Galerie na świecie: Nowy Jork, Paryż i Hongkong

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 14:45
Wraz z Adą Janiszewską, jak co tydzień, wyruszamy do światowych galerii. Tym razem odwiedzamy wystawy w Nowym Jorku, Paryżu i Hongkongu. 
Wystawa w muzeum
Wystawa w muzeumFoto: shutterstock/ Pla2na

Podróż po światowych galeriach rozpoczynamy od Nowego Jorku, gdzie w salonie wystawowym Lambert et Fils możemy zobaczyć ekspozycję "Soft and Sensitive - by Eny Lee Parker". To pierwsza wystawa Eny Lee Parker, która jest ceramikiem, artystką i projektantką skupiającą się na meblach, oświetleniu i przedmiotach dekoracyjnych. - To kolekcja, którą możemy podziwiać: od stołków w kształcie kamyków, wykonanych z tkanin, po ceramiczne naczynia w kształcie serca. Wszystkie nawiązują do dzieciństwa artystki i do jej inspiracji - mówi Ada Janiszewska. - Eny Lee Parker używa gliny jako głównego tworzywa. Można powiedzieć, że chce uzyskać esencję dawnych twórców i tradycyjnego rzemiosła.

Źr. Instagram/ Eny Lee Parker


Zostajemy w Nowym Jorku i przenosimy się do Hauser & Wirth, gdzie możemy oglądać wystawę Lucio Fontany: "Rzeźba". - Chociaż Fontana był najbardziej znany ze swoich obrazów przestrzennych, to ponad 80 prac z terakoty, betonu, gliny, gipsu, metalu, szkła i drewna dopełnia tę wystawę. Ekspozycja bada wieloletnią fascynację artysty medium rzeźby - opowiada autorka cyklu. - Prace prezentowane są chronologicznie; możemy podziwiać największe dzieła artysty, które nawiązują do abstrakcji, przestrzeni, figuratywności.

 


Źr. Facebook/Hauser & Wirth 

Przenosimy się do Europy, gdzie w paryskim Grand Palais trwa wystawa "Wielki numer Chanel". - Ekspozycja w Grand Palais to ekskluzywna podróż przez olfaktoryczny wszechświat luksusowej marki, przez arcydzieła, wspaniałe spotkania i wiele innych sensacyjnych niespodzianek - opowiada rozmówczyni Kasi Dydo. - Między innymi możemy podziwiać kultowe flakoniki perfum Chanel z namalowanymi na nich obrazami. Wystawa ma być zanurzona w zapachach kojarzonych z tą słynną marką.

 


Ada Janiszewska zaprasza także do Hongkongu, gdzie w galerii Over the Influence można oglądać pierwszą wystawę Little Thunder pt. "Reality Dropout". - Artystka prezentuje 12 nowych obrazów na płótnie, które tworzyła pod silnym wpływem estetyki mangi - mówi reporterka Czwórki. - Tytuł wystawy: "Reality Dropout", oznacza wycofanie się z rzeczywistości. Poprzez słodkie, kolorowe rysunki Little Thunder dotyka trudniejszych tematów.


Źr. FB/Little Thunder


Posłuchaj
10:24 Czwórka/Stacja Kultura - wystawy 14.12.2022.mp3 O najciekawszych światowych wystawach opowiada Ada Janiszewska (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adrianna Janiszewska

Data emisji: 14.12.2022

Godzina emisji: 10.15

aw/kor

Czytaj także

Galerie na świecie: Los Angeles, Londyn, Nowy Jork

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2022 16:30
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska opowiada o wystawie poświęconej wszechstronnej artystce Beatrice Wood, a także o niezwykłej biżuterii. Zaglądamy również na plan zdjęciowy kultowych "Przyjaciół". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Galerie na świecie: Londyn, Hongkong i Paryż

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2022 13:30
Jak co tydzień wyruszamy do światowych galerii. Tym razem Ada Janiszewska zaprasza do świata chińskich artystów, nieustraszonego reportera Tintina i kolorowych musicali. 
rozwiń zwiń