Beksiński.Live - malarstwo mistrza Beksińskiego w muzyce

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2023 19:00
Fascynacja malarstwem Zdzisława Beksińskiego może przybrać różne formy. Wishlake i Michał Wasilewski postanowili nadać tym dziełom ruch, włączyć w świat muzyki, a wszystko to zaprezenować na dużym wydarzeniu Beksiński.Live. 
Wishlake i Michał Wasilewski w Czwórce
Wishlake i Michał Wasilewski w CzwórceFoto: Adam Świetlicki/Czwórka
  • Beksiński.Live to muzyczny, multimedialny projekt inspirowany malarstwem Zdzisława Beksińskiego. 
  • Za pomysłem stoją Michał Wasilewski i Wishlake. W Czwórce opowiadają o inspiracjach płynących z tego malarstwa. 
  • Singlem zapowiadającym wydarzenie jest "Po mnie ślad". 
  • W wydarzeniu, które odbędzie się w Warszawie, Wrocławiu i Katowicach udział wezmą też: Nosowska, O.S.T.R., Błażej Król i Piotr Rogucki. 

Besksiński.Live - co, gdzie, kiedy?

Beksiński.Live to wydarzenie, który połączy muzykę i malarstwo. Sztuka Zdzisława Beksińskiego zostanie wprawiona w ruch i przepuszczona przez filtr nowoczesnych technologii, a to wszystko przy akompaniamencie muzyki na żywo z udziałem największych gwiazd, w tym Nosowskiej, Błażeja Króla, O.S.T.R. oraz Roguckiego. Pomysłodawcami i autorami tego wydarzenia są Michał Wasilewski, producent muzyczny i Wishlake, kompozytor, tekściarz, producent. 

Światło dzienne ujrzał właśnie pierwszy singiel promujący projekt Beksiński.Live - "Po mnie ślad" - nagrany przez Michała Wasilewskiego oraz Wishlake’a, odpowiedzialnych za stworzenie muzycznej interpretacji dzieł Beksińskiego na potrzeby wydarzenia.

Posłuchaj
23:47 czwórka stacja kultura 10.10.2023.mp3 O projekcie Beksiński.Live opowiadają Michał Wasilewski i Wishlake (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Wydarzenie odbędzie się w trzech miejscach:

  • 6 listopada we wrocławskiej Hali Stulecia,
  • 8 listopada w COS Torwar w Warszawie
  • 1 grudnia w katowickim Spodku.

Malarstwo Beksińskiego inspiruje muzyków

Obrazy Zdzisława Beksińskiego to dzieła silnie oddziaływujące. Pod ich wpływem są także Michał Wasilewski i Wishlake. 

- Jak na nie patrzę to czuję dużo rzeczy, dużo emocji. To uruchamia moją podświadomość. Te obrazy to taka koparka, która we mnie wjeżdża i wykopuje różne skamieliny, zastane doświadczenia. To taki katalizator różnych emocji - przyznaje Wishlake. 

- W twórczości Beksińskiego jest wiele niedopowiedzeń. Ta możliwość poprowadzenia indywidualnej interpretacji, gdy obcuje się z tą sztuka jest niesamowita - mówi Michał Wasilewski. - To co Beksiński malował i pokazywał to komentarz do świata. 

Michał Wasilewski przyznaje, że obrazami Zdzisława Beksińskiego fascynował się od lat. - One były w mojej głowie. Myśląc o muzyce wiedziałem mniej więcej, w jakim kierunku chciałbym iść, choć nie było to pewne i oczywiste - wyjaśnia. - Te obrazy są bardzo monumentalne, dla mnie nie są mroczne. Sam Beksiński nie chciał tworzyć mrocznych obrazów, to co ludzie w nich widzą to tylko ich interpretacja. On sam też tak o tym mówił - wspominał, że maluje rzeczy, które są neutralne. 

Singiel "Po mnie ślad"

Z malarskich inspiracji powstała muzyka. Jest ona wynikiem zachwytu nad twórczością malarza. - Dla niektórych utworów konkretny obraz był silną inspiracją, ale to są pojedyncze przypadki - zdradza Wishlake. - Reszta to mieszanka emocji, krajobrazowych obrazów, też tych, które wszyscy znamy. 

"Po mnie ślad" to tytuł pierwszego singla promującego wydarzenie. Goście Kasi Dydo przyznają, że sami mają słabość do tego kawałka. - Towarzyszy nam niesamowita radość tworzenia. Cały ten album był tworzony z czystej zajawki, tam nie było żadnego kalkulowania co się z tym dalej wydarzy - podkreślają. = Chcieliśmy zrobić dobre muzyczne rzeczy. 

Po Mnie Ślad/___Wishlake

Skąd pomysł na Beksiński.Live?

Pomysłodawcą projektu Beksiński.Live jest Michał Wasilewski. Wishlake dołączył do jego fescynacji i wspólnie go stworzyli. - Nie mieliśmy konkretnego planu, chcieliśmy po prostu zrobić piosenki - mówią goście Czwórki. - Zaczęliśmy pisać, na początku powstały 3-4 utwory, stworzył się jakiś klimat. Poszliśmy z tym dalej. Prace trwały około 3 lata. 

Na koncertowych scenach Beksiński.Live zobaczymy Nosowską, O.S.T.R.a, Błażeja Króla i Piotra Roguckiego. - Oni pojawią się na evencie ze swoim materiałem, ale w nowej aranżacji - naszej aranżacji pod Beskiński.Live. Tylko na wydarzeniach będzie można to usłyszeć - zapraszają muzycy. - Udało nam się tych gości namówić i ten projekt kupili, faktycznie im się to podoba. 

Za wizualną oprawę wydarzenia odpowiedzialny jest Mariusz Kulma. To on przygotowuje animacje, które będą prezentowane podczas występu. Artysta wykorzystuje nowoczesne technologie, sięga również po AI. 

- Bardzo imponująco wyglądają te jego prace. Wszystkie też przechodzą przez ręce pracowników Muzeum w Sanoku, gdzie mieści się największa na świecie Galeria Zdzisława Beksińskiego - zdradzają goście Kasi Dydo. - Zależy nam na tym, żeby oni się pod tym podpisywali. 

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Wishlake i Michał Wasilewski 

Data emisji: 10.10.2023

Godzina emisji: 10.15

pj