Polskie Radio
Section05
Zdzisław Beksiński

Rzeźby Beksińskiego na Wawelu, czyli mało znana część twórczości wielkiego artysty

Zdzisław Beksiński kojarzony jest przede wszystkim z niezwykłymi, sugestywnymi i mrocznymi obrazami. Niewiele osób wie, że na początku swojej kariery, na przełomie lat 50. i 60. XX wieku, artysta próbował swych sił w rzeźbie. Powodem, dla którego porzucił ten kierunek twórczości, była… bieda.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński KULTURA rzeźba Wawel Kraków wystawa Katarzyna Cygler Trójka

Zdzisław Beksiński. "Fotografia otworzyła mu drogę do malarstwa"

- To już piąta ekspozycja prac Zdzisława Beksińskiego w naszym muzeum, pierwsze pokazy malarstwa odbyły się w 1997 i 2004 roku, jeszcze za życia artysty. W 2018 roku miała miejsce także duża retrospektywa jego twórczości, były to zarówno obrazy, jak i fotografie, rysunki oraz grafika komputerowa - mówiła w Dwójce dr Ewa Korpysz, kustosz Muzeum Archidiecezji Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia wystawa Dwójka Paweł Siwek

Wizjonerstwo i apokaliptyczne wizje. Spotkanie ze sztuką Zdzisława Beksińskiego

Był jednym z najbardziej uznanych przedstawicieli sztuki współczesnej w Polsce. Przesiąknięta apokaliptycznymi wizjami twórczość pomagała mu oswoić lęk przed śmiercią, która nieustannie towarzyszyła rodzinie. W audycji "Trzy gramy Redbada" przyjrzeliśmy się postaci Zdzisława Beksińskiego i sztuce przez wielkie "S". 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Redbad Klynstra Zdzisław Beksiński KULTURA SZTUKA malarstwo

"Nie chcemy być miejscem modnym". 2023 rok w Zamku Królewskim na Wawelu

- My nie chcemy być miejscem modnym. Wawel, ze swojej definicji, jest miejscem, które łączy. Musimy tworzyć program adresowany do szerokiego grona odbiorców. Od dojrzałych po nowych, którzy czasem chcą czegoś odmiennego. Chcą zobaczyć, jak przeszłość buduje przyszłość - mówił na antenie Dwójki prof. Andrzej Betlej, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu.
Zobacz więcej na temat:  Wawel Dwójka Zdzisław Beksiński muzeum wystawa

PR24 "Wydarzenie bez precedensu". Festiwal twórczości Zdzisława Beksińskiego w Tychach

W Tichauer Art Gallery w Tychach odbywa się festiwal "Beksiński na Śląsku", podczas którego miłośnicy twórczości Zdzisława Beksińskiego przez ponad trzy miesiące mogą uczestniczyć w szeregu wydarzeń związanych z twórczością słynnego polskiego mistrza. O szczegółach tego wydarzenia opowiedział na antenie Polskiego Radia 24 Marcin Barycki, organizator oraz członek Fundacji Zdzisława Beksińskiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 wystawa Zdzisław Beksiński malarstwo

Sztuka, która nie pozostawia obojętnym: festiwal "Beksiński na Śląsku"

W postindustrialnych przestrzeniach Tichauer Art Gallery w Tychach w związku z rozpoczęciem festiwalu "Beksiński na Śląsku" otwarto wystawę ponad 50 prac artysty. Można tam także oglądać wystawę multimedialną oraz innego rodzaju prace Zdzisława Beksińskiego. Wystawa potrwa do 25 września.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Zdzisław Beksiński Śląsk Tychy wystawa Katarzyna Cygler Trójka SZTUKA malarstwo multimedia

Zdzisław Beksiński w niespotykanej dotąd dawce

To wydarzenie bez precedensu i nie lada gratka nie tylko dla miłośników sztuki Zdzisława Beksińskiego. Podczas Festiwalu "Beksiński na Śląsku" (18.06-25.09), który zorganizowano w Tichauer Art Gallery w Tychach, będzie można zobaczyć 55 obrazów tego wybitnego artysty oraz wziąć udział w wielu imprezach zwiazanych z jego życiem i twórczością. Szczegóły poznaliśmy w piątkowej audycji "Wybieram Dwójkę".
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński Tychy Dwójka Jakub Jamrozek

Zdzisław Beksiński - zdjęcia i fotomontaże na wystawie w Białymstoku

- Na pewno warto wrócić do tego wczesnego okresu działalności artysty i przypomnieć sobie, że nie samym malarstwem twórczość Beksińskiego stała. Myślę, że warto uświadomić szerszej publiczności, że Zdzisław Beksiński przejawiał zacięcie artystyczne już w latach 1951-52, kiedy studiował architekturę - mówiła Iwona Murawska z Muzeum Podlaskiego.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński fotografia grafika komputerowa muzeum wystawa Białystok Sanok KULTURA

Wystawa nieznanych dzieł Zdzisława Beksińskiego

Od początku lipca w Galerii Domu Aukcyjnego Agra-Art można obejrzeć niezwykłą wystawę twórczości Zdzisława Beksińskiego „Paryż-Osaka-Warszawa”. Obejmuje ona ponad 30 nieznanych w Polsce obrazów tego wybitnego artysty z równie słynnej, co tajemniczej "kolekcji japońskiej" oraz kilkanaście sprzedanych przez Agra-Art do prywatnych kolekcji.
Zobacz więcej na temat:  Zdzisław Beksiński KULTURA malarstwo wystawa Katarzyna Cygler Trójka

"Ta sztuka od zawsze dociera do odbiorcy". Dorota Szomko-Osękowska o wystawie "Beksiński w Warszawie"

- Każda kolejna wystawa potwierdza, że ta sztuka oddziałuje, że ludzie chcą oglądać te obrazy. To zawsze samego Zbigniewa Beksińskiego bardzo dziwiło - mówiła w Polskim Radiu 24 Dorota Szomko-Osękowska, historyk sztuki. Gościem audycji był również dr Radosław Kwaśnicki, organizator wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 SZTUKA wystawa regiony Warszawa mazowieckie Zdzisław Beksiński KULTURA malarstwo POLSKA