Polskie Radio

"Przeszłość jest istotna". Rozpoczyna się kolejna edycja kampanii "BohaterON - włącz historię!" 2023

Ostatnia aktualizacja: 27.07.2023 13:10
Ruszyła ósma edycja Ogólnopolskiej Kampanii "BohaterON - włącz historię!". - To największa kampania społeczna z zakresu edukacji historycznej - powiedziała Agnieszka Łesiuk-Krajewska, pomysłodawczyni projektu, prezes fundacji Pokolenie Kolumbów. - Od blisko już dziesięciu lat porusza, łączy, edukuje i pomaga. A w zasadzie to jej zespół i wolontariusze - dodała. 
  • W ramach ogólnopolskiej kampanii społeczno-edukacyjnej przyznane zostaną kolejne BohaterONy - nagrody dla osób i instytucji w szczególny sposób promujących wiedzę o historii Polski oraz współczesny patriotyzm.
  • Celem kampanii jest podziękowanie uczestnikom Powstania Warszawskiego, niesienie pomocy potrzebującym i szerzenie wiedzy na temat tak ważnego dla naszej tożsamości narodowej wydarzenia.
  • BohaterONy są przyznawane w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz. 

- To jest niebywale imponująca akcja, która edukuje, pomaga i jednocześnie odnosi się do pamięci, wydobywając to, co w naszej historii najważniejsze - powiedział w czwartek o kampanii "BohaterON - włącz historię" minister kultury Piotr Gliński, przewodniczący Kapituły Nagrody BohaterONy im. Powstańców Warszawskich.

- To jest jedna z wielu akcji, które edukować miały o historii i odnosiły się do Powstania Warszawskiego, ale akcja, która przerosła chyba marzenia organizatorów - dodał.

Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON Małgorzata Kożuchowska oraz uczestnicy powstania warszawskiego mjr Jakub Nowakowski ps. Tomek i Danuta Dworakowska ps. Lena podczas konferencji prasowej inaugurującej VIII edycję ogólnopolskiej kampanii "BohaterON – włącz historię!”. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński, aktorka, ambasadorka kampanii BohaterON Małgorzata Kożuchowska oraz uczestnicy powstania warszawskiego mjr Jakub Nowakowski ps. Tomek i Danuta Dworakowska ps. Lena podczas konferencji prasowej inaugurującej VIII edycję ogólnopolskiej kampanii "BohaterON - włącz historię!”. / PAP/Andrzej Lange

BohaterON im. Powstańców Warszawskich

Nagroda BohaterON im. Powstańców Warszawskich wyróżnia osoby i instytucje, których działania w szczególny sposób promowały wiedzę o historii Polski XX wieku (lata 1918-1989) oraz edukację historyczno-patriotyczną, a także - od tego roku - współczesny wyraz patriotyzmu i wcielanie w życie wartości, jakimi kierowali się powstańcy warszawscy.

Nagrody BohaterON są przyznawane w siedmiu kategoriach: instytucja, firma, nauczyciel, osoba publiczna, organizacja non profit, pasjonat i dziennikarz. Kandydata do nagrody może zgłosić każda pełnoletnia osoba - wystarczy wypełnić formularz online na stronie bohateron.pl

BohaterON 2023. Pamięć, edukacja, historia

Na przestrzeni tych lat kampania zmienia się i co roku kreujemy nowe działania, reagujemy na to, co dzieje się dookoła nas. Zaczynaliśmy w 2014 roku z okazji 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Wtedy żyło blisko 5 tys. uczestników tego wydarzenia, dziś, wśród nas - niespełna 500 osób - zaznaczyła Agnieszka Łesiuk-Krajewska. 

Trzy filary kampanii to pamięć, edukacja i pomoc. - Szczególną rolę mają w niej do odegrania media. Polskie Radio od samego początku jest partnerem akcji BohaterON, która pielęgnuje pamięć o powstańcach warszawskich - zaznaczyła podczas konferencji rzeczniczka Polskiego Radia Monika Kuś. - Ich zbrojny zryw jest niepodważalnym dowodem patriotyzmu, a przed nami, dziennikarzami, stawia wyzwanie przekazywania tej wiedzy kolejnym pokoleniom. To misja, którą jako publiczny nadawca nieustannie realizujemy. Właśnie w taki sposób możemy i powinniśmy dziś kształtować postawy patriotyczne wśród młodych ludzi. Pragnę zapewnić, że wzorem lat ubiegłych na antenach Polskiego Radia będziemy informować o tej tak społecznie ważnej akcji - mówiła.

W ramach kampanii "BohaterON - włącz historię!" organizatorzy przeznaczyli na pomoc powstańcom warszawskim prawie 1 milion 600 tys. zł. Dostarczane im są obiady, środki higieniczne, sprzęt medyczny, realizowane są zamówienia na artykuły medyczne i żywność specjalnego przeznaczenia.

BohaterON

NAGRODZENI BOHATERONami 2022 IM. POWSTAŃCÓW WARSZAWSKICH

  • Edyta Poźniak, dziennikarka Polskiego Radia, została laureatką Złotego BohaterONa im. Powstańców Warszawskich w kategorii dziennikarz. Szefowa i współautorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektor Polskiego Radia Kierowców, została wyróżniona za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Jury doceniło ją za upowszechnianie wiedzy na temat losów Polaków za granicą, ze szczególnym uwzględnieniem historii Polaków na Syberii.
  • Srebrnego BohaterONa za reżyserię słuchowiska "Pora gniewu", powstałego na podstawie niedokończonego dramatu Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, otrzymała Aleksandra Głogowska.
  • Brązowego BohaterONa za dokumentowanie rosyjskiej napaści na Ukrainę poprzez realizację reportaży, które trafiły do ponad stu krajów świata, otrzymał Michał Przedlacki. Otrzymał on również Złotego BohaterONa Publiczności.

BohaterON

***

mat.pras./IAR/PAP/zch 

Zobacz więcej na temat: W POLSKIM RADIU BohaterON
Czytaj także

BohaterON: powstańcy nauczycielami życia

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 11:49
- Patriotyzm nabywa się od maleńkiego dziecka, wszystko zależy od rodziny, która nas wychowuje, w której się wychowujemy i naśladujemy swoich rodziców. Miłość do ojczyzny to jest patriotyzm, udział w społeczeństwie pracą, nauką, doświadczeniem. Patriotyzm to jest "Bóg, honor, Ojczyzna", takie wychowanie nabyliśmy w harcerskich szeregach - mówił w czasie inauguracji akcji "BohaterON" Zbigniew Rylski, który walczył podczas powstania na Woli i w Śródmieściu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nauka na froncie. "Wynalazki" z czasów Powstania Warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2022 14:50
- W kontekście okupacji, a potem Powstania Warszawskiego, nie mówiłbym o wynalazkach, bo to było niemożliwe, żeby w tym czasie stworzyć coś nowego. Bardziej chodziło o umiejętne wykorzystanie dostępnych materiałów, by odtworzyć rzeczy, które w normalnych warunkach powstałyby w laboratoriach i na uniwersytetach - tłumaczy historyk Łukasz Przybyłek. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala nagród BohaterON 2022 - poznaj nagrodzonych [ZAPIS TRANSMISJI]

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 21:47
Poznaliśmy tegorocznych laureatów projektu "BohaterON - włącz historię!". Jedną z nagrodzonych jest Edyta Poźniak, szefowa i współautorka serwisów informacyjnych w Programie 1 Polskiego Radia, dyrektorka Polskiego Radia Kierowców - za stworzenie - wspólnie z Olafem Ważyńskim - serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii". Uroczystości towarzyszy widowisko muzyczne pt. "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gala Nagrody BohaterONy 2022. Przebinda: chcieliśmy pokazać warszawskich robinsonów

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2022 11:30
- Chcieliśmy pokazać tych, którzy po upadku powstania zostali w Warszawie, w momencie gdy obowiązywał zakaz pozostawania w mieście i groziło to śmiercią - mówiła w Polskim Radiu 24 Halina Przebinda, reżyser widowiska muzycznego "Bohaterowie z ruin, czyli historia warszawskich robinsonów", które odbędzie podczas "Gali BohaterONy 2022". 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Spojrzeć w oczy zesłanych na Syberię. Edyta Poźniak laureatką nagrody BohaterON

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2022 13:10
Za reżyserię i scenariusz serii sześciu filmów dokumentalnych "Dzieci Syberii" przygotowanych wspólnie z Olafem Ważyńskim Edyta Poźniak otrzymała nagrodę Złoty BohaterON im. Powstańców Warszawskich w kategorii Dziennikarz. Produkcja redaktorów Polskiego Radia opowiada o losie dzieci zesłanych w głąb Związku Sowieckiego. - Tej historii poświęcam sporą część mojej dziennikarskiej aktywności - opowiada Edyta Poźniak.
rozwiń zwiń