Justyna Biedrawa: piosenki dyktuje mi serce

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2023 17:20
Justyna Biedrawa to wokalistka i autorka teksktów, która łączy urokliwy styl spod znaku indie popu z mocno wyrazistymi tekstami. Jej najnowszy singiel to "Całkiem dobrze". - To moja dewiza życiowa i sposób na radzenie sobie z  przeciwnościami losu - mówi artystka.
Justyna Biedrawa w Czwórce
Justyna Biedrawa w CzwórceFoto: Czwórka/Kamil Jasieński

Tata od muzyki

- Jestem dziewczyną z gór. Pochodzę z Beskidów, tam mieszkam i zbieram inspiracje, choć jestem także w Krakowie - opowiada singersongwriterka. - Nigdy nie byłam w szkole muzycznej, nad czym ubolewam, ale nie miałam takiej możliwości, bo w moich okolicach nie było takiej placówki. Muzyki uczył mnie tata. I jestem mu wdzięczna za luz i improwizację.

Podsumowanie 2022 roku

Najnowszy singiel artystki - "Całkiem dobrze" - to w pewnym sensie posumowanie 2022 roku. - Z mojej perspektywy to był dobry czas, przede wszystkim jeśli chodzi o działalność muzyczną. Ale "całkiem dobrze" to jest też moja forma radzenia sobie z trudnymi sytuacjami - wyjaśnia rozmówczyni Kasi Dydo. - Jeśli natomiast chodzi o takie prawdziwe podsumowanie ostatnich 12 miesięcy, to zrobiłam je, ale w pamiętniku. Tam, gdzie zbieram własne myśli. W ogóle jestem z tych osób, które wolą podsumowywać, niż robić plany na przyszłość.

Piosenki na intuicję i serce

Artystka przyznaje, że pod względem wydawniczym nie był to bogaty rok, ale pod względem rozwoju twórczego - bardzo udany. - Przez długi czas byłam przyblokowana przez moje wyobrażenie o tym, czego oczekują ode mnie słuchacze. Mocno skupiłam się na tym, co powinnam, a nie co chcę tworzyć - wspomina gość Czwórki. - W 2022 roku musiałam wszystko na nowo sobie poukładać w głowie i doszłam to tego, że najważniejsze są moja intuicja i serce. Poza tym udało mi się nawiązać sporo ciekawych kontaktów i zagrałam pierwsze autorskie koncerty.

Kiedy debiutancka płyta artystki?

Justyna Biedrawa nie ma jeszcze gotowej debiutanckiej płyty, ale przyznaje, że napisała już tyle piosenek, że powinna już ją wydać. - To była moja pierwsza refleksja po koncertach, że mam już dużo materiału - śmieje się artystka. - Druga dotyczyła słuchaczy i ich reakcji na moją muzykę. Okazało się, że jestem ich w stanie zainteresować swoją twórczością, nie wspierając się przy tym coverami. Co zatem sprawia, że wokalistka zwleka z wydaniem albumu? - Patrząc na moją sytuację i miejsce na scenie, wydaje mi się, że nie ma jeszcze takiej potrzeby. Wolę skupiać się na singlach, ewentualnie EP-ce - dodaje wokalistka.  

Justyna Biedrawa - Całkiem dobrze (Official Video) | Justyna Biedrawa

Posłuchaj
18:21 CZWÓRKA Stacja Kultura - biedrawa 04.01.2023.mp3 Justyna Biedrawa o premierowym singlu i planach na przyszłość (Stacja Kultura/Czwórka)

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Justyna Biedrawa (wokalistka i autorka tekstów)

Data emisji: 04.01.2022

Godz. emisji: 10.15

kul/kor

Zobacz więcej na temat: Czwórka MUZYKA Kasia Dydo
Czytaj także

Łukasz Borowicz: dyrygent z muzykami gra do jednej bramki

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 12:10
Łukasz Borowicz został laureatem tegorocznej Nagrody Mediów Publicznych w kategorii Muzyka. W tej dziedzinie wyróżnienie przyznało Polskie Radio. Dziś artysta przygotowuje się do muzycznej premiery w Filharmonii w Szczecinie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Mercy" Natalie Bergman. Pożegnanie, które daje nadzieję

Ostatnia aktualizacja: 14.12.2022 15:10
W lutym tego roku do sieci trafił utwór "Shine Your Light On Me" Natalie Bergman. - W pierwszej chwili pomyślałem, że to cover nieznanego mi utworu z lat 60. - wspomina dziennikarz muzyczny Adam Smolarek. - Kiedy jednak bliżej przyjrzałem się tej artystce, stało się jasne, że to jej własna piosenka, która zapowiada solowy debiut Bergman.
rozwiń zwiń