Piotr Baron: oprócz pracy i talentu potrzebne jest również szczęście [ZOBACZ WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2023 11:00
- W wieku 13-14 lat chciałem zostać Bennym Goodmanem, nie po prostu klarnecistą jazzowym, ale właśnie nim. Potem ze szpulowego magnetofonu usłyszałem nagrania Charliego Parkera i właściwie nie mogłem wykrztusić słowa. Już wtedy wiedziałem, że jednak chcę być tym facetem, który gra na saksofonie - mówił w Dwójce Piotr Baron.

Zobacz wideo:

[You Tube Dwójki]

Na scenie z jednym z największych muzyków świata

Piotr Baron - saksofonista, kompozytor, pedagog i dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus był gościem Dwójki w niedzielny poranek 16 lipca. Spotkanie rozpoczęło się od nagrania z festiwalu Jazz Jamboree z 21 października 1996 roku. - Na koncercie Raya Charlesa grałem na drugim tenorze, na pierwszym maestro Jan Ptaszyn Wróblewski, Henryk Miśkiewicz i Jerzy Główczewski na altach, na barytonie Zbigniew Jaremko, a może Michał Kulenty, pamięć już nie ta. Wielkim przeżyciem było zagranie solo, kiedy solistą był Brother Ray, jeden z największych muzyków świata - wspominał. 

Jazz Jamboree było festiwalem o światowej randze

Dodał, że Jazz Jamboree był fenomenalnym festiwalem o światowej randze, a Sala Kongresowa była najbardziej jazzową salą koncertową w tej części Europy. - Dwa razy słyszałem tam Milesa Davisa, moi starsi koledzy kwintet Cannonballa Adderleya, Theloniousa Monka, Dizzy'ego Gillespiego, Duke'a Ellingtona. Największe gwiazdy jazzu na trasie światowego tournee zawsze miały festiwal Jazz Jamboree - mówił gość Andrzeja Zielińskiego. 

Charlie Parker i magnetofon szpulowy

Podkreślił, że w życiu miał dużo szczęścia. - To jest tak jak w sporcie, nie wystarczy praca i talent. Pamiętam jak dziś ten dzień, gdy odkryłem, że będę saksofonistą, a miałem jakieś 13-14 lat. Chciałem zostać Bennym Goodmanem, nie po prostu klarnecistą jazzowym, ale właśnie nim. Potem ze szpulowego magnetofonu usłyszałem nagrania Charliego Parkera i właściwie nie mogłem wykrztusić słowa. Już wtedy wiedziałem, że jednak chcę być tym facetem, który gra na saksofonie. Zacząłem czytać o bebopie, z pozycji jazzmana tradycyjnego spojrzałem w stronę modern jazzu. Do dziś nagrania Parkera mnie wzruszają - przyznał na antenie Dwójki.


Posłuchaj
59:41 2023_07_16 09_59_58_PR2_Cafe_Muza.mp3 Piotr Baron: oprócz pracy i talentu potrzebne jest również szczęście (Cafe "Muza"/Dwójka)

 

Brał udział w nagraniu ponad 100 płyt

Piotr Baron to saksofonista, kompozytor i wykładowca akademicki. Muzyk aktywny na jazzowej scenie od końca lat 70., w tym czasie brał udział w nagraniu ponad 100 płyt. Odznaczony srebrnym i brązowym medalem "Gloria Artis", medalem "Zasłużony dla Wrocławia" i "Złotą Odznaką" PSJ. Od dekad łączy świat jazzu ze światem muzyki poważnej - zarówno na swoich płytach przepełnionych kompozycjami Moniuszki czy Nowowiejskiego, ale też chociażby prowadząc Sinfonię Iuventus.

Grał z wieloma wspaniałymi artystami

Współpracował z najwybitniejszymi artystami z Polski, Europy i USA, wśród nich są: Zbigniew Namysłowski, Tomasz Stańko, Jarosław Śmietana, Wojciech Karolak, Krzesimir Dębski, Janusz Muniak, Piotr Wojtasik, Billy Harper, Kevin Mahogany czy Victor Lewis.  Gdy Art Farmer odwiedził Wrocław również zaprosił go do zespołu. Z kolei na jego płycie pojawił się sam Wadada Leo Smith.

Muzyka dla teatrów

Komponował muzykę dla teatrów (m.in. Wrocławskiego Teatru Lalek, Narodowego Teatru Starego w Krakowie, Słupskiego Teatru Dramatycznego, Wrocławskiego Teatru Współczesnego, Narodowego Czytania 2020). Był koncertmistrzem (pierwszy saksofon altowy) orkiestry European Broadcasting Union Big Band w Sztokholmie.

Dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus

- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił niegdyś na antenie Dwójki Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Sinfonii Iuventus.

***

Tytuł audycji: Cafe "Muza"

Prowadził: Andrzej Zieliński

Gość: Piotr Baron (saksofonista, kompozytor, pedagog i dyrektor Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus)

Data emisji: 16.07.2023

Godzina emisji: 10.00

mo

Czytaj także

Piotr Baron: mam zaszczyt grać z najwybitniejszymi artystami

Ostatnia aktualizacja: 05.04.2022 19:00
- Cała moja rodzina, wszyscy moi przodkowie urodzili się we Lwowie. To miejsce dla mnie bardzo ważne, to jest we mnie i ma wpływ na to, kim jestem dzisiaj - mówił na antenie Dwójki saksofonista Piotr Baron, którego kwintet w piątek (8.04) wystąpi w Dwójce. Transmisja wideo na naszej stronie internetowej oraz na Facebooku i kanale YouTube Dwójki. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piotr Baron: Sinfonia Iuventus gra najpiękniejszą polską muzykę

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2022 18:00
- Nasza orkiestra zrealizowała wszystkie koncertujące formy maestra Krzysztofa Pendereckiego, który był naszym patronem artystycznym. To gigantyczne dzieło, a nagrywamy dość często i nie narzekamy na brak pracy. Plany są bardzo obfite, ale czasami weryfikuje je rzeczywistość - mówił na antenie Dwójki Piotr Baron, saksofonista, kompozytor i dyrektor Orkiestry Sinfonia Iuventus.
rozwiń zwiń