Ana Andrzejewska: Halina Poświatowska uczy mnie języka

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2023 16:20
Śpiewała jazz, ale debiutancki album oparła na elektronicznych brzmieniach. Na krążku znajdą się utwory do wierszy Haliny Poświatowskiej, które Ana Andrzejewska stworzyła razem z Mateuszem Hulbójem. 
Ana Andrzejewska pracuje nad debiutancką płytą
Ana Andrzejewska pracuje nad debiutancką płytąFoto: mat. promocyjne/Agora Music

Frazy, które rezonują w głowie

- Kiedy podjęłam decyzję, że zabiorę Haśkę na tańce, nie do końca zdawałam sobie sprawę, jak trudne to będzie zadanie - opowiada artystka. - Ale to właśnie ta trudność doprowadziła mnie i Mateusza do efektów, z których jesteśmy bardzo dumni. Jak przyznaje rozmówczyni Damiana Sikorskiego, jednym z największych problemów był brak rytmu, który w piosenkach jest niezbędny. - Kiedy czytaliśmy wiersze Haliny Poświatowskiej, one zachwycały nas warstwą liryczną, ale też nie mieliśmy pomysłu, jak przełożyć słowa na dźwięki. Ja zaczynałam od szukania refrenu, frazy, która mogłaby rezonować w mojej głowie, która byłaby o mnie - wspomina. - Bardzo dużo czuję, ale nie do końca potrafię o tym opowiedzieć. W pewnym sensie zrobiła to za mnie Halina Poświatowska, z którą połączyły mnie właśnie te niewypowiedziane emocje.  

"Haśka" wywraca plan

Pierwszym singlem zapowiadającym to wydawnictwo była "Haśka". Drugim - klimatyczne i nastrojowe "Pocałunki". Trzecim utworem z nadchodzącej płyty jest piosenka "Bez Ciebie". - To miał być pierwszy singiel, bo to była nasza ulubiona piosenka - przyznaje wokalistka. - Ale potem pojawiła się "Haśka" i wywróciła nasz plan do góry nogami. Nie mogliśmy podjąć innej decyzji - to właśnie ta piosenka musiała otworzyć naszą przygodę. Jak zapowiada Ana Andrzejewska, jej debiutancka płyta będzie dość mroczna, głównie z racji tekstów, które się na niej pojawią. - Mam nadzieję, że dzięki temu albumowi poezja Haliny Poświatowskiej zyska drugie życie. Myślę sobie też, że drugie życie dam też Haśce. Zabiorę ją na scenę i na tańce. Pozwolę jej robić wszystko to, czego nie mogła, a prawdopodobnie bardzo chciała - mówi.     

Ana Andrzejewska - Bez Ciebie (Lyric Video) | Czwórka

Sprawdź też:

Pierwsze koncerty Any Andrzejewskiej 

19 marca w Muzeum im. Witolda Gombrowicza we Wsoli odbędzie się koncert, na którym Ana Andrzejewska zaśpiewa piosenki z debiutanckiej płyty. - Kiedy słyszę ten materiał, kiedy mam okazję grać go na żywo, to coraz więcej piszę swoich tekstów. Nie wiem, czy tak będzie w przyszłości, że już tylko takie będę śpiewać, czy może jednak poproszę kogoś o pomoc, ale wiersze Haliny Poświatowskiej nauczyły mnie języka na nowo - dodaje gość audycji.  

Posłuchaj
10:34 CZWÓRKA Stacja Kultura - ana andrzejewska 15.03.2023.mp3 Ana Andrzejewska o singlu "Bez Ciebie" i pierwszych koncertach z piosenkami do wierszy Haliny Poświatowskiej (Stacja Kultura/Czwórka) 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Damian Sikorski

Gość: Ana Andrzejewska (wokalistka)

Data emisji: 15.03.2023

Godzina emisji: 11.30

kul

Czytaj także

Gono: nie chcę robić fajnych bitów bez treści

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2022 18:30
Kobieca siła, ambicja i bezgraniczna szczerość. Taka jest Gono. Artystka właśnie podzieliła się ze słuchaczami nowym singlem. "Atleta" to odpowiedź na kryzys relacji w pokoleniu milenialsów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

NOSTALG1A: nie chciałam być wokalistką tła

Ostatnia aktualizacja: 12.12.2022 18:00
- Utworem "Szum" debiutuję jako NOSTALG1A. Nie jest to gościnny występ u kogoś, tylko mój autorski numer, do którego to ja zaprosiłam CatchUp'a - śmieje się Kinga Pędzińska. - Cieszę się, że wreszcie robię coś na własne konto.
rozwiń zwiń