Kanapki z refleksjami. O przyjemności oglądania "The Bear"”

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2022 13:20
Jedzenie jest światem, wokół którego można zbudować bardzo ciekawą opowieść o życiu. Większość bohaterów filmów o gotowaniu ma osobowość i potrafi zarazić widza "przyjemnością" życia. I taki też jest Carmen 'Carmy' Berzatto z serialu "The Bear" - opowiada krytyczka Kaja Klimek.
Jeremy Allen White na premierze serialu The Bear - Goya Studios w Los Angeles, czerwiec 2022 roku .
Jeremy Allen White na premierze serialu "The Bear" - Goya Studios w Los Angeles, czerwiec 2022 roku .Foto: PAP/EPA/CAROLINE BREHMAN

"The Bear". Tu każdy jest "jakiś"

Carmen "Carmy" Berzatto, młody szef kuchni związany ze światem wykwintnych restauracji, po samobójczej śmierci brata powraca do Chicago, aby prowadzić rodzinny biznes - bar z kanapkami. Próbując odmienić losy baru i siebie samego, pracuje z nieokrzesaną ekipą, która w końcu okazuje się jego rodziną z wyboru. Wydawałoby się, że ta prosta z pozoru fabuła, nie będzie się wyróżniać na tle innych serialowych produkcji, tymczasem zaraz po premierze "The Bear" stał się za oceanem hitem. Po przybyciu na miejsce Carmy zderza się z rzeczywistością odmienną od tej, w której dotychczas funkcjonował. - To jest chłopak, który z nowojorskiej restauracji serwującej dania składające się z czterystu składników, trafia do garkuchni. Osoby, które lubią filmy o gotowaniu, wiedzą, że taki scenariusz pojawia się w wielu produkcjach, ale chyba najmocniejszą stroną "The Bear" jest energia, jaką ten serial nam przedstawia - mówi gość Czwórki. - Właściwie cały czas spędzamy z bohaterami na zapleczu restauracji, która doprowadzana jest do stanu używalności i w której na nowo buduje się drużynę. Każda z postaci, z którą mamy do czynienia, jest jakaś. Ma swoją historię, którą poznajemy w trakcie rozwoju akcji. Ma swój światopogląd i własne zdanie. Takich ludzi po prostu chce się oglądać.

The Bear (Misiek) | Zwiastun NAPISY PL | Disney+ / Disney Plus PL

W roli głównej: Jeremy Allen White

W rolę główną wciela się jeden z najlepiej zapowiadających się aktorów młodego pokolenia Jeremy Allen White, który jako Carmy walczy o przemianę nie tylko baru "The Original Beef of Chicagoland", ale przede wszystkim - samego siebie. - Świat kuchni jest środowiskiem wysokonapięciowym i to w serialu widać wyraźnie - podkreśla rozmówczyni Kasi Dydo. - Ale "The Bear" to także opowieść o rodzinie, o rywalizacji między Carmym a jego kuzynem Richiem i o potrzebie nawiązywania współpracy. Kuchnia jest tu dobrą metaforą życia jako przestrzeni, którą musimy współdzielić z innymi.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez The Bear (@thebearfx)

Sprawdź także:

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez FX Networks (@fxnetworks)

Siekanie na czas i trening skrobania warzyw

W jednym z wywiadów aktor przyznał, że przygotowanie do tej roli wymagało od niego pracy w terenie. White nie potrafił gotować, żeby więc wiarygodnie wypaść na ekranie, pracował w kuchniach restauracji w Nowym Jorku, Chicago i Los Angeles. Co wieczór też - przez 30 minut - siekał warzywa, żeby poszerzyć swoje umiejętności posługiwania się nożem. Polscy widzowie pierwszy sezon "The Bear" mogą oglądać na platformie Disney+. Producenci serialu zapowiedzieli, że powstanie drugi sezon opowieści o losach Carmena Berzatto.

Posłuchaj
16:05 CZWÓRKA Stacja Kultura - seriale 20.10.2022.mp3 "The Bear" - serial, który pokochali Amerykanie, można już oglądać w Polsce. Czy warto? (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Kaja Klimek (krytyczka filmowa)

Data emisji: 20.10.2022

Godzina emisji: 10.15

kul/kor