Asia Nawojska: piosenkę najlepiej mi się pisze wtedy, gdy ręce grają muzykę

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2023 12:01
Asia Nawojska na zimowy czas serwuje nam "Zimowe piosenki". W tym roku wraz z Jackiem Sienkiewiczem wyśpiewała "Zbolałe serce". - Zima to nie jest moja ulubiona pora roku, dlatego próbuję ją sobie zakolorować albo zrobić ją trochę milszą, by było nam cieplej i weselej - mówi wokalistka. 
Asia Nawojska w studiu Czwórki
Asia Nawojska w studiu CzwórkiFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

- Zimą jest więcej czasu na piosenki. Ciemniejsza strona dnia lepiej wpływa na to, żeby znaleźć czas dla siebie, czas dla piosenki - przyznaje Asia Nawojska, wokalistka, pianistka, aranżerka. - Zwykle piszę piosenki po ciemku, jasny dzień ściąga mnie w stronę innych aktywności - dodaje. 

Artystka zdradza, że mimo iż pisze piosenki "tu i teraz", to nie ma na swoim koncie piosenki napisanej w podróży, w pociągu, w drodze. - To przez to, że do pisania piosenki potrzebuję instrumentu - wyjaśnia. - Mam wrażenie, że piosenkę najlepiej mi się pisze wtedy, gdy ręce od razu grają muzykę. Potrzebuję pianina i emocji - dodaje. 

Najnowsza piosenka Asi to "Zbolałe serce", które jest kontynuacją, zapoczątkowanego rok temu, cyklu "Zimowe piosenki". - Paradoksalnie, mimo tytułu, który kłuje i uwiera, ta piosenka ma nam dodać trochę energii i powiedzieć: "bądźmy gotowi", pozwólmy sobie na odwagę, dajmy ją sobie, zróbmy krok do przodu, bo on przyniesie coś dobrego. Zmiana jest bardzo potrzebna - mówi gość Kasi Dydo. - Dołki i potknięcia też są nam potrzebne, by ładnie się podnieść i dodać sobie wewnętrznie poczucia, że potrzebujemy zrobić krok do przodu - dodaje. 

Asia Nawojska i Jacek Sienkiewicz - Zbolałe Serce/Asia Nawojska

Asia Nawojska lubi zmiany. Przyznaje, że nawet w swoim pokoju musi wciąż coś zmieniać, choćby ustawienie szafek. - Stabilizacja mnie przeraża. Gdy czuję, że się znudziłam, chcę zrobić coś nowego - podkreśla. 

Posłuchaj
16:07 czwórka stacja kultura 10.01.2023.mp3 Asia Nawojska opowiada o swojej muzyce (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Potrzeba zmiany i odczarowania zimy jest też tłem "Zimowych piosenek", które mają być dostawą ciepła w ponury poranek. - "Zbolałe serce" to utwór, który jest na pewno szczery. Pisząc tę piosenkę, miałam też poczucie, że nie chcę jej zaśpiewać sama. Potrzebowałam dać piosence drugą osobę. Bezpiecznie mi było trwać "we własnym sosie", ale chciałam spróbować sięgnąć dalej - przyznaje artystka. - Miałam szczęście z moimi dziewczynami z Trio supportować kilkukrotnie Kwiat Jabłoni podczas ich trasy koncertowej. Zadzwoniłam do Jacka Sienkiewicza i zapytałam, co myśli o mojej propozycji wspólnego zaśpiewania piosenki. Wysłałam mu materiał i tak się potoczyło, że "Zbolałe serce" zaśpiewaliśmy razem - dodaje.  

Asia Nawojska zdradza, że praca z Jackiem była dla niej rozwijająca i pouczająca, dodatkowo pełna swobody, satysfakcji i miło spędzonego czasu. 

Asia Nawojska - Ja Rzeka/Asia Nawojska

Na swojej muzycznej drodze artystka spotkała też Ralpha Kamińskiego czy Natalię Grosiak. - Z każdym dniem przychodzi coś nowego i piękniejszego - mówi. - Ja powoli wszystko wypracowuję. Mam poczucie, że dobro wraca, dlatego staram się je nieść - dodaje. 

Asia Nawojska pochodzi z muzycznej rodziny. Jej siostra jest skrzypaczką, brat trębaczem. - Mimo muzyki wciąż obecnej w naszym domu za sprawą rodziców mogliśmy sami decydować, w którą stronę pójdziemy - zaznacza artystka. - Dziś moje rodzeństwo towarzyszy mi w drodze do spełniania marzeń - dodaje. 

Kasia Dydo zwróciła uwagę na piosenkę "Ja rzeka", w której Asię Nawojską możemy poznać w nieco ostrzejszej wersji. - Ja kiedyś śpiewałam muzykę rockową - przyznaje artystka. - To jest moje prawdziwe serce, rockowa ja. Dziś poszukuję innych rzeczy, choć czekam też, aż moja głowa przyniesie mi taką piosenkę, w której przypomni się Asia sprzed 10 lat - dodaje. 

Zanim to jednak nastąpi, możemy wypatrywać albumu, który artystka tworzy wraz z duetem Sarapata. - Mam nadzieję, że ta płyta przyniesie dużo pozytywnych emocji - podkreśla gość Czwórki. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Asia Nawojska (wokalistka, pianistka, aranżerka)

Data emisji: 10.01.2022

Godz. emisji: 10.16

pj/kor

Czytaj także

"Mercy" Natalie Bergman. Pożegnanie, które daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 15:10
W lutym tego roku do sieci trafił utwór "Shine Your Light On Me" Natalie Bergman. - W pierwszej chwili pomyślałem, że to cover nieznanego mi utworu z lat 60. - wspomina dziennikarz muzyczny Adam Smolarek. - Kiedy jednak bliżej przyjrzałem się tej artystce, stało się jasne, że to jej własna piosenka, która zapowiada solowy debiut Bergman.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Justyna Biedrawa: piosenki dyktuje mi serce

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 17:20
Justyna Biedrawa to wokalistka i autorka teksktów, która łączy urokliwy styl spod znaku indie popu z mocno wyrazistymi tekstami. Jej najnowszy singiel to "Całkiem dobrze". - To moja dewiza życiowa i sposób na radzenie sobie z  przeciwnościami losu - mówi artystka.
rozwiń zwiń