o literaturę, bo na polskiej scenie muzycznej triumfy święci już od dawna.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wojtek Sokół o Wydałem: chcę wydawać historie, w których pulsują słowa i rytm miasta

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2020 15:40
- Od jakieś czasu myślałem o tym, żeby wydawać literaturę i albumy. Ale to, co mnie ostatecznie przekonało, to fragment "Baśki", powieści Wojtka Friedmanna, który przeczytałem i którą to właśnie wydałem - opowiada Wojtek Sokół. 
rozwiń zwiń