Yans i Ptakova łączą siły w "All up to you", w drodze do kolejnych wydawnictw

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2023 13:58
Lata 90. wracają. Inspiracje z nich czerpie moda, film i muzyka. Doskonale słychać je we wspólnym utworze grupy Yans i Ptakovej - "All up to you". 
Yans i Ptakova w Czwórce
Yans i Ptakova w CzwórceFoto: Kamil Jasieński/Czwórka

"All up to you" Damian Sikorski nazywa kwintesencja dobrej muzyki rodem z lat 90. Łączą w nim siły Ptakova, której albumem możemy cieszyć się od 2020 roku, i grupa Yans, która instrumentalną płytą zadebiutowała w 2022 roku. 

- Minęło już ponad dwa lata od wydania mojej płyty. Dziś, ta nowa energia, wynikająca ze współpracy z chłopakami z Yans to coś, co otwiera mi głowę - mówi Ptakova. - To przydaje się, w tworzeniu mojego materiału na kolejny album - dodaje. 

Artyści zdradzają, że ich relacja jest dość świeża. Wcześniej nie znali się. - To wprowadza nową energię, nowe pomysły, bardzo mi się to przydaje - ocenia rozmówczyni Damiana Sikorskiego. - Lubię wchodzi we współpracę z nowymi, kreatywnymi i pomysłowymi ludźmi. To otwierające - dodaje. 

Takich wyzwań nie boją się też Piotr Chomicz i Adam Żmuda z zespołu Yans. - Natalia ma zdecydowanie duży wkład w "All up to you". Dzięki niej utwór nabrał nowego charakteru, trochę inaczej zabrzmiał i nabrał barwy - mówią. - Nasza koncepcja była nieco inna, tu udział Natalii jest znaczący. My wciąż szukamy swojej drogi - dodają. 


Posłuchaj
15:54 czwórka stacja kultura 08.02,2023.mp3 O współpracy przy utworze "All up to you" opowiadają Yans i Ptakova (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Na debiutanckim albumie Yans pt. "Atlas" dominowały instrumentale. Zespół jednak nie chce stronić od wokalu, choć chce go traktować jak dodatkowy instrument. - W "All up to you" jest trochę inaczej i cieszymy się z tego - przyznają muzycy. - Każda płyta to jest kolejna przygoda, kolejna koncepcja. Wiemy, że nasz każdy kolejny album będzie inny, będzie się różnił w formie i brzmieniu - dodają. - Szukamy nowych doznań, nowych odkryć, chcemy się rozwijać. 

Przyszłość Yansa i Ptakovej

Piotr Chomicz i Adam Żmuda zdają sobie sprawę, że ich koncerty mogą być wyzwaniem, gdy w każdym utworze zaśpiewa inny artysta. Zdradzają jednak, że maja już pomysł jak to rozwiązać.

- Utwór  "All up to you" przeszedł ogromną rewolucję, zaczęło się od latynoskich sampli, pomysł był taki, żebym zrobiła wokalizy, z niedużą ilością tekstu - opowiada Ptakova. - Nagle przerodziło się to w piosenkę pełną tekstu, ze zwrotkami, z refrenem - dodaje. - Ta współpraca to było dla mnie przyjemne odświeżenie po mojej płycie i w drodze do kolejnej. 

YANS feat. Ptakova - All Up To You/Yans

Yans już pracują nad kolejnym albumem. Zapowiadają płytę pełną piosenek, z mocniejszymi elementami. - Chcemy, by była utrzymana w klimacie lat 90. pełna house'u i soulu, z tego okresu. Z takim brzmieniem tu wychodzimy i tą drogą podążamy - zdradzają rozmówcy Damiana Sikorskiego. - Chcemy żeby rozwiniecie instrumentarium też się pojawiło - dodają. 

Ptakova również rusza z pracą nad nową płytą. Tym razem jednak podejmuje również producenckie wyzwanie. - Chcę za to również odpowiadać, to wielkie wyzwanie, ale i wielka ekscytacja - przyznaje. - Planuję dalej korzystać z doświadczeń i inspiracji, mam bardzo dobrych konsultantów. Staram się jednak, żeby emocje i najważniejsze filary wychodziły ode mnie - podkreśla. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Materiał: Damian Sikorski

Data emisji: 08.02.2023

Godz. emisji: 11.18

pj

Czytaj także

Winylowe białe kruki - "Fankomat" zespołu Blenders w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 15:01
W cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album zespołu Blenders. - Byli kolorowi, mieli odjazdowe pomysły umiejętnie połączone i świetne wideoklipy - mówi dziennikarz.
rozwiń zwiń