Novika i Sambor z nowym singlem "Born again" - bez ciśnienia i na luzie

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2023 14:00
Po świetnie przyjętym przez fanów i dziennikarzy "przedwakacyjnym singlu "Hope" Novika i Sambor opublikowali utwór "Born Again". - Jesteśmy zupełnie innymi osobami, a pracuje nam się doskonale - mówi artystka w Czwórce. - Cieszę się, że udało nam się jeszcze w końcówce roku wydać ten singiel.  
Novika w rozmowie z Kasią Dydo opowiada o projekcie Novika i Sambor.
Novika w rozmowie z Kasią Dydo opowiada o projekcie Novika i Sambor. Foto: Kamil Jasieński/Czwórka
  • Novika - artystka obecna na polskiej scenie od ponad dwudziestu lat - połączyła siły z Samborem Kostrzewą. 
  • Efektem ich współpracy jest projekt Novika i Sambor oraz nagrany przed wakacjami wspólny singiel "Hope".
  • Niedawno światło dzienne ujrzał utwór "Born Again", który jest kolejną odsłoną  zapowiadanej przez artystów epki.

Dwa lata po swojej ostatniej płycie "Novika 2.0", artystka wróciła z nowym projektem muzycznym, do którego zaprosiła Sambora Kostrzewę. Novika i Sambor połączyli swoje siły kilka miesięcy temu, a pierwszym owocem ich współpracy był utwór "Hope", który ukazał się przed wakacjami. Po tej świetnie przyjętej przez fanów i dziennikarzy "Nadziei" przyszedł czas na tzw. odrodzenie. Duet opublikował piosenkę pod tytułem "Born Again", która jest kolejną odsłoną z zapowiadanej przez artystów epki.

Novika i Sambor - współpraca na zasadzie przeciwieństw

- To jest historia bardzo świeża i tak równie niesamowita, jak większość moich historii, jeśli chodzi o współpracę z ludźmi. Oni w jakiś magiczny sposób pojawiają się w moim życiu i ja zawsze to komentuję, że mam szczęście do ludzi - mówi Novika. - Tak też było z Samborem, który wysyłał do mnie swoją muzykę. Zawsze uważałam, że to jest koleś, który fajnie śpiewa, a on mi powiedział, że tak naprawdę wolałby zamiast śpiewania zająć się produkcją.

Z niezobowiązującej wymiany utworów zrodził się entuzjazm. Jak przyznaje artystka, początkowo z niedowierzaniem podchodziła do tematu, jednak kilka propozycji Sambora sprawiło, że otworzyła się na współpracę. 

NOVIKA & SAMBOR - BORN AGAIN/ YouTube: novikatv

- Stwierdziłam, że rzeczywiście jest coś na rzeczy i świetnie się dogadaliśmy na zasadzie przeciwieństw. Jesteśmy zupełnie innymi osobami, a pracuje nam się doskonale - opowiada gość Czwórki. - Jeśli chodzi o samą muzykę, myślę, że dlatego nam się udaje, bo czujemy podobnie. Natomiast jeśli chodzi o styl pracy i osobowość, Sambor jest ode mnie dużo młodszy, ale czasami mam wrażenie, że trochę ja się zachowuję jak jakiś młodziak. On jest dużo bardziej rozsądny i naprawdę stara się wszystko dopracować w najmniejszym szczególe.

Novika śpiewa po angielsku

Współpraca z Samborem także dała przestrzeń Novice do śpiewania po angielsku. - Trochę przyzwyczaiłam moich odbiorców, że te piosenki po polsku się jednak pojawiają i jest nadal duże ciśnienie, żeby ta twórczość była wykonywana po polsku - tłumaczy artystka. - A ja zawsze miałam straszną ochotę, żeby nagrać coś po angielsku. Pomyślałam sobie tak sprytnie, że jak ja to nazwę "Novika i Sambor", to się nikt nie będzie tego czepiał.

 

Novika & Sambor - Hope / YouTube: novikatv

Nieco rozczarowana przyjęciem swojej płyty "Novika 2.0", artystka wyznaje, że współpraca z Samborem i popularność kawałka "Hope" były dla niej ożywcze. Obawiała się, jak zostanie przyjęta jej nowa odsłona. - Po odbiorze utworu "Hope" te lęki i wątpliwości się uspokoiły. Na pewno pomyślałam sobie, że trzeba robić tę muzykę na większym luzie, bez większego napinania się i oczekiwań - zauważa Novika. - Stonować się na tyle, żeby czerpać przyjemność z tworzenia, a nie tylko ciśnieniować się. Zawsze fajny odbiór dodaje skrzydeł.


Posłuchaj
24:18 CZWORKA/Stacja kultura - Novika i Sambor - 04.12. 2023.mp3 Novika o projekcie Novika i Sambor, nowym kawałku "Born Again" oraz planach (Stacja kultura/Czwórka)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Gość: Novika

Data emisji: 04.12.2023

Godzina emisji: 11.30

aw

Czytaj także

Novika: kanał "JakByło" to nostalgia faktograficzna doprawiona emocjami

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2020 17:10
Wokalistka, autorka tekstów i fantastycznych płyt Novika oraz znana słuchaczom z anteny Czwórki dziennikarka muzyczna Ula Kaczyńska stworzyły projekt, który ma za zadanie przybliżyć historię i rozwój rodzimej elektroniki.
rozwiń zwiń