"Mercy" Natalie Bergman. Pożegnanie, które daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 15:10
W lutym tego roku do sieci trafił utwór "Shine Your Light On Me" Natalie Bergman. - W pierwszej chwili pomyślałem, że to cover nieznanego mi utworu z lat 60. - wspomina dziennikarz muzyczny Adam Smolarek. - Kiedy jednak bliżej przyjrzałem się tej artystce, stało się jasne, że to jej własna piosenka, która zapowiada solowy debiut Bergman.
Natalie Bergman była jedną z gwiazd tegorocznej odsłony OFF Festivalu w Katowicach (zdj. ilustracyjne)
Natalie Bergman była jedną z gwiazd tegorocznej odsłony OFF Festivalu w Katowicach (zdj. ilustracyjne)Foto: Skylines/Shutterstock.com

Historia Wild Belle

Natalie Bergman i jej brat Elliot od 2011 roku z powodzeniem funkcjonowali na scenie jako Wild Belle. W duecie grali mieszankę psychodelicznego popu, rocka, reggae, ska, funku i jazzu. Wpadające w ucho melodie otworzyły im drogę na najważniejsze festiwalowe sceny (Lollapalooza i Coachella ) oraz do supportowania na trasach koncertowych takich gwiazd jak Beck czy Toro y Moi. Wild Belle gościnnie wystąpili też w numerze "Be Together" Major Lazer. 

Rozmowy z Bogiem

Debiutancki album Natalie Bergman zdecydowanie różni się od brzmienia Wild Belle. I - jak podkreśla w wywiadach artystka - tę płytę musiała zrobić sama. Bo "Mercy" to pożegnanie z ojcem, który zginął w wypadku samochodowym, w październiku 2019 roku. - Ta informacja dotarła do rodzeństwa Bergman, kiedy ci przygotowywali się do występu przed zespołem Incubus. W wypadku zginęła także ich macocha, a mama zmarła na raka mózgu kilka lat wcześniej - mówi autor felietonu. - Sposobów na radzenie sobie z tragedią jest wiele. Natalie poprosiła o pomoc benedyktynów z klasztoru, który znajdował w Chana Valley, na amerykańskiej pustyni. To właśnie tam artystka zwróciła się ku Bogu i zaczęła tworzyć pierwsze utwory na "Mercy".

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @nataliebergman

Posłuchaj
03:11 CZWÓRKA Stacja Kultura - natalie bergman 14.12.2022.mp3 Natalie Bergman - za co pokochało ją młode pokolenie fanów muzyki? (Stacja Kultura/Czwórka)

Sprawdź także:

Pożegnanie, które daje nadzieję

Płyta ukazała się w maju 2021 roku nakładem Third Man Records. - To jest bardzo osobista, uduchowiona opowieść o stracie i o próbach radzenia sobie z nią także w kontekście religijnym. Ale w żaden sposób Natalie Bergman nie próbuje nawrócić słuchaczy, tylko podnosi ich na duchu i daje nadzieję - podkreśla Adam Smolarek.

Natalie Bergman - "Shine Your Light On Me" (Official Video) | Official TMR

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Adam Smolarek

Data emisji: 14.12.2022

Godzina emisji: 10.45

kul

Czytaj także

Jan Bąk i jego paleta muzycznych barw w "Megafaunie"

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 10:52
W grudniu światło dzienne ujrzy EP-ka Jana Bąka pod tytułem "Megafauna". - To nieco ironiczne i przewrotne, a zarazem niezwykle poważne historie o ludzkich emocjach, miłości, ukazane jednak przez pryzmat zwierząt - tłumaczył artysta w Czwórce. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zimno Fest. Kogo Młody Budda zaprosił do Warszawy?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2022 17:40
Alternatywny pop, sypialniane emo oraz hip-hop znajdą się w programie Zimno Festu, Kuratorem imprezy jest Adam Kiepuszewski, znany też jako Młody Budda.
rozwiń zwiń