Winylowe białe kruki - "Fankomat" zespołu Blenders w Czwórce

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2022 15:01
W cyklu "Białe kruki" Damian Sikorski opowiada o najcenniejszych wydaniach płytowych. Tym razem bohaterem audycji jest album zespołu Blenders. - Byli kolorowi, mieli odjazdowe pomysły umiejętnie połączone i świetne wideoklipy - mówi dziennikarz.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Bartek Zyczynski

"Ciągnik" i brudny funk

Grupa Blenders powstała w 1991 roku. Po dwóch miesiącach grania, zagrali na ważnym wydarzeniu artystycznym na festiwalu Yach Film. - Już wtedy ogłoszono ich ciekawym zjawiskiem muzycznym. Dopiero po czterech latach ukazał się debiutancki album nazwany "Kaszëbë", ale dopiero drugi album "Fankomat" z 1996 roku, okazał się wielkim sukcesem - mówi Damian Sikorski. - To tam znalazły się wielkie przeboje grupy, między innymi słynny "Ciągnik".

Grupa, jak sama nazwa wskazuje, w swojej muzyce mieszała klimaty muzyczne. W piosenkach Blendersów można znaleźć trochę rock'n'rolla, funku, klimatów post punkowych, brzmienia Red Hot Chili Peppers. - Czegoś takiego wtedy nie było w Polsce. Nie było tak kolorowych bandów - opowiada dziennikarz. - Były rockowe kapele, ale nie było funkowych formacji. Oni rzeczywiście zapoczątkowali nurt brudnego funkowego grania.


Kolorowo i śmiesznie 

Artyści byli kolorowi dosłownie, i w przenośni. Barwne stylizacje połączone z kolorowymi włosami, do tego żywiołowość na scenie gwarantowały publiczności niezapomniane chwile i niezwykłe show. - Można powiedzieć, że była to mieszanka wybuchowa. Do tego ciekawe, śmieszne teksty, które były bardzo radosne - podkreśla rozmówca Kasi Dydo. - Także dużo słońca było w ich muzyce, chociaż reagge nie grali. 

Grupa grała mnóstwo koncertów i występowała w licznych programach telewizyjnych. Grali na wszystkich festiwalach studenckich i Juwenaliach. Po "Fankomacie" ukazał się kolejny album zatytułowany "Fankofil". W 2001 ukazał się album "Kuciland " określany jako najbardziej dojrzały album w ich twórczości.

 Źr. Youtube/ MusicZoneProduction/Blenders - Ciągnik Official Video

Lata 70. i disco

- Wtedy też zmieniają kierunek muzyczny. Pojawiają się lata 70., dużo muzyki disco, która jest przyprawiona funkowym i rockowym graniem - tłumaczy Damian Sikorski. - Potem pojawiała się działalność koncertowa. Podobno wracają i ma być kolejna płyta. Uważam, że jeszcze nie postawili kropki nad "i" swojej twórczości, a pomysłów mają sporo. To będzie ciekawy powrót.


Posłuchaj
12:24 Czwórka/Stacja Kultura - Blenders 24.05.2022.mp3 Damian Sikorski opowiada o płycie "Fankomat" zespołu Blenders (Stacja Kultura/Czwórka)

 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Damian Sikorski 

Data emisji: 24.05.2022

Godzina emisji: 11.15

aw

Czytaj także

Piękne czytanie. Książki naukowe i podręczniki spod ręki artystów

Ostatnia aktualizacja: 03.01.2022 12:41
Czytanie i nauka mogą być piękne. Można się o tym przekonać w Pałacu Krzysztofory w Krakowie, gdzie trwa wystawa "Piękne czytanie", która prezentuje projekty graficzne i druki książek publikowanych przez Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak wyglądała praca nad okładkami kultowych płyt lat 80.?

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2022 16:00
Antoni Zdebiak fotografował najważniejsze postaci polskiej sceny muzycznej lat 80. Na wystawie w Fundacji Archeologia Fotografii w Warszawie można zobaczyć niepublikowane materiały z tych sesji i prześledzić artystyczne inspiracje fotografa. 
rozwiń zwiń