Winylowe białe kruki - "Tak! Tak!" Obywatela G.C. w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 15:00
Damian Sikorski, w cyklu "Białe kruki", opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album "Tak! Tak!" Obywatela G.C. - To krążek nowatorski i wyjątkowy pod względem lirycznym - ocenia Damian Sikorski. 
Grzegorz Ciechowski
Grzegorz CiechowskiFoto: PAP/CAF Filip Miller

Grzegorz Ciechowski w jednej ze swoich odsłon, czyli Obywatel G.C. To na ten album artysta skomponował takie evergreeny jak "Tak…Tak…To Ja" oraz "Nie Pytaj o Polskę". Dowodem na to, że album jest wyjątkowy, jest fakt, że we wczesnych latach dziewięćdziesiątych znalazł on ponad 300.000 nabywców. Płyta ukazała się w 1988 roku i była jednym z pierwszych polskich albumów wydanych nie tylko na winylu, ale i na płycie kompaktowej. 


Posłuchaj
08:58 czwórka stacja kultura 19.10.2021.mp3 Damian Sikorski opowiada o drugim albumie Obywatela G.C. pt. "Tak! Tak!" (Stacja Kultura/Czwórka)

 

- Dziś ta płyta to biały kruk. To album wydany nakładem wytwórni Polskie Nagrania Muza. Winyl wtedy kosztował 900 złotych. Wydawcy zdecydowali się, by wydać ją też na płycie CD - mówi Damian Sikorski. - Początkowo było to tylko 200 egzemplarzy, ale zapotrzebowanie wzrosło bardzo szybko -  dodaje.

Czwórkowy dziennikarz podkreśla, że "Tak! Tak!" to album nowatorski pod względem kompozycji, ale szczególną uwagę zwraca na znakomite teksty.

- Utwór tytułowy "Tak… Tak… to ja" i "Nie pytaj o Polskę" są wyjątkowymi kompozycjami. Co ciekawe, gdyby w drugim z tych utworów nie pojawiło się słowo "Polska", to każdy z nas rozumiałby ją jako piosenkę o miłości - zwraca uwagę Damian Sikorski.

Obywatel G.C. - Tak... Tak... to ja./agata4poison

Ten album w 1988 roku został doceniony przez rozgłośnie radiowe i krytyków magazynów muzycznych. - Wtedy wszyscy mówili o tej płycie, a i dziś artyści chętnie sięgają po te kompozycje - mówi Sikorski. - Ta muzyka się nie zestarzała.

Czytaj także:


TheBestOf_BedzieGlosno_Vinyl_Awers_1200.jpg
"The Best of Będzie Głośno!" - winylowy prezent na pięciolecie

Grzegorz Ciechowski był kompozytorem, wokalistą, ale też producentem. Współpracowała m.in. z Kayą, Kasią Nosowską, Justyną Steczkowską, Katarzyną Groniec. Lista zainteresowanych był jednak dużo dłuższa. - Ostatni solowy projekt Grzegorza Ciechowskiego to muzyka do serialu "Wiedźmin" wydana w 2001 roku - przypomina dziennikarz. - "Tak! Tak!" było drugą płytą Ciechowskiego wydaną jako Obywatel G.C., po zawieszeniu działalności grupy Republika.

Czytaj także: 

Ciekawostką jest, że Grzegorz Ciechowski nie chciał zaśpiewać tych kompozycji. Miała zaśpiewać je Kora, Stanisław Sojka, ale artysta zmienił zdanie. Ówczesny menadżer artysty, Jerzy Tolak, w trakcie przygotowań uznał, że interpretacje Ciechowskiego są ciekawsze.
Płyta "Tak! Tak!" była bardzo popularna. Po 30 latach od jej wydania ukazała się reedycja albumu, a jego premiera miała miejsce 2 grudnia 2011 roku.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 19.10.2021

Godzina emisji: 11.15

pj

Czytaj także

Dub Pistols z nowym krążkiem "Addict". "Muzyka z pozytywną energią"

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2020 22:01
Światło dzienne właśnie ujrzał kolejny album od Dub Pistols, zatytułowany "Addict". Na krążku znajdziemy jedenaście kawałków, pełnych pozytywnych emocji. Ale nie tylko. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grupa "Hai". Między rockiem a poezją

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2021 22:01
"Hai" oznacza określenia "organiczny, żywy". - Taki też jest ten projekt - opowiadał wokalista i gitarzysta, a także twórca grupy Eddie.
rozwiń zwiń