Pokój na lato - inspirujące miejsce spotkań w Warszawie. Co nas tam czeka?

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2024 16:56
Pokój na lato - pod tą nazwą kryje się wyjątkowy letni pawilon kulturalno-rekreacyjny. To nie tylko miejsce spotkań, ale także koncerty, debaty, dyskusje, za którymi stoi Muzeum Powstania Warszawskiego. Czwórka jest patronem medialnym wydarzenia.
Pokój na lato to letnia przestrzeń, która powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku odbywa się pod hasłem Pokój na czas niepokoju.
"Pokój na lato" to letnia przestrzeń, która powstała z inicjatywy Muzeum Powstania Warszawskiego. W tym roku odbywa się pod hasłem "Pokój na czas niepokoju". Foto: mat.promoc. Muzeum Powstania Warszawskiego
  • Pokój na lato to przestrzeń, w której wydarzenia organizuje Muzeum Powstania Warszawskiego. 
  • Tegoroczna, jubileuszowa edycja odbywa się pod hasłem "Pokój na czas niepokoju". 
  • Przez całe lato w programie wydarzenia dyskusje, koncerty, spotkania, a także inne aktywności. 
  • Czwórka jest patronem medialnym Pokoju na lato. 

Na zielonej skarpie przy Muzeum Powstania Warszawskiego już po raz dziesiąty powstał letni pawilon kulturalno-rekreacyjny Pokój na lato. Jubileuszową edycję wydarzenia organizatorzy rozpoczęli 18 maja w Noc Muzeów, koncertem zespołu Mikromusic, któremu gościnnie towarzyszyli Julia Pietrucha i Miuosh.

- Dziesiąta rocznica skłania do refleksji. Pomysłodawczynią tej przestrzeni jest Agnieszka Szulejewska. Początkowo było to miejsce, gdzie stały leżaczki, były skrzynki na owoce i można było przyjść, spotkać się ze znajomymi i pogadać - mówi Agata Balcerzak z Muzeum Powstania Warszawskiego. - Z czasem ten pokój coraz bardziej się porządkował, ewoluował, powiększał i rozwijał. Teraz jest miejscem spotkań, dyskusji, koncertów i różnego rodzaju wydarzeń. Wszystko to dzieje się na zielonym terenie obok muzeum w drewnianym pawilonie, który co roku dopieszczamy wizualnie i który za każdym razem jest odrobinkę inny.


Pokój na lato - jakie jest hasło tegorocznej edycji?

Tegoroczny sezon odbywa się pod hasłem "Pokój na czas niepokoju". Jak zaznaczają organizatorzy, ma być punktem wyjścia do dyskusji i zastanowienia się, jak "możemy sobie poradzić z niepokojem przetrąconego świata".

- Mamy poczucie, że żyjemy w czasach niepokoju i jest cała masa rzeczy, które gdzieś tam nas drążą i podgryzają. Być może trochę za bardzo się nad nimi zastanawiamy i nakręcamy spiralę smutku i niepokoju - tłumaczy rozmówczyni Kasi Dydo. - I w tym roku w "Pokoju na czas niepokoju" chcemy troszkę rozbrajać te strachy i chcemy troszkę z naszymi zaproszonymi gośćmi i prowadzącymi rozmawiać o tym, co nas niepokoi i jak możemy nad tym niepokojem zapanować."Już nigdy nie będzie takiego lata" - czego dotyczyć będą spotkania?

Te niepokoje będzie się starała rozbrajać Olga Drenda, swoim cyklem zatytułowanym "Już nigdy nie będzie takiego lata".

- To cytat z "Filandii" Świetlików i Bogusława Lindy, który jest bardzo znamienny i wyrazisty. Pod tym hasłem poprowadzę swój cykl rozmów. Chciałabym się w nich skupić się na takich, jak to umownie nazwałam, generatorach niepokoju. Rozumiem pod tym tematy, które są wszechobecne i prawdopodobnie trudno jest uniknąć ich w różnych bardziej formalnych czy nieformalnych rozmowach, kiedy stykamy się z informacjami i opiniami ze świata - tłumaczy gościni audycji. - Natomiast ja wraz z zaproszonymi gośćmi chciałabym się zastanowić nad tym, jak podejść do tych zagadnień rzeczowo. Na spotkaniach pojawią się tematy dotyczące sztucznej inteligencji, zagrożeń związanych z klimatem i wojna. Trzy takie rzeczy, o których trudno nie myśleć, funkcjonując w dzisiejszym świecie. Nawet jeżeli próbujemy nie czytać tak bardzo intensywnie informacji, to i tak one do nas siłą rzeczy docierają, bo przecież są wszechobecne.


"Pokój na lato" - o programie opowiadają Olga Drenda i Agata Balcerzak.
"Pokój na lato" - o programie opowiadają Olga Drenda i Agata Balcerzak.

Jakie wydarzenia w Pokoju na lato?

W bogatym programie Pokoju na lato pojawi się wiele innych ciekawy cykli dotyczących tego, co zaprząta nam głowy. Pojawi się także temat mitów, w które uwierzyliśmy tak mocno, że rzadko poddajemy je refleksji. Jego autorką będzie Justyna Dżbik-Kluge, dyrektorka-redaktorka naczelna Czwórki. Będzie mowa także o technologiach, które zjadają coraz większe kawałki naszego życiowego tortu; o uczuciach i ubieraniu ich w słowa czy wreszcie o przeżywaniu życia po prostu z jego najprostszymi przyjemnościami. Na program wydarzenia składają się także koncerty, podczas których wystąpią m.in. Miętha, Frank Leen, Rubens i Daria ze Śląska.Ponadto w tym sezonie, jak co lato, będą warsztaty, spacery, zajęcia jogi i wiele innych atrakcji. Więcej informacji można znaleźć na Facebooku wydarzenia.


Posłuchaj
28:41 CZWORKA/Stacja kultura Pokój na lato 22.05. 2024.mp3 Agata Balcerzak i Olga Drenda opowiadają o programie jubileuszowej edycji "Pokoju na lato" (Czwórka/Stacja kultura)

 


***

Tytuł audycji: Stacja Kultura

Prowadzi: Kasia Dydo

Goście: Agata Balcerzak (Muzeum Powstania Warszawskiego), Olga Drenda (pisarka, dziennikarka i tłumaczka, autorka strony Duchologia)

Data emisji: 22.05.2024

Godzina emisji: 09.15

aw/wmkor