Radykalny "Wymyk". Zobacz rozmowę z reżyserem

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 13:48
- Interesują mnie sytuacje ekstremalne, takie gdzie człowiek musi dokonać wyboru - mówi reżyser filmu, Greg Zgliński. "Wymyk" od jutra w kinach.
Audio

Wszystko zaczęło się dla Grega Zglińskiego od przeczytania noweli "Jerzy". - To była historia o dwóch studentach, którzy jadą kolejką i napotykają chuliganów napastujących dziewczynę. Jeden z nich staje w jej obronie, a drugi nie - mówi reżyser w Czwórce - Ta sytuacja mnie bardzo dotknęła, przypominały mi się moje zaniechania reakcji, które długo za mną chodziły.

W "Wymyku" dwóch braci Alfreda i Jerzego grają Robert Więckiewicz i Łukasz Simlat. Tragiczne wydarzenie z pociągu jest katalizatorem relacji między nimi. Kamera śledzi co się dzieje z Alfredem, który bał się zareagować. W tej roli Robert Więckiewicz, scenariusz był pisany właśnie z myślą o nim.

- Oj tak, mam słabość do tego aktora. Jest tajemniczy, zaskakuje - opowiada Zgliński - Na planie Robert dużo proponuje, a jednocześnie jest bardzo skromny, normalny, bezkonfliktowy.

Kreatywna współpraca z całą ekipą jest dla Zglińskiego bardzo ważna. To daje efekty, "Wymyk" na festiwalu filmowym w Gdyni zdobył nagrodę za najlepszy debiut.

- To nie ja wyznaczam jak film ma być opowiedziany, tylko historia. Ja się uważam za koordynatora talentów, dodaje też oczywiście coś od siebie - mówi reżyser.


usc

Zobacz więcej na temat: Gdynia festiwal filmowy

Czytaj także

Polacy bez Oskarów? I dobrze!

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2011 16:30
- Jeżeli nasze filmy nie robią światowych karier, to musimy się z tym pogodzić - mówi krytyk Tadeusz Sobolewski. - Filmów jest bardzo dużo. Polska nie jest w centrum uwagi świata, może nawet na szczęście. Warto, żebyśmy to my je oglądali!
rozwiń zwiń

Czytaj także

W weekend w kinach o słabości i miłości

Ostatnia aktualizacja: 17.11.2011 08:52
Nagrodzony na festiwalu w Gdyni dramat "Wymyk" w reżyserii Grega Zglińskiego oraz "Saga 'Zmierzch': Przed świtem - Część 1" trafią w piątek do polskich kin.
rozwiń zwiń