Festiwal Sztuki Nad Rzeką - co w programie nowego festiwalu w Lublinie?

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2024 07:30
We wtorkowym wydaniu audycji m.in. porozmawiamy o nowym wydarzeniu, które pojawi się na kulturalnej mapie Lublina. Niedługo odbędzie się Festiwal Sztuki Nad Rzeką, a o jego programie w Czwórce opowie kuratorka wydarzenia Magdalena Linkowska.
Na kulturalnej mapie Lublina pojawi się Festiwal Sztuki Nad Rzeką.
Na kulturalnej mapie Lublina pojawi się Festiwal Sztuki Nad Rzeką. Foto: shutterstock/Sergej Razvodovskij

W Lublinie startuje nowy festiwal sztuki - Festiwal Sztuki Nad Rzeką. Wezmą w nim udział artystki i artyści z Polski. Będą realizować obiekty, instalacje i inne prace site-specific zaprojektowane specjalnie na potrzeby Festiwalu, działając samodzielnie lub w kolektywach artystycznych.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką będzie prezentacją nowych trendów w sztuce w przestrzeni miejskiej, budowaniem poczucia wspólnoty kulturowej i zadawaniem pytań o naszą rolę w zmieniającym się świecie. Ma łączyć wysoką jakość artystyczną z eksperymentami w sztuce, troską o środowisko oraz pozwalać na bezpośredni kontakt z naturą. Więcej o sztuce w przestrzeni natury, po godzinie 9.00 opowie Magdalena Linkowska, kuratorka festiwalu.

W dalszej części audycji studio Czwórki odwiedzi Krystian Szymczak, kostiumograf, scenograf i projektant mody. Ukończył kierunki Projektowanie Ubioru i Scenografię na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. W swojej twórczości łączy teatr z modą, bawi się stylami i konwencjami. Eksperymentuje z formami i tworzy własne tkaniny.

Na co dzień pracuje w teatrach w całej Polsce, tworząc kostiumy i scenografie, jednak jego pasją jest projektowanie ubrań, które tworzy pod pseudonimem kry_szy. W 2017 roku zadebiutował kolekcją "UNISM" podczas konkursu Złota Nitka w Łodzi. Od tamtej pory czynnie działa na rynku modowym. Młody projektant ma na swoim koncie liczne publikacje m.in. w Vogue.pl, L’officiel Kazahstan, L’offciel Baltics, L’officiel Russia, Glamour.pl, Harpers Bazaar Ukraine, Elle i wielu innych. O swoich inspiracjach i działaniach opowie po godzinie 10.00.

W "Stacji kultura"także pojawi się cykl literacki. Po godzinie 11.00 Kinga Michalska, zaprezentuje książki prezentujące różne oblicze kryminału. Między innymi opowie o takich pozycjach jak: "Żółć" Małgorzaty Oliwii Sobczak, "W mojej rodzinie każdy kogoś zabił", której autorem jest Benjamin Stevenson oraz "Taniec piżmowych szczurów" Krzysztofa Zajasa.


***

Na audycję Stacja Kultura zapraszamy we wtorek (28.05) po godz. 9.00. Program poprowadzi Kasia Dydo

aw