Nagrody Mediów Publicznych. "Bez mediów publicznych kultura byłaby uboższa"

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2023 13:56
Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. W kategorii Muzyka, wyborze Polskiego Radia, nominacje otrzymali Piotr Baron, Marek Piekarczyk i Maria Pomianowska. Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, podkreślił, że bez mediów publicznych polska kultura byłaby uboższa. 
Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i prezes zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Spotkanie dot. ogłoszenia nominacji do Nagród Mediów Publicznych.
Prezes Polskiej Agencji Prasowej Wojciech Surmacz, prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska, przewodniczący Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański i prezes zarządu TVP Mateusz Matyszkowicz na konferencji prasowej w Centrum Prasowym PAP w Warszawie. Spotkanie dot. ogłoszenia nominacji do Nagród Mediów Publicznych.Foto: PAP/Kalbar
  • Poznaliśmy nominowanych do Nagród Mediów Publicznych. 
  • Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. 
  • W kategorii Muzyka nominacje przyznaje Kapituła Polskiego Radia. 
  • Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych podkreśla znaczenie mediów publicznych dla kultury. 
  • W kategorii Muzyka nominacje otrzymali: Piotr Baron, Marek Piekarczyk i Maria Pomianowska. 

Podczas tegorocznej edycji niezależne kapituły składające się z ekspertów i autorytetów w danej dziedzinie dokonały wyboru nominowanych w poszczególnych kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Nagroda w kategorii "Muzyka", w której nominacje przyznaje Kapituła Polskiego Radia, została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości muzycznej, propagowania kultury muzycznej i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Osoby znajdujące się w gronie nominowanych to twórcy, których działalność artystyczna przyczyniła się do rozwoju kultury narodowej.

W mediach publicznych kultura jest na pierwszym miejscu

Krzysztof Czabański, przewodniczący Rady Mediów Narodowych, powiedział, że te nagrody przeznaczone są dla twórców, którzy mogą swoje dzieła prezentować właśnie w mediach publicznych. Podkreślił, że bez mediów publicznych polska kultura byłaby uboższa. - Nikt tak nie popularyzuje kultury, nikt tak nie wspomaga twórców kultury w Polsce, jak media publiczne - mówił. - Wszystkie inne sprawy, które się dzieją w mediach publicznych, są w pewnym sensie drugorzędne w stosunku do obszaru kultury. Bez mediów publicznych kultura w Polsce byłaby o wiele słabsza - widzimy dobrze, że nie ma wielu sponsorów, chętnych mecenasów - dodał. 

Posłuchaj
01:59 czwórka stacja kultura 07.11.2023 nagroda mediów publicznych.mp3 O Nagrodach Mediów Publicznych i znaczeniu samych mediów publicznych dla kultury mówi Krzysztof Czabański (Stacja Kultura/Czwórka)

 

Do Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" nominowano:

 Marię Pomianowską – profesor doktor habilitowaną sztuki, instrumentalistkę, wokalistkę i pedagog. Kompozytorkę grającą na sarangi, suce biłgorajskiej, wiolonczeli. Założycielkę licznych zespołów muzycznych m.in. Raga Sangit czy Zespołu Polskiego. Z powodzeniem promującą polską muzykę za granicą, tworzącą różnorodne, międzykulturowe projekty, jak choćby "Poland-Pakistan. Sound from two continents". Współpracowała z takimi sławami, jak Yo-Yo Ma czy Branford Marsalis.

 Piotra Barona – saksofonistę jazzowego, kompozytora, pedagoga. Wielokrotnie wyróżnianego na festiwalach jazzowych i umieszczanego na czołowych miejscach w licznych plebiscytach. Nagrał ponad 100 płyt z plejadą gwiazd polskiego, ale i zagranicznego jazzu m.in. z Artem Farmerem czy Eddie Hendersonem. Wielokrotnie nominowanego do nagrody muzycznej Fryderyk. Odznaczonego brązowym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

 Marka Piekarczyka – wokalistę, autora tekstów, osobowość telewizyjną. Od 1981 roku jest wokalistą legendarnej grupy TSA, pierwszego polskiego zespołu heavymetalowego, który był mocnym głosem kontrkultury lat 80.. Współpracował także z Teatrem Muzycznym w Gdyni, gdzie wcielał się w rolę Jezusa w musicalu "Jesus Christ Superstar". Nagrał płytę "Źródło", składając muzyczny hołd twórcom polskiego rock and rolla.

Tegoroczny laureat Nagrody Mediów Publicznych 2023 w kategorii "Muzyka" zostanie wybrany przez Kapitułę w składzie: Marta Zalewska, Piotr Cugowski, Piotr Kostrzewa, Halina Młynkowa oraz Marcin Pospieszalski.

Nazwiska laureatów Nagród Mediów Publicznych 2023 w kategoriach Muzyka, Obraz, Słowo oraz Idea poznamy podczas uroczystej gali, która odbędzie się 12 listopada w siedzibie Telewizji Polskiej.
Zwycięzcy poszczególnych kategorii otrzymają statuetkę oraz nagrodę pieniężną o wartości 100 tys. zł.

***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Data emisji: 07.11.2023

Godzina emisji: 11.51

pj

Czytaj także

Nagrody Mediów Publicznych 2023. Poznaliśmy nominowanych

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 12:24
Poznaliśmy nazwiska nominowanych do Nagród Mediów Publicznych 2023. Kapituły powołane przez Polskie Radio, Telewizję Polską, Polską Agencję Prasową oraz Audytorium 17 będą przyznawać nagrody w czterech kategoriach: Muzyka, Obraz, Słowo i Idea. Polskie Radio nominowało w kategorii Muzyka. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Rada Mediów Narodowych.
rozwiń zwiń