Yans o krążku "Atlas": ścieżka dźwiękowa przez kwaśno rozmyte miasto

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2022 16:40
Post-rock na house’owym bicie i w klubowym aranżu - tak brzmi pierwszy album trójmiejskiej formacji Yans. Płyta "Atlas" ukazała się przed wakacjami i sprawi dużo radości fanom Tycho i Bonobo. 
Yans w składzie Piotr Chomicz i Paweł Borawski.
Yans w składzie Piotr Chomicz i Paweł Borawski.Foto: Czwórka/Ula Kaczyńska

Gitary "na smyczy"

Zespół tworzą Piotr Chomicz, Paweł Borawski, Kacper Wołk i Adam Żmuda. Część muzyków ma za sobą rockową przeszłość, ale brzmienie Yans ukształtowało się dzięki obecności Pawła Chomicza - producenta i twórcy muzyki elektronicznej. - Brakowało mi instrumentów, które mogłyby urozmaicić moje produkcje, nie chciałem być artystą, który na scenę wychodzi tylko z klawiaturą MIDI. Spotkałem Piotrka, który jest gitarzystą, i zdałem sobie sprawę, że takiego brzmienia gitary potrzebowałem dla swojej muzyki - wspomina  Paweł Borawski. - Wyszliśmy z założenia, że riffy nie będą odgrywać tu pierwszych skrzypiec, że inaczej wkomponujemy je w nasze utwory. Nie używamy "góry" w gitarach i traktujemy ten instrument jako element dopełnienia. A jeśli gitara zaczyna przewodzić, to zawsze jest to spójne z koncepcją danej kompozycji i z dźwiękami z klawiatur - dodaje Piotr Chomicz. - To są czyste i ciepłe brzmienia, poszerzane przez przestrzenie. A gitary pełnią funkcję sampli, które można zapętlać. 

Instrumentalny performance

Na krążku "Atlas" znalazło się 10 utworów zagranych w formie nieprzerywanego klubowego seta. Zdecydowana część materiału jest instrumentalna, a wokal tak naprawdę pojawia się tylko w jednym numerze. - Coraz częściej w setach didżejskich pojawiają się utwory "wyczyszczone" z głosów albo wykorzystujące głos jako sampel.

YANS - My Girl |Yans Band Official

- To w pewnym sensie nakierowało nas w procesie twórczym - przyznaje Chomicz. - To był nasz pomysł na to, żeby z występów uczynić performance. Oczywiście obecność wokalistki czy wokalisty w niczym tu nie przeszkadza, pod warunkiem jednak, że jest to członek zespołu, element muzycznego organizmu. Na razie nikogo takiego nie mamy, ale korzystamy z pomocy znajomych. I tak w balladzie "Infinity’s child", która zamyka krążek, zaśpiewała nasza koleżanka, utalentowana artystka Iga Rzepka.  

Sprawdź także:

Tycho, Bonobo i Caribou

Wśród muzycznych wzorców goście Czwórki wymieniają m.in. Bonobo i Caribou. - "Atlas" bliski jest też temu, jak brzmi Tycho - przyznają rozmówcy Uli Kaczyńskiej. - Stawiamy na eklektyzm i na występy live. To jest to, co dla Yans jest w tej chwili najbardziej istotne.

Posłuchaj
17:19 CZWÓRKA Wszystko gra - yens 10.08.2022.mp3 Zespół Yans o płycie "Atlas" i gitarach, które brzmią jak sample (Wszystko gra/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Wszystko gra

Prowadzi: Ula Kaczyńska

Goście: Piotr Chomicz i Paweł Borawski (zespół Yans)

Data emisji: 10.08.2022

Godzina emisji: 9.05

kul

Czytaj także

Światowa premiera w Czwórce: Sienkiewicz, Przeździecki i Tumult Hands

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2022 14:50
- Odkąd muzykę elektroniczną z lat 90. odkryło pokolenie 20-latków, to wróciła ona do klubów z przytupem. To mnie cieszy, bo to był wspaniały okres dla tych brzmień i dla tej kultury - mówi Jacek Sienkiewicz, który razem z Jurkiem Przeździeckim jako Tumult Hands, wydaje nową płytę. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

La Giang, We Draw A, Beskres i Kamp!, Punkty wspólne Radka Krzyżanowskiego

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2022 12:13
- Jestem wielkim pasjonatem muzyki i produkcji muzycznej. I niezależnie od tego, do którego punktu dojdę, zawsze będę wracać do momentu, kiedy odkryłem pierwotną radość z jej tworzenia – opowiada muzyk, kompozytor i producent Radek Krzyżanowski.
rozwiń zwiń