"BohaterON - włącz historię". Na tę akcję co roku czekają powstańcy

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2023 09:25
BohaterON to jedna z najbardziej znanych współczesnych akcji związanych z rocznicami wybuchu Powstania Warszawskiego. Powstańcy warszawscy czekają na kartki, które są wg nich dowodem serdecznej pamięci o powstańcach. 
Statuetka kampanii BohaterON - włącz historię
Statuetka kampanii "BohaterON - włącz historię!" Foto: Cezary Piwowarski / Polskie Radio
  • ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej przyznane zostaną kolejne BohaterONy - nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.
  • Powstańcy są niezwykle związani z tą kampanią. To dla nich szansa spotkania po latach, czas wspólnych wspomnień. 
  • W ramach kampanii BohaterON można wysłać kartkę do powstańca. To dla adresatów dużo znaczy, jest dowodem pamięci o nich i ich walczących kolegach. 

Wielkimi krokami zbliża się 79. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. 1 sierpnia rusza 8. edycja ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej "BohaterON - włącz historię". Jej celem jest uhonorowanie bohaterów walk z 1944 roku. Organizatorzy kampanii "BohaterON" pasjonują się przeszłością i losami warszawskich powstańców. To dla nich zorganizowali akcję "Kartka dla powstańca". 

Wspomnienia powstańców

1 sierpnia to wyjątkowy dzień dla Warszawy. Współcześnie, tego dnia o 12.00, w godzinę "W", wyznaczającą w 1944 roku początek powstania, całe miasto zatrzymuje się na minutę - by oddać cześć walczącym. Wtedy do walki ruszyli powstańcy, pomoc nieśli im sanitariusze. Było też 43 młodych fotoreporterów, którzy dokumentowali wydarzenia. Wśród nich był powstaniec o pseudonimie Kamil. - Robiłem zdjęcia powstańców, sanitariuszy - wspomina. - Miałem taką historię niesamowitą, w 75. rocznicę powstania: byliśmy wtedy w Hotelu Sobieski, przy placu Zawiszy. Podeszła do mnie staruszka o kulach, była prowadzona przez wolontariuszkę. Zaczęliśmy rozmawiać, pytam ją, gdzie była w czasie powstania. Ona odpowiada, że na Starym Mieście. Ja też tam fotografowałem. Następnego dnia przyniosłem zdjęcia. Ona rozpoznała siebie na jednym z nich, siebie sprzed 75 lat. 


Posłuchaj
06:58 czwórka stacja kultura 28.07.2023 bohateron.mp3 Kampania "BohaterON - włącz historię" - poznaj szczegóły (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Sanitariuszką podczas Powstania Warszawskiego była też Hanna Zawistowska-Nowińska. Jeszcze przed zrywem 1944 roku zrobiła maturę, ukończyła szkołę pielęgniarek, bo chciała mieć jakiś "zawód wojenny", potem uczyła się na lekarza. - Nie zdążyłam ukończyć tego "kursu sanitarnego", zgłosiłam się jako sanitariuszka - wspomina. - Biegałam z noszami, nosiłam pacjentów, pomagałam. Niełatwo było wnieść nosze znad Wisły na rynek. Potem mieliśmy szpitalik przy Starym Rynku, ale Niemcy "umilali" nam czas, musieliśmy przenieść pacjentów. Przenieśliśmy się do Dominikanów, tam było strasznie dużo ludzi. Dali nam więc mały domek, ale Niemcy nas wykurzyli, aż znaleźliśmy się w piwnicy - było duszno, bez okien, bez powietrza. Zostaliśmy też odcięci od władz powstania i od kuchni. Gdy się uspokoiło, poszłyśmy z koleżanką szukać jedzenia. 

Wyślij kartkę do powstańca

Pamięć o tamtych dniach jest wciąż żywa we wspomnieniach powstańców. Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni akcji "BohaterON" i prezes Fundacji Pokolenie Kolumbów, zachęca dziś do wspierania tej pamięci. - Zachęcamy do tworzenia różnego rodzaju mikroprojektów, aktywności. Pomysły zebraliśmy na stronie dumnizpowstancow.pl dla 4 różnych grup: osób fizycznych, firm i instytucji oraz organizacji pozarządowych, szkół - wymienia - Każdy może stać się członkiem komitetu społecznego, wspierającym nasze działania. Zachęcamy do dodawania do naszego kalendarium różnego rodzaju wydarzeń związanych z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego. 

Internetowa strona projektu pozwala też na wysłanie wiadomości, filmu czy zdjęć indywidualnie czy do grupy osób. Zachęcamy do wysyłania kartek, opłacenia cegiełek. - My te kartki wydrukujemy i przekażemy w odpowiednie ręce - dodaje rozmówczyni Weroniki Puszkar. 

Halina Rogozińska z domu Rutkowska o pseudonimie Niebieska przyznaje, że te kartki przynoszą jej radość, bo są dowodem serdecznej pamięci o powstańcach. 

Laureatów BohaterOnów poznamy jesienią

Jesienią zostaną przyznane kolejne BohaterONy - nagrody imienia Powstańców Warszawskich, dla tych, którzy szczególnie promują wiedzę o historii Polski XX wieku oraz współczesny patriotyzm. Kandydata może zgłosić każda dorosła osoba. Kategorii jest siedem: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non-profit, pasjonat, dziennikarz. Laureatów wybierze kapituła nagrody złożona z powstańców, przedstawicieli rządu, biznesu, historyków i ambasadorów kampanii. 

POWSTAŃ! | SPOT 2023/BohaterON

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Adam Smolarek

Materiał: Weronika Puszkar

Data emisji: 28.07.2023

Godzina emisji: 11.31

pj