"Dwa psy przeżyły". Ten Typ Mes napisał pamiętnik z czasów dojrzewania na przełomie XX i XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2020 17:10
Nazywa się Piotr Szmidt i jest dobrze zapowiadającym się debiutantem. Przynajmniej jeśli chodzi o literaturę, bo na polskiej scenie muzycznej triumfy święci już od dawna.
Audio
  • Ten Typ Mes o książce "Dwa psy przeżyły". Jak raper odnalazł się w świecie liteartury? (Stacja Kultura/Czwórka)
Ten Typ Mes
Ten Typ MesFoto: Czwórka/Martyna Ogonek

Mam w sobie bardzo dużo pokory i dystansu do "poważnego pisania" Ten Typ Mes

Świat z telefonu. Notatki Mesa

Jako Ten Typ Mes nagrał kilkanaście albumów, odebrał kilkadziesiąt nagród oraz wyróżnień i współpracował z takimi artystami jak m.in.: Włodi, Pezet, Andrzej Dąbrowski, Krystyna Prońko, Kortez i Dawid Podsiadło. Jako Piotr Szmidt debiutuje powieścią "Dwa psy przeżyły". - Po 20 latach pracy z tekstem postanowiłem spróbować innej formy literackiego wyrazu. Zostawiłem za sobą estradowy świat, wyruszyłem na Mazury i do Puszczy Białowieskiej, i to właśnie tam spisałem historię Waltera, którą w odcinkach miałem zanotowaną w pamięci - wspomina Szmidt.

Walter kontra reszta świata

Zobacz także
OSTR Adam Ostrowski 1200.jpg
"Brzydki, Zły i Szczery". O.S.T.R. wydał autobiografię

Walter to główny bohater opowieści, Jest trzydziestoparoletnim warszawiakiem, który chciałby zrobić karierę w branży muzycznej, ale na razie komponuje jedynie muzykę do reklam. Wkurzają go wszyscy i wszystko: brudne miasto, tępi koledzy i ich puste dziewczyny, rodzinny dom, nudny ojczym, masowa muzyka. Kiedy jednak Walter postanawia zaprowadzić porządek, okazuje się, że toczona przez niego walka z otumaniającą codziennością i wszechobecną komercją odsłania zasady, którymi sterowana jest nasza rzeczywistość - wszyscy jesteśmy ofiarami fake newsów. 

Opowieści z palca wyssane

To nie pierwsza literacka próba rapera. W 2014 roku do płyty "Trzeba było zostać dresiarzem" Ten Typ Mes dołączył książkę ze swoimi felietonami. Zabieg powtórzył dwa lata później, przy okazji albumu "Ała". - Z felietonami była prosta sprawa, bo powstawały na zamówienie. Z określonym deadlinem, określoną liczbą znaków i w określonym gatunku - wyjaśnia rozmówca Damiana Sikorskiego. - Teraz, kiedy się przełamałem, doceniam zalety pisania powieści wyssanej z małego palca. Żongluję historiami z różnych okresów mojego życia, łączę ludzi z różnych światów, łamię czasoprzestrzeń, nie troszcząc się o chronologię - dodaje ze śmiechem.

Książka "Dwa psy przeżyły" ukaże się 6 maja 2020 roku nakładem Wielkiej Litery.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał przygotował: Damian Sikorski

Gość: Piotr Szmidt (Ten Typ Mes)

Data emisji: 05.05.2020

Godzina emisji: 11.15

kul/ac

Czytaj także

GrubSon rusza w sentymentalną trasę koncertową

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2019 10:00
"Sentymentalnie Tour" to wydarzenie przedstawiające utwory GrubSona w wyjątkowej oprawie muzycznej. Jak się słucha tego muzyka w sali pełnej krzesełek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Miuosh: "Tramwaje i gwiazdy" są świadectwem czasu izolacji

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2020 17:20
70 muzyków, 60 godzin montażu wideo i 12 godzin montażu dźwięku. - Nowa wersja utworu "Tramwaje i gwiazdy" to pamiątka z tych dziwnych czasów. To też okazja, żeby pokazać osoby, które nie zawsze są muzykami, ale bez nich to wszystko nie miałoby racji bytu - mówi Miuosh.
rozwiń zwiń