Cetnarowski rozprawia się ze złem jak King

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2013 09:30
Jak napisać o wielkiej tragedii w sposób, który nie naruszy powagi nieszczęścia, a z drugiej strony będzie na tyle atrakcyjny, żeby przyciągnąć czytelników? Michał Cetnarowski postawił na styl mistrza horroru - Stephena Kinga.
Audio
  • Michał Cetnarowski o książce "I dusza moja" (Stacja Kultura/ Czwórka)
Michał Cetnarowski w studiu Czwórki
Michał Cetnarowski w studiu Czwórki Foto: PR/Wojciech Kusiński

Książka "I dusza moja” opowiada o trudnym temacie szkolnych strzelanin. - To temat, którego nie mogłem minąć obojętnie. A skoro jest on tak poważny, to chciałem zaproponować dynamiczną, wartką narrację, która pomoże czytelnikowi przejść przez temat. I tu naturalne pojawił się King i jego szkoła horroru socjologicznego, czy obyczajowego – mówił autor w "Czwórce”.

Michał Cetnarowski przyznał, że przygotowując się do pisania książki, miał "dużego moralniaka”. – Zastanawiałem się, czy człowiek, który nie miał nic w wspólnego z takim dramatem, może pożytkować wspomnianą tematykę do pisania. I odpowiedź moja była taka, że literatura jest na tyle silna, żeby przegryzać się nawet przez tak ciężkie tematy – powiedział autor.

Gość Czwórki zaznaczył przy tym, że nie chciał epatować złem i gloryfikować sprawców strzelanin. - Chciałem oddać hołd ofiarom i spróbować opisać wydarzenia z ich perspektywy. To książka o tym, jak ludzie postawieni w sytuacji ekstremalnej próbują sobie radzić, na co zwracają uwagę, o czym myślą. Książka pyta też o to, jak rodzi się zło, ale nie daje prostej odpowiedzi – mówił Michał Cetnarowski.

Czy miejscowość opisana w książce istnieje i czy bohaterowie mają swoje pierwowzory? Zapraszamy do wysłuchania audycji. Z pisarzem rozmawiali Katarzyna Dydo i Kuba Kukla.

(ei)

Czytaj także

Amos Oz i siła lokalnej literatury

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 09:35
- Głęboko wierzę, że każda wielka literatura jest literaturą prowincjonalną - mówi izraelski pisarz. - Im bardziej jest lokalna, tym bardziej uniwersalne niesie przesłanie...
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kobieta w krajach arabskich

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2013 15:04
Tanya Valko od lat pasjonuje się światem arabskim, mieszka tam, z wykształcenia jest arabistką. W książce "Arabska księżniczka" pokazuje historię z perspektywy kobiet.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Chcesz mieć barwne wspomnienia z dzieciństwa? Czytaj dużo książek!

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2013 16:40
Uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, rozwija umiejętność wysławiania się i wyrabia cierpliwość. I nie chodzi tutaj o cudowne lekarstwo, tylko o czytanie, które ma dobroczynny wpływ na całe nasze życie.
rozwiń zwiń